Co se děje ve světě Linuxu a open source
Google se loučí s Windows, přechází na Linux a Mac OS
Zpravodajský server Financial Times informuje o tom, že se Google rozhodl takřka kompletně přejít na Linux a Mac OS X. Konečná volba, který z těchto dvou systémů zvolí, bude na samotném zaměstnanci. Oficiálním důvodem k přechodu je především bezpečnost, ale o tom, co skutečně za přechodem stojí, můžeme jen spekulovat. Google a Microsoft si čím dál více konkurují, Microsoft se snaží prosadit na Internetu, což se mu zatím moc nedaří. Google naopak začíná sklízet úspěchy na poli operačních systémů, kde Windows Mobilu zdatně konkuruje Android. Na podzim by měl Google navíc uvést operační systém Chrome OS pro PC. Takže není od věci otázka, zda se nejedná spíše o jakousi pózu ve smyslu nepoužívat systém svého hlavního konkurenta.
Dell: Linux je bezpečnější než Windows
Dell už nějaký ten pátek prodává svoje netbooky s Ubuntu. K té příležitosti byla vytvořena speciální stránka, kde jsou vyzdvihovány kvality Ubuntu a porovnává jej s Windows. Konkrétně se tam píše: „Ubuntu je bezpečnější než Microsoft Windows. Velká většina virů a spywaru není navržena k útoku na Linux.“ Dell na Ubuntu dále oceňuje například rychlé bootování, propojení se sociálními sítěmi nebo jednoduché uživatelské rozhraní. Americký Dell se o Linux zajímá už delší dobu, dříve se ho také zastal, když dementoval zprávu Microsoftu, že se netbooky s Ubuntu vrací více než netbooky s Windows. Na svém webu na to upozornil The VAR Guy.
Srovnání Windows a Ubuntu podle Dellu
Canonical připravuje verzi Ubuntu pro tablety
Příští vydání Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat přijde se speciální edicí určenou pro tablety. Již nyní existuje Ubuntu Netbook Remix pro netbooky. Derivát pro tablety by se měl lišit především v zjednodušeném rozhraní, větších prvcích a tedy snadným ovládáním dotykem, což je pro tablet základ. Chris Kenyon zastupující Canonical také vysekl poklonu iPadu: „Klobouk dolů za to, co dokázal vývojářský tým iPadu.“ Není divu, Apple de facto otevřel trh s tablety a nyní už si na ně brousí zuby hned tři linuxové operační systémy, které mají reálnou šanci uspět. Zřejmě nejsilnější Google Android, společný projekt Intelu a Nokie MeeGo a právě nová edice Ubuntu. První verze systému MeeGo vyšla teprve nedávno, ale jeho kořeny sahají dále. Vznikl spojením dvou mobilních platforem Moblin a Maemo, které do té doby moc uplatnění nenašly.
Nejlepším českým open source projektem je FreeRapid Downloader
7. a 8. června se v Národní technické knihovně v Praze konala konference Internet a technologie 10, kterou pořádalo sdružení CZ.NIC. Letošní ročník byl ve hlavně ve znamení IPv6, ale mluvilo se i o mnoha dalších tématech. Během konference proběhlo vyhlášení pátého ročníku ankety Czech Open Source 2010, kde jsou oceňovány nejpřínosnější projekty, akce a osobnosti tuzemské open source scény. V každé kategorii byly uděleny dvě ceny, jednu uděluje odborná porota a vítěze té druhé mohla veřejnost vybírat na portálu Root.cz. Vítězem v kategorii software a také celkovým vítězem se stal stahovač FreeRapid Downloader, který slouží ke stahování souborů nejen z Rapidshare. Je multiplatformní a své uživatele si získal po celém světě. Odborná porota zvolila jako nejpřínosnější firmu Liberix o. p. s., mimo jiné také správce obsahu portálu LinuxEXPRES.cz.
Kategorie | Hlasování veřejnosti | Hlasování odborné poroty |
Projekt | Česká Wikipedie | Ubuntu.cz |
Software | FreeRapid Downloader | Esmska |
Akce | InstallFest | LinuxAlt |
Osobnost | Tomáš Matějíček | Ivan Bíbr |
Firma | Seznam.cz | Liberix |
Blog | PHP triky | Mozilla.cz |
Absolutní vítěz | FreeRapid Downloader |
Free Rapid Downloader, zdroj wordrider.net/freerapid
Distribucí roku je opět Ubuntu
Rok se s rokem sešel a AbcLinuxu.cz opět vyhlašuje výsledky ankety o nejoblíbenější linuxovou distribuci. V hlavní kategorii „desktop“ už počtvrté za sebou vyhrálo Ubuntu, které navíc ještě zvýšilo svůj náskok na 44,3 %. Druhou nejoblíbenější distribucí je s 19,5 % Debian. Kolem desetiprocentní hranice se pohybuje ještě několik distribucí, a to Fedora, Arch, Mandriva, SUSE a Gentoo. Ubuntu uspělo i v kategoriích „živé distribuce“ a „netbooky“. Hlavně ve druhé zmíněné kategorii může vítězství Ubuntu trochu překvapit. Vypovídá to o tom, že uživatelé raději upřednostní důvěrně známou distribuci, než aby používali méně prověřenou distribuci určenou přímo pro netbooky. V dalších kategoriích se překvapení nekoná. Serverům neohroženě kraluje Debian, smartphonům Android a enterprise systémům RHEL (Red Hat Enterprise Linux). Zajímavostí je, že téměř 35 % uživatelů má na svých počítačích kromě Linuxu i Windows 7. Na to, že je Windows 7 na trhu jenom 8 měsíců, jde o velmi silný výsledek.
