Linux E X P R E S

Facebook

Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu

dellmini.jpg

Zhruba v polovině roku 2008 Dell následoval ostatní výrobce malých notebooků a uvedl netbook Inspiron Mini 9 ve verzi s Ubuntu a XP. Do České republiky se tento netbook teprve dostává, na stránkách výrobce se sice již objevil, nicméně v on-line obchodě se stále ještě oficiálně neprodává. Když ale do Dellu zavoláte, tak vám ho prodají. Zvědavost mi nedala, a navíc jsem nějaký netbook chtěl, a tak se na tento maličký kousek teď podíváme trochu podrobněji.


Jak jsem již napsal v úvodu, Dell Inspiron Mini 9 není žádná novinka a Dell celkově zaspal první vlnu nákupní horečky netbooků, čímž ztratil celkem slušný podíl na trhu a do popředí se tak dostaly značky ASUS a Acer. Když jsem se rozhodoval, který netbook si pořídím, tak mi Dell Mini 9 padl do oka z jediného důvodu, a tím je předinstalovaný systém Ubuntu. ASUS i Acer sice taky nabízejí netbooky s Linuxem, ale osobně mi zvolené distribuce příliš nevyhovují (Xandros a Linspire) a navíc jsem na Acer a Linux moc chvály neslyšel. Proto jsem se rozhodl pro Dell, který nabízí Ubuntu 8.04 LTS, a kde se dá očekávat, že ovladače i podpora Linuxu bude dobrá.

Dell Inspiron Mini 9 má širokoúhlý 8,9 palců veliký displej s rozlišením 1024x600 a LED podsvícením. Váží 1,035 kg a rozměry má: šířka 22,8 cm, hloubka 17 cm a výška 3 cm, je tedy o něco menší než Acer Aspire One 8.9". Srovnání se 14.1" Dell Latitude je na obrázku.

Dell Inspiron Mini 9 - srovnání s notebookemDell Inspiron Mini 9 - srovnání s notebookem

Použita je platforma Intel Atom 1,6 GHz, grafická karta je integrovaná Intel GMA 950, disk je SSD ve velikostech od 4 do 64 GB, čtečka karet je 4in1, dále je možnost připlatit si za webkameru 0,3 nebo 1,3 MPix, RAM od 512 MB do 2 GB (533MHz). Baterie je čtyřčlánková 32Wh Li-Ion s výdrží kolem 4 hodin, z vlastní zkušenosti mohu výdrž potvrdit. Dále si můžete zvolit barvu, popřípadě barevný potisk horního víka. Notebook má wifi a je možné připlatit si za bluetooth 2.1. Ceny pro Českou republiku budou tradičně vyšší než ceny pro USA nebo Velkou Británii. Za Dell Mini s Ubuntu, 1 GB RAM, 8GB diskem, bez webkamery a bluetooth jsem měl u Dellu zaplatit 10500,- CZK. Cena se mi zdála velmi vysoká, a tak jsem si netbook koupil jinde.

Testovaná konfigurace:
Dell Inspiron Mini 9
1 GB RAM
16 GB SSD
1,3 MPix webkamera
Intel Atom 1,6 GHz
wifi a bluetooth
Ubuntu 8.04 LTS s Dell Desktop

Osobně se mi vzhled netbooku velmi líbí, zpracování je poměrně kvalitní, jediné, co bych mu vytknul, je klávesnice. Její rozměry, i když je velmi malá, mi ani tak moc nevadí a dá se na ní psát (celou tuhle recenzi na ni píši), ale po pár dnech se mi klávesy začaly zdát vyběhané a hlučnější než na začátku, i když stále fungují dobře. Klávesnice má funkční klávesy umístěny na klávesách A až L (F1 až F10) v kombinaci s klávesou Fn. Dále chybí klávesa Del a pravý Shift je velmi malý.

Netbook se nepřehřívá, teplotu jsem neměřil, ale není o moc vyšší než teplota těla. Dokonce jsem se dočetl, že by neměla překročit 40 celsia, což je velmi příjemné, netbook je také velmi tichý. Na pravé straně najdete vstup pro mikrofon a výstup na sluchátka, dále pak VGA konektor (přepínání mezi externím monitorem a displejem netbooku funguje bez problémů po stisku kláves Fn+8), jeden USB port a ethernet 10/100Mbps.

Levá strana pak nabízí další dva USB, čtečku karet SD-MS/Pro a MMC, napájení a možnost zamčení notebooku (zámek si musíte dokoupit), aby vám ho nikdo neodnesl ze stolu. Po otevření víka najdete tlačítko pro zapnutí netbooku a dvě diody, signalizace stavu baterie a že je netbook zapnutý (bílé světlo) a nebo spí (dioda bliká). Touchpad má klasicky dvě tlačítka a celkem dobrou citlivost, bohužel se nedá vypnout, a tak se mi při psaní občas stane, že se ho dotknu a přeskočím na jiný řádek. Pravý okraj touchpadu slouží pro posouvání textu nahoru a dolů.

