Linux E X P R E S

Facebook

Presentuji, tedy jsem

Už nějakou dobu mne kolegové v práci přemlouvali, že by potřebovali laserové ukazovátko, aby už konečně mohli při prezentaci ukázat, že tohle je ta hodnota, která je tak důležitá. Vždy jsem je odkázal na dálkové ovládání beameru, které ukazovátkem disponuje. Stěžovali si, že to není ono, že je to moc těžké, nemotorné a že se to špatně používá. A tak jsem se rozhodl vyhledat specializovaný přístroj, který by pomohl.


Jaké jsou požadavky na takovéto zařízení? Mělo by mít již zmiňované ukazovátko, mělo by dobře padnout do ruky, mít tlačítka pro posun prezentace dopředu a dozadu, mělo by umět přepnout prezentaci z editačního módu do módu prezentace a umět přepnout obrazovku do černé barvy, což se hodí zvláště v případě, že chcete šetřit prezentační přístroj. Hodí se i velký dosah (konferenční místnosti bývají často rozlehlé a pohybovat se v zajetí kabelu je velmi nevhodné) a možnost ovládat hlasitost výstupu.

Obrázek:  1.jpg

Zařízení existuje velká spousta, já si v záplavě vybral zařízení firmy Logitech s názvem Cordless 2.4GHz Presenter. Ceny byla kolem dvou tisíc korun včetně daně. Za cenu lepší myši dostanete opravdu pozoruhodné zařízení.

První zábavu jsem si užil, už když zařízení přišlo. Je totiž zataveno v průhledném PVC obalu, takže je do balení vidět, nelze ho však tak jednoduše vytáhnout. Já jsem ho páčil snad deset minut. Při tom páčení jsem si nemohl nepovšimnout výrazného loga systému Windows a tvrzením, že je kompatibilní s Windows. Není to ovšem pravda, jak se přesvědčíme později.

Obrázek:  3.jpg

Co na nás z krabice vypadne? Nejprve vlastní zařízení (které je ukryto v pogumované schránce, do ruky velmi příjemné), dvě mikrotužkové baterie (AAA) a elegantní černé pouzdro. Dále je tu ještě návod, záruční podmínky a reklamní letáček s dalšími produkty firmy Logitech. Měl jsem však neodbytný pocit, že mi něco schází. Jak vlastně toto zařízení komunikuje s počítačem? Musím přece mít nějaký radiový USB dongle, ale ten na mě z balení nevypadl. Když už jsem držel v ruce sluchátko a chtěl volal dodavateli, že mám asi zmetek, všiml jsem si, že na horní straně je jakási šachta ukrývající ve svých útrobách něco, co jde vytáhnout. Je to důmyslná skrýš pro radiový dongle.

Jak jsem pochopil z dokumentace a z informací na webu výrobce, jedná se o identický dongle, který je dodáván k radiovým myším téže značky. Tím se vysvětluje, proč je i práce s ním pod Linuxem bezproblémová.

Obrázek:  2.jpg

Pak už jsem jsem obcházel své kolegy a ukazoval jim, co že jsem jim pořídil tentokrát. Celá prezentace spočívala v tom, že jsem vyhlédnutého kolegu požádal, aby na svém počítači spustil PowerPoint a otevřel do něj prezentaci (ano, čtete dobře, ve firmě používáme MS produkty). Vytáhl jsem dongle, zasunul do volného USB portu a pak už jen ukázal, jak si prezentaci otevřít do prezentačního módu, jak se v ní pohybovat a jak vše ukončit. A tohle všechno bez dotyku klávesnice.

Zařízení tedy funguje, jak má. Ale proč by měli tenhle nástroj používat jen uživatelé produktů Microsoft? Co ti, kteří fungují na Linuxu? Jistou zkouškou byl pokus o ovládání OpenOffice.org, který mám (byť ve Windows) na svém pracovním počítači nainstalován. Spustil jsem OpenOffice.org Impress, připojil Presenter a ono to fungovalo. Takto povzbuzen jsem přinesl zařízení domů a začal experimentovat s Linuxem.

Obrázek:  4.jpg

Vyzkoušel jsem analogický postup. Připojil jsem dongle na USB, spustil OpenOffice.org Impress s prezentací a ono to fungovalo. Úplně stejně jako v práci. Můžu tedy říci, že na obalu by klidně mohl skákat tučňák, protože zařízení funguje i v Linuxu. Po podrobnějším zkoumání jsem zjistil, že v Mandrivě je zařízení detekováno jako USB zařízení HID standardu, proto asi ta bezproblémová spolupráce.