Chromoting: Chrome OS možná dokáže spustit běžné desktopové aplikace
Pokud už jste zkoumali Chrome OS, tak jistě víte, co obnáší. Jedná se o velmi jednoduchý operační systém, používá pouze základní linuxové procesy a na ty naváže svůj lehce upravený prohlížeč Chrome. Původně měl spouštět pouze webové aplikace, ale to se zřejmě změnilo. Pod tajemným slovíčkem „Chromoting“ se skrývá možnost spouštět běžné desktopové aplikace známé z Linuxu a dalších operačních systémů. Nešlo by o způsob, o který se už dlouhou dobu pokouší například Wine. Google to chce řešit způsobem sobě vlastním – přes Internet. Na serverech by byly umístěny konkrétní knihovny a aplikace a uživatelé by k nim měli přistupovat podobně jako ke vzdálené ploše. První stabilní verzi Chrome OS plánuje Google vydat již letos na podzim, ale zdá se, že je to stejně ještě běh na dlouhou trať. Implementace tak složitých funkcí jako je Chromoting jistě zabere spoustu času.
Vleklý soudní spor je u konce, Novell má právo na značku Unix
Je tomu už sedm let, co společnost SCO zažalovala Novell, a tentokrát se zdá, že už by měl být spor opravdu u konce. SCO tvrdila, že jí Novell prodal autorská práva k Unixu, to ale Novell od samého počátku popíral. Pokud by autorská práva ale opravdu vlastnila SCO, mělo by to velký dopad na Linux. Ten totiž obsahuje části kódu Unix System V a SCO Linux tím pádem označila za nepovolený fork Unixu, na který podle svých slov vlastnila práva. Společnost SCO dokonce zašla až tak daleko, že nabízela řadovým uživatelům „legalizaci“ jejich systému zakoupením licence. Tento verdikt utahského soudu pravděpodobně ukončí i řadu dalších sporů, ve kterých SCO žalovala některé větší společnosti užívající Linux. Mezi nimi byla například i IBM. Na svých stránkách na ukončení soudního sporu upozornil Novell. Ten výhru označil za dobrou zprávu nejen pro sebe, ale i pro Linux a open source komunitu.
Malta: Státní instituce budou preferovat open source
Maltská vláda vydala nařízení, ve kterém nařizuje státním institucím preferovat open source software. Pokud se některá instituce rozhodne open source nevyužít, může to udělat pouze v případě, kdy uvede jasný důkaz, že je open source řešení nedostačující nebo nelze implementovat. Upřednostňovat by se měly aplikace, které jsou včetně dokumentace lokalizovány do angličtiny a ještě jednoho evropského jazyka. Vláda také doporučuje uvolňovat software vytvořený státem, a to pod licencí Evropské unie EUPL (European Union Public Licence).
Podobně se vyjádřila i eurokomisařka pro digitální agendu Neelie Kroes. Myslí si, že pokud je k dispozici kvalitní open source řešení, neměl by se užívat proprietární software. Největší nebezpečí vidí v tom, že by se veřejné instituce dostaly pod vliv společností, které jim uzavřené informační systémy poskytují.
Novinky ze světa softwaru
Opera 10.50 pro Linux nebude
Finální verze Opery 10.50 pro Windows vyšla již počátkem března, uživatelé Mac OS X se jí dočkali o pár týdnů později a Linuxáci se jí ani po mnoha odkladech nedočkají vůbec. Naštěstí pouze této verze, kterou se vývojáři rozhodli přeskočit a své síly už směrují k verzi 10.60. Ta by měla vyjít pro všechny operační systémy najednou, jak tomu bylo dříve zvykem. Co nová verze přinese? Menší úpravy uživatelského rozhraní, GTK verzi, ale hlavně další zrychlování. Nový JavaScript engine Caracan by měl být údajně až sedmkrát rychlejší. Pokud jste nedočkaví, už můžete vyzkoušet první Alfa verzi.
Opera s nativním GTK vzhledem v GNOME, zdroj blog vývojářů Opery