Dell Inspiron Mini 9 - připraven na cestyDell Inspiron Mini 9 - připraven na cesty

Nyní už pojďme k operačnímu systému. Dell Inspiron Mini 9 je nabízen s Ubuntu nebo XP. Já zvolil verzi s Ubuntu 8.04, kde Dell přidal svůj Dell Desktop. Po prvním zapnutí systém nabídne volbu jazyka. Čeština je sice v nabídce, ale není funkční, napoprvé jsem musel zvolit angličtinu (netbook je koupen v zahraničí), s češtinou systém nenaběhl. Pak jsem zadal jméno a heslo. Následně jsem provedl aktualizaci systému a pak změnil jazyk na češtinu, která již byla po aktualizaci plně dostupná. Jak jsem se již zmínil, Ubuntu má upravený desktop, který můžete vidět na obrázku.

Upravené Ubuntu s Dell DesktopUpravené Ubuntu s Dell Desktop

Dell Desktop v základní konfiguraci nabízí pět předvolených ikon: Zábava, Hry, Výuka, Kancelář a Web. Kliknutím na ikonu ve tvaru + můžete přidat další. Pravým klikem na některou z předvolených ikon ji můžete změnit, smazat a nebo přejmenovat. Já jsem si přejmenoval Kancelář na Práce. Tyto ikony představují nabídku a kliknete-li na některou z nich, zobrazí se další ikony s programy.

Další nabídka v sekci ZábavaDalší nabídka v sekci Zábava

Vzhledem k tomu, že se stále jedná o Ubuntu, tak zde můžete najít Firefox, OpenOffice.org, hry pro GNOME, Nautilus a další. Dell pouze doinstaloval open-source aplikaci Cheese, která umožňuje pomocí webkamery pořizovat fotografie nebo nahrávat video a zároveň aplikovat různé jednoduché efekty, a dále pak Dell Video Chat, název aplikace dává tušit, k čemu je určena.

Nabídka webových služebNabídka webových služeb

Spustíte-li nějakou aplikaci, tak se vám její okno automaticky maximalizuje, což při velikosti displaye 8,9" většinou oceníte. Desktop s maximalizovaným oknem pak vypadá jako klasické Ubuntu, jen chybí spodní panel GNOME. V levém horním rohu jsou dvě ikony. První z nich zobrazí Dell Desktop a druhá, s logem Ubuntu, je klasická nabídka "start", kde jsou programy, nastavení, vypnutí, odhlášení nebo uspání do paměti. Uspávání i probouzení do/z paměti funguje bezchybně, uspání na disk není v nabídce (tovární rozdělení disku neobsahuje swap).

A young photographer who triesA young photographer who tries

Přidávání dalších programů do nabídky Dell Desktopu je velmi jednoduché a slouží k němu ikona + v pravém spodním rohu. Přidat můžete aplikaci, soubor, složku nebo webovou stránku. Aplikace můžete tažením myší přesouvat, můžete je přejmenovávat nebo mazat. Přechody mezi jednotlivými položkami menu Dell Desktopu jsou animované a kliknete-li na nějakou ikonu, začne rotovat a daná aplikace se pak spustí.

Přidat aplikaci do kategoriePřidat aplikaci do kategorie

Pokud by vám Dell Desktop nevyhovoval, nevadí, změna je jen otázka čtyř kliků a můžete mít k dispozici klasické GNOME. Stačí klik na ikonu Ubuntu a dále pak Přepnout režim pracovní plochy, změnit a potvrdit volbu.

Návrat ke klasickému GNOMENávrat ke klasickému GNOME

Dell Inspiron Mini 9 mám několik týdnů. Výkon je dostačující, od Intel Atomu toho moc čekat nemůžete, ale World of Goo si zahrajete. Wine funguje dobře, a tak jsem zprovoznil i pár her, které jsou určeny pro XP. Netbook je primárně určen k prohlížení webových stránek, ale troufám si říct, že bych jej dokázal používat denně v práci. Samozřejmě na náročnější aplikace je stále potřeba desktop a nebo pracovní stanice, ale na psaní e-mailů, vytváření prezentací a prohlížení internetu je to výborný společník. Díky svým malým rozměrům a hmotnosti se výborně nosí a i když je výdrž baterie "pouze" čtyři hodiny, tak se hodí pro práci venku.

Diskuze (19) Nahoru