Linux E X P R E S

Facebook

Závěrečné shrnutí

Notebook MSI MegaBook ER710X obsahuje výkonný hardware s dostatečnými rezervami. Jeho primárním účelem je sloužit jako stolní počítač, ale v případě potřeby odvede svoji práci i v terénu. Testovali jsme, jak se bude líbit dvěma velmi oblíbeným linuxovým distribucím: Mandriva Linuxu a Ubuntu Linuxu. Jak to dopadlo?


Notebook obsahuje výkonný hardware s dostatečnými rezervami. Jeho primárním účelem je sloužit jako stolní počítač, ale v případě potřeby odvede svoji práci i v terénu. Notebook sám se dodává bez operačního systému, tedy vlastně s operačním systémem FreeDOS, takže není nutné při jeho koupi platit za OS, který nechci nebo nebudu používat.

V současné době pak linuxové jádro zřejmě nepodporuje integrovanou kameru. Zdůrazňuji slůvko zřejmě, protože návod na její zprovoznění jsem nenašel, ale mohu se plést. Podle odezvy, kterou však na internetu jistě snadno naleznete, je vidět, že snaha zpřístupnit tuto kameru v Linuxu je alespoň ze strany uživatelů velmi intenzivní a vzhledem k tomu, že kamerku používají i další notebooky, lze očekávat, že se tento ovladač dříve či později objeví, ale to ukáže až čas.

Obrázek:  12.jpg

Dál je vidět nějaký problém v ACPI notebooku, které zřejmě nebude „standardní“. Ono sehnat ACPI, které by bylo zcela standardní, lépe řečeno, se drželo standardů, zas až tak standardní nebude. :-) Tady vyjdu z vlastní zkušenosti – trvalo něco přes rok, než jsem mohl začít využívat ACPI na svém pracovním notebooku. Na druhou stranu je tady problém jen částečný, protože např. monitor stavu baterie či LID (informace o zavření notebooku) funguje bez problémů.

Velkým problémem je pak uspávání notebooku. Osobně mohu říci, že uspávám i osobní počítač. Spuštění systému a obnovení původního stavu počítače nebo v našem případě notebooku je prostě mnohem rychlejší než klasické spouštění a na notebooku patří mezi věci, které uživatel považuje za samozřejmost. Zajímavá je pak neschopnost Ubuntu uspat počítač na disk, což ukazuje na vadnou verzi programu zajišťujícího hibernaci. Také bych se domníval, že bude problém brzo odstraněn.

Pokud bych měl nyní vyzvednout pozitiva Mandrivy, bude to určitě bezproblémová identifikace a zprovoznění Linuxem podporovaného hardwaru, automatické umístění adresáře /home na samostatný oddíl a odladěnost instalovaného softwaru. Ubuntu pak na první pohled vynikne především svojí rychlostí, bezproblémovou identifikací multimediálních kláves a instalací live, tedy naživo a v živém systému.

Mám-li závěrem doporučit jednu z výše uvedených distribucí k používání na tomto notebooku, pak bych se musel nejprve zeptat, kdo s ním bude pracovat. Mandriva nabízí bezproblémovou instalaci a stabilní pracovní prostředí, které se hodí pro každého začátečníka i pokročilého uživatele bez výhrad. Ubuntu je na druhou stranu o něco rychlejší a má dynamičtější vývoj, což s sebou v některých situacích nese novější softwarovou výbavu, ale i chyby a nedodělky, jak jsme je mohli vidět. Bez rozpaků ale můžeme říct, že Mandriva tomuto notebooku sedí a notebook s logem MSI na víku jí sluší.

Diskuze (12) Nahoru