Ovládací prvky
Žádné zásadní změny v koncepci se u modelu X201 nekonají. Stále se jedná o ultra-přenosnou dvanáctku bez optické mechaniky. Zásadní změnou, která vás hned trkne do očí, je touchpad. Ten totiž o dva roky starší bratříček X200 neměl. Je velmi malý, přibližně tři palce, a pochopitelně přibyly spodní dvě tlačítka. Naštěstí nejsou „na dotyk” se spodní hranou přístroje, což dělá obvykle problémy těm, kteří si berou notebook do postele (a staví jej na hranu „na břicho“).
Lenovo ThinkPad X201 (ve variantě bez touchpadu), zdroj lenovo.com
Já sám touchpad příliš často nepoužívám (téměř výhradně trackpoint), ale musím zmínit, že je u něj vypnuto klepání prstem (tapping). Podle mého názoru je riziko neúmyslného klepnutí dlaní u takto malého přístroje příliš vysoké. Jestli to bylo Linuxem, nemohu říci (Windows jsem na stroj neinstaloval), ale zapnout se mi tapping nepodařilo ani nástrojem gpointing-device-settings. Touchpad naopak zvládne hardwarový multitouch, který se mi však nepodařilo prozatím zprovoznit. Nechybí plně funkční UltraNav.
Ostatní ovládací prvky a konektory jsou stejné jako u staršího modelu. Nechybí klasická ThinkPad klávesnice (ještě se nejedná o novější chicklet jako má Edge), rozložení normální. A dále nechybí ani ovládání hlasitosti a ThinkVantage tlačítko. Nejen pokročilý uživatel ocení mnoho indikačních diod, kterých je u levnějších modelů v poslední době doslova jako šafránu. A ThinkLight. Věc, která dělá z ThinkPadu ThinkPad.
Konektory
Vlevo jsem našel napájecí konektor (20 V), dva USB porty (jeden žlutý, tedy napájený i při vypnutém počítači), VGA výstup, ethernet, expresscard slot a hardwarové tlačítko vypnutí wifi/bluetooth. Vpravo napájený USB konektor, sluchátka, mikrofon, modem, keystone a pevný disk (lze jej vytáhnout vyšroubováním jednoho šroubku). Zepředu univerzální čtečka karet, do které SD karta celá zapadne. Vzadu nic. Zespodu spousta šroubků s piktogramy. Notebook ThinkPad můžete rozmontovat bez ztráty záruky, což mnoho lidí ocení. Velmi snadno se dostanete k paměti, disku a dokonce klávesnici, což jsem si vyzkoušel na daném kusu rovnou i prakticky.
Ke konektorům několik poznámek. Je pro mě záhadou, proč Lenovo stále dodává do svých notebooků modem. Tato technologie je snad již zcela překonaná, uspořené místo by mohl zaujmout jeden USB port navíc, nebo třeba DisplayPort. Ultra-přenosné notebooky Lenovo mají na těle pouze VGA (D-SUB konektor), ačkoliv grafický čipset digitálním výstupem disponuje. Hodil by se.
Baterie, výdrž a větrák
Testovaný model měl devítičlánkovou baterii, která se bohužel viklala. Je to velmi častý problém Xkových modelů Lenovo a lze jej řešit vložením kousku kartonu mezi baterii a tělo notebooku. Nedá se čemu divit – baterie má zhruba třetinovou váhu jako celý zbytek. Udělat zpětně kompatibilní úchyt na tento typ počítače není asi lehké.
Když už jsme u baterie, tak se zmíním o výdrži. Ta je kolem sedmi hodin při normální práci (wifi, web, psaní). Když se člověk ale chová úsporně, může se podle mého názoru přehoupnout i přes desítku. Výrobce se chlubí výdrží až dvanáct hodin. Bohužel jsem neměl čas na větší testování výdrže. U šestičlánkové verze výrobce udává reálnou výdrž kolem pěti hodin. V prodeji je i nejlehčí čtyřčlánková baterie.
K baterii patří zahřívání. Musím přiznat, že jsem v této oblasti velmi spokojen. Baterie se při vybíjení nepřehřívá. Spokojené pokyvování kolegové v redakci zaznamenali také při náslechu větráku. Ten se sice zapne již za několik minut od spuštění, běží ale stále na minimální otáčky, které jsou srovnatelné se zvukem vycházejícím z pevného disku. Výjimečně (například při sledování videa) otáčky dostanete na vyšší rychlost, která je však vždy v mezích.
Displej
Lenovo X201 osazuje matným LCD displejem s rozlišením 1280×800 a LED podsvícením. Není to žádný vrchol zobrazovací techniky a určitě jsou dnes na trhu notebooky s lepšími zobrazovacími parametry, ale X201 svou práci odvede dobře. Pozorovací úhly nejsou nejlepší, jas a podsvícení je však dobré stejně jako podání barev. Prostě standard.
