Linux E X P R E S

Facebook

Acer Travelmate 220

David Kovář má svůj notebook rád a podělí se o své zkušenosti.


Acer Travelmate 220 1.jpg

Jsem teď ve světě Linuxu, mám spuštěné GNOME a v něm, krom další sady programů, i OpenOffice.org. Píši recenzi. A k tomu toto všechno běží na lehce obstarožním notebooku Acer. Někoho bych tím možná oslnil, je mi ale jasné, že tady tak snadno díru do světa neudělám. Popíšu tedy alespoň trochu blíž tohoto tatíka (dědeček bych se mu totiž ještě říkat neodvážil), zejména jak si rozumí s průměrným distribuovaným tučňákem.

Acer Travelmate 220 2.jpg

To, na co nejčastěji koukáte, je displej, začnu tedy s ním. Líbí se mi, že optimálně vyplňuje plochu horního víka, což ho opticky činí ještě větším (oproti některý dnešním širokoúhlým notebookům, kde mívám pocit, že výrobce nás chtěl ošidit). Pozorovací úhel ze stran je výborný, vytknul bych mu spíše vertikální směr, který je o něco horší. Tak tomu ovšem bývá u většiny notebooků. Když se občas svezete na židličce trochu níž, už barvy nevypadají tak, jak by měly.

Acer Travelmate 220 3.jpg

Hned pod ním trůní dva reproduktory. Určitě bych se s nimi ale nesnažil nadchnout hudebního fandu, mnohem raději je nahrazuji kvalitnějšími přes sluchátkový výstup. Co si však vychutnávám, je výdrž na baterie. Teď sice při běžné práci činí asi 2 a čtvrt hodiny, před dvěma roky, na počátku své slávy, udržela stroj při životě přes 4 hodiny. Co však už oslní méně, je plast použitý tam, kam se jen podíváte. Také se to už projevilo řadou vrásek. Ale ve třídě, do které byl určen, těžko hledat něco jiného.

Acer Travelmate 220 4.jpg

Používám GNOME a na něj má notebook stále dostatečný výkon. Za ta léta, co notebook mám, se ohřála na tomto stroji již řada distribucí: Fedora, Mandrake, Danix, Slackware a nakonec Gentoo. Problémy se objevily s grafickým rozhraním, zejména u starších verzí Fedory, Mandraku i Danixu (kupodivu Danix z CD šel bez problému, když jsem ho ale nainstaloval na disk, X Window System nenaběhl). Novější verze výše zmíněných distribucí detekují vše dobře - zvuk (zkoušel jsem OSS i ALSA), grafika, síťovka, disky i CD-ROM, foťák přes USB.

Acer Travelmate 220 5.jpg

Svého elektronického pomocníka si nemohu vynachválit. Po letech používání vše šlape, jak má. A když pominu, že některé plastové "zbytečnosti" se již olámaly, je to stále výstavní kousek.

Acer Travelmate 220 6.jpg

CPU: Intel Celeron 1130 MHz (2236.41BogoMIPS)
RAM: 384 MB
Hard disk: 20 GB
Displej: 14,4" TFT LCD
Grafická čip: Intel i810
Příslušenství: CD-ROM, mechanika, PCMCIA (Typ III), Touchpad (funkční)

Acer Travelmate 220 7.jpg

BogoMIPS je jednotka pro přibližné měření rychlosti procesoru. MIPS znamená milionů instrukcí za sekundu, bogo pochází ze slova bogus (podvodný, napodobený). Jedná se o Linusův nápad, jak z doby startu jádra odhadnout dobu běhu prázdné smyčky. Chcete-li zjistit BogoMIPS svého procesoru, zadejte do příkazové řádky dmesg | grep BogoMIPS.

Acer Travelmate 220 8.jpg

Zkratka TFT vychází z Thin-Film Transistor. Jedná se o technologii výroby LCD displejů, při které je každý obrazový bod řízen jedním tranzistorem. Jedná-li se LCD displej, dnes se s jiným nepotkáte.

Acer Travelmate 220 9.jpg

Diskuze (2) Nahoru