Linux E X P R E S

Facebook

8 GB model Raspberry Pi 4B, Raspberry Pi OS a update Raspbianu

raspberrypi.png

Raspberry Pi Foundation uvedla v minulém týdnu Raspberry Pi 4B s 8GB operační paměti, nový 64-bitový Raspbian OS a také květnovou aktualizaci Raspbianu.


Oficiálně uváděná cena novinky 75 USD se v českých e-shopech proměnila na cca. 2 300 Kč. Kromě zvětšení operační paměti ze 4 GB na 8 GB u ní došlo ke změně napěťových regulátorů u konektoru USB-C. Jinak je deska totožná s 4 GB modelem. Testy renomovaného webu Tom’s Hardware ukazují výrazné zvýšení výkonu při kopírování velkých souborů, ale v ostatních úlohách se výkony 8 GB modelu Raspberry Pi 4B prakticky neliší od předchozí 4 GB verze.

Společně s tímto modelem byla uvolněna 64-bitová verze operačního systému, která už nenese jméno Raspbian, ale Raspberry Pi OS. Jde o veřejnou betaverzi, která se kvůli chybějící hardwarové akceleraci pro VLC a Chromium zatím příliš nehodí na desktopy uživatelů.

Zároveň vyšla aktualizace 32-bitového Raspbianu 2020-05-27. Stejně jako 64-bitová verze nese nyní jméno Raspberry Pi OS. Kromě jiného přinesla dvě nové aplikace. První z nich je lupa, kterou je možné zapínat a vypínat pomocí aplikace na panelu systému.

lupa.png

Druhá je knihovnička a obsahuje volně dostupné časopisy The MagPi, HackSpace, Wireframe a také spoustu e-knih s tématikou programování a Raspberry Pi. Uživatelé starší verze Raspbianu mohou aktualizovat pomocí příkazů:

sudo apt update
sudo apt full-upgrade

Nové aplikace je možné doinstalovat pomocí

sudo apt install mage rp-bookshelf

knihovnicka.png

Diskuze (0) Nahoru