Vnitřnosti
Uvnitř najdeme procesory Intel Core i5 a i7 (testovaný model měl dvoujádrový i5-540 na 2,5 GHz), které mají 3 MB (respektive 4 MB) cache a technologii Turbo. Podobně jako mladší model i X201 nabízí plně výkonný procesor. Nejedná se tedy o žádné podtaktované ořezávátko. Podle výrobce zvládne základní deska až 8 GB RAM (testovaný model měl čtyři). Grafická karta je, jak správně tušíte, integrována do procesoru (Intel HD Graphics), žádná jiná přídavná není.
Co se týče dalších čipů, výrobce vsadil téměř na jednu kartu. Intel HD Audio, Intel Gigabit Ethernet a Intel Centrino Wireless Advanced-N. Modem je od Conexantu, Bluetooth pak od Broadcommu. Na přání lze objednat také čtečku otisků prstů a 3 G modem (GPRS/EDGE/UMTS) s podporou GPS od Qualcommu.
Disky v nabídce začínají na velikosti 200 GB a končí u hodnoty půl tera. Dva z nich jsou s otáčkami 5400, dva pak 7200. V nabídce je i SSD varianta o velikosti 128 GB. Testovaný model byl vybaven pevným diskem o kapacitě 320 GB (7200 otáček za minutu) bez podpory hardwarového šifrování (FDE). To mě trošku překvapilo, ani jsem nepočítal, že u modelu této cenové kategorie najdu disk bez FDE. Když nepočítám SSD disky, tak Lenovo dodává s FDE pouze velikosti 200 a 250 GB. Není to žádná tragédie, protože procesory Intel Core podporují hardwarovou akceleraci šifrování, takže je možné efektivně použít dm-crypt/LUKS.
Periferie
Podobně jako na X200 najdete na dvěstějedničce webovou kamerku, která má rozlišení dva megapixely. Je to o chloupek víc než u staršího modelu. Objektiv je umístěn nad displejem a aktivaci kamery provází indikace pomocí velké žluté diody tamtéž.
K modelu X201 je výhodné přikoupit dokovací stanici, která je zpětně kompatibilní se starším modelem X200 (jedná se o stejný výrobek). Nabízí čtyři další USB porty, VGA výstup, DisplayPort, ethernet, konektor napájení, audio vstup a výstup. Na levé straně lze vložit přídavnou baterii (a ještě více tak prodloužit výdrž stroje), na pravé straně je volitelně k dispozici optická mechanika. Testovaný kus byl dodán se stanicí bez mechaniky, což mě zprvu překvapilo, ale nechyběla mi.
Linux
Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Opravdu rád bych tuto část co nejvíc rozepsal, ale bude to opravdu těžké. V Linuxu (Fedora 13) notebook totiž funguje zcela bez problémů. Po instalaci nebylo třeba vůbec nic nastavovat, to znamená, že notebook můžete provozovat ve všech distribucích, které vyšly na jaře 2010 nebo později. Konkrétně jádro 2.6.34.7. Tomu vyhoví například zmíněná Fedora 13 nebo Ubuntu 10.04 LTS. A mnoho dalších distribucí.
V případě, že chcete používat starší jádro, mám několik rad. Problémy by se mohly vyskytnout zejména u ovládání podsvícení displeje a také uspávání. Doporučil bych kontrolu poslední verze BIOSu (1.22) a stažení potřebných záplat.
S použitím aplikace gnome-power-manager (součást GNOME) funguje změna intenzity podsvícení displeje pomocí funkční klávesy a uspávání do paměti i na disk. Probuzení bylo vždy bezproblémové, fungovala i wifi. Pakliže nepoužíváte gnome-power-manager, jas lze nastavovat třeba přes xbacklight nebo jiné alternativy.
Jediné, co mi nešlo ihned po instalaci, byla kombinace [Fn+mezerník] (funkce Zoom). Abych se přiznal, podobnou funkci jsem nikdy na ThinkPadu nepoužíval a ani nevím, jak si ji představit. Druhá věc je nutnost ručního nainstalování programu apsd pro aktivaci funkce parkování hlaviček při pádu. Stačí pouze nainstalovat tento program z repozitářů distribuce a aktivovat spouštění démona apsd. Budu rád, když se v diskusi podělíte o svoje zkušenosti s tímto modelem v Linuxu.
Je to ThinkPad, nebo není?
Je. Se všemi vychytávkami, které máme tak rádi. Tělo ze slitiny magnézia, karbonový povrch víka, nárazuvzdorné úchyty pevného disku, ochrana klávesnice proti polití tekutinou, umístění antén v displeji (ThinkConnect), kvalitní klávesnice s UltraNav, technologie parkování hlaviček při pádu (APS), bezpečnostní modul TPM a ze všeho nejlepší světlo v displeji ThinkLight.
Lenovo ThinkPad X201 je skvělý stroj a těžko se mu něco vytýká. Skvělý výkon i výdrž, nehřeje, klávesnice s UltraNav, technologie ThinkPad. Chybí mi DisplayPort přímo na těle (třeba místo modemu) a displej není excelentní (pouze výborný). ThinkPad X201 je hlavně evolučním modelem. Nabízí nejnovější technologie ruku v ruce s ověřenou ThinkPad kvalitou.
Poznámka redakce: Cena přístroje se momentálně pohybuje okolo třiceti šesti tisíc korun s DPH.