Úplně bych zapomněl na podrobnější popis, co je na zařízení za tlačítka. Na předním panelu se nachází celkem pět tlačítek. První s popisem F5/Esc spouští nebo zastavuje prezentaci (přepíná z editačního do prezentačního režimu a zpět), druhé s obrázkem monitoru zapíná tzv. Černou obrazovku (vhodné hlavně na úvod před prezentací, když chcete, aby diváci neviděli, co budete prezentovat). Velmi důležitá jsou tlačítka se šipkou zpět a vpřed, slouží tedy k posunu o snímek dopředu a vzad. Poslední tlačítko je tlačítko laserového ukazovátka, po jeho zmáčknutí začne svítit červený laserový bod, kterým můžete ukázat nějaký důležitý údaj ve vaší prezentaci.

Obrázek:  5.jpg

Aby byly údaje co nejpřesnější. Tato čtyři tlačítka (tlačítko laserového ukazovátka není nijak spojeno s počítačem) je pevně přidrátováno ke klávesám použitých v PowerPointu (ale i OpenOffice.org Impress). První tlačítko generuje stisk klávesy [F5], druhé generuje stisk klávesy [B]. Třetí a čtvrté generuje stisk [PageUp] a [PageDown]. Pokud váš prezentační program umožňuje změnu klávesových zkratek, neměl by být problém je přenastavit tak, aby odpovídaly klávesám na zařízení.

Pod tlačítky se nachází displej, který zobrazuje stav vybití baterií a časovač. Časovač se osvědčil jako velmi zajímavý pomocník. Před začátkem prezentace si pomocí něj nastavíte čas, jak dlouho chcete mluvit a začne odpočítávání. Když vám zbývá pět minut, zařízení zavibruje, stejně to provede i při zbývajících dvou minutách. Pokud časový interval doběhne, zavibruje dvakrát. Nic nepípá, jen vrní v ruce, podobně jako mobilní telefon. Máte tak v ruce jakési stopky, které vám určitě přijdou vhod. Pro ovládání se používá tlačítko umístěné na pravé straně těla zařízení.

Časovač lze nastavit po 5minutových krocích a pokud nastavujete interval větší než jedna hodina, jsou kroky desetiminutové. Nejvíce se dá nastavit devět hodin a padesát minut, ale této prezentace bych se nechtěl zúčastnit.

Abych dokončil úplný popis, musím se ještě zmínit o dvoupolohovém tlačítku pro ovládání hlasitosti. Pokud máte v prezentaci vložený zvuk nebo video, můžete nastavovat hlasitost jeho výstupu. A pro úplnost ještě dodám, že nad tímto dvojtlačítkem je tlačítko pro vypínání zařízení, musíte jej vypínat ručně, automaticky to neumí. Uváděná výdrž baterií je asi šest měsíců.

Pokud to z názvu nevyplynulo, zařízení je radiové. Na trhu jsou ještě zařízení s komunikací pomocí infra portu, jejichž nevýhodou je nutnost přímé viditelnosti a bluetooth, jež zase nemají někdy požadovaný dosah.

Jako poslední technický údaj přidám ještě váhu. Zařízení v plné polní (tedy s bateriemi a donglem)váží 70 gramů. Bez baterií 47 gramů. Pokud vytáhnete dongle a chcete zařízení používat, zátěž ve vaší ruce bude velmi příjemných 63 gramů. U zařízení tohoto typu je dobré uvádět i dosah, který výrobce udává jako 15 metrů. V konferenční místnosti dlouhé 10 metrů jsem neměl problém.

Obrázek:  6.jpg

Na závěr shrnu výhody a nevýhody zařízení. Jako obrovskou výhodu vidím jeho bezproblémový chod na testovaných počítačích. Zařízení připojíte a můžete ihned začít s prezentací. Velkou výhodou je jeho hmotnost, která je nepatrná, ale na druhou stranu máte pocit, že v ruce něco držíte. Zařízení má velmi dobrý ergonomický tvar a tlačítka nejsou titěrná (kromě přepínače pro zapínání a vypínání přístroje). Zařízení provádí to, co slibuje. Trošku zamrzí nemožnost jakkoliv ovlivnit „zadrátovaná“ tlačítka, ale mohlo by to jít změnit přímo v programu, ve kterém prezentujete. V případě rozšířeného OpenOffice.org Impress to však funguje bez závad.

Obrázek:  7.jpg

Trošku mi vadí, že pokud nechám přístroj zapnutý, sám se po určitém čase nevypne. Také nevím, jak se budou chovat dvě zařízení v dosahu, můžete mít dvě konferenční místnosti vedle sebe a chtít v obou prezentovat. Nenarazil jsem nikde na možnost jak „přeladit“ na jinou frekvenci.

Celkově můžu používání tohoto zařízení vřele doporučit, protože se opravdu vyplatí. Pokud ve firmě pořád něco prezentujete, určitě si vás toto zařízení získá. Minimálně získáte pocit volnosti a nezávislosti. A v podstatě vás ani nemusí zajímat, na jakém operačním systému jede počítač s prezentací. O tom, že si i výrobce věří, svědčí hlavně fakt, že na zařízení poskytuje tři roky záruky.

Diskuze (1) Nahoru