Linux E X P R E S

Facebook

Raspberry Pi – instalace multimediálního přehrávače

Raspberry Pi

Proces proměny Raspberry Pi do podoby vynikajícího multimediální přehrávače není složitý a ani nezabere mnoho času. Přesto bude vyžadovat trochu pozornosti počínaje výběrem komponent, přes instalaci systému, konče jeho nastavením.


Výběr komponent

Prvním a možná nejdůležitějším krokem, při sestavování přehrávače je výběr vhodných komponent. K samotnému Raspberry Pi 3 totiž budete potřebovat napájecí zdroj, paměťovou kartu, a HDMI kabel pro připojení k televizoru nebo monitoru. Uvedený komplet ještě můžete doplnit krabičkou, která bude Raspberry Pi chránit před poškozením. Při jejím výběru je nutno vzít v úvahu další komponenty o které svůj přehrávač rozšíříte, nejčastěji zvukovou kartu.

Zkusme se podívat na čtyři příklady sestav, určené ke splnění různých nároků. Uvedené ceny prosím považujte za orientační, mohou se v různých obchodech lišit. Začněme asi nejčastějším provedením přehrávače, který bude připojen výhradně pomocí HDMI kabelu k vašemu televizoru. V tomto případě poslouží HDMI k přenosu obrazu i zvuku.

Položka

Cena

Počítač Raspberry Pi 3 Model B 64-bit 1 GB RAM

1100 Kč

Onenine nebo Oficiální krabička pro Raspberry Pi

200 Kč

2,5A oficiální microUSB napájecí zdroj

265 Kč

Paměťová karta SanDisk 4GB microSDHC UHS-I Class 4

100 Kč

HDMI Kabel

100 Kč

Celkem

1765 Kč

Další příklad sestavy je určený pro uživatele, kteří si nevystačí s HDMI a budou svůj přehrávač propojovat například s receiverem, soundbarem nebo jinou komponentou audio řetězce pomocí digitálního výstupu S/PDIF.

Položka

Cena

Počítač Raspberry Pi 3 Model B 64-bit 1 GB RAM

1100 Kč

HiFiBerry univerzální krabička

340 Kč

2,5A oficiální microUSB napájecí zdroj, černá

265 Kč

Paměťová karta SanDisk 4 GB microSDHC UHS-I Class 4

100 Kč

HiFiBerry Digi+ Pro

1400 Kč

HDMI Kabel

100 Kč

TOSLINK kabel, průměr 5mm

100 Kč

Celkem

3405 Kč

Uživatelé, kteří budou svůj přehrávač připojovat k dalším zvukovým zařízením pomocí analogového výstupu kvalitní zvukové karty dojdou s následující sestavou k cenově shodnému výsledku. Alternativně je možné použít velmi zajímavou zvukovou kartu RaspiDAC Rev.3 (RCA+JACK) vyráběnou v ČR a k ní vhodnou krabičku 3D Raspi DAC.

Položka

Cena

Počítač Raspberry Pi 3 Model B 64-bit 1 GB RAM

1100 Kč

HiFiBerry univerzální krabička

340 Kč

2,5A oficiální microUSB napájecí zdroj, černá

265 Kč

Paměťová karta SanDisk 4 GB microSDHC UHS-I Class 4

100 Kč

HiFiBerry DAC+ Pro

1400 Kč

HDMI Kabel

100 Kč

RCA stereo kabel

100 Kč

Celkem

3405 Kč

Jako poslední je uvedena minimalistická sestava založená na Raspberry Pi Zero W. Tato sestava zvládne přehrát totéž co předchozí tři, jenom reakce uživatelského rozhraní Kodi u ní budou přece jen o něco rozvážnější. Je stejně jako první sestava určena k připojení k televizoru výhradně pomocí HDMI kabelu a na rozdíl od všech ostatních si její uživatelé budou muset vystačit s WiFi, případně s připojením externího pevného disku nebo flash disku pomocí USB. Ano, je možné použít síťový adaptér do portu USB, ale pak bychom se cenově dostali do blízkosti první uvedené sestavy založené na Raspberry Pi 3.

Položka

Cena

Počítač Raspberry Pi Zero W

320 Kč

Oficiální Raspberry Pi Zero krabička

140 Kč

2,5A oficiální microUSB napájecí zdroj

265 Kč

Paměťová karta SanDisk 4 GB microSDHC UHS-I Class 4

100 Kč

HDMI - miniHDMI kabel

110 Kč

Raspberry Pi Zero USB Adapter

70 Kč

Celkem

1105 Kč

Ani jedna z uvedených sestav není opatřena vypínačem a proto bude velice užitečným doplňkem všech uvedených sestav zásuvka s vypínačem,

Poznámka: Pro všechny, kteří si s výběrem komponent nejsou příliš jistí, nabízí e-shopy, jako například Rpishop a Minidroid, různé startovací sady, které obsahují vše potřebné pro sestavení vašeho přehrávače.

Instalace pomocí NOOBS

Otázka výběru vhodné linuxové distribuce byla otevřena v minulém dílu. Připomeňme si, že pomyslným vítězem se stala distribuce LibreELEC. K její instalaci na paměťovou kartu budeme potřebovat fungující počítač vybavený čtečkou MicroSD. Můžeme postupovat dvěma různými způsoby. Začněme tím jednodušším, při němž použijeme instalátor NOOBS.

Stáhněte ze stránky https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/ soubor s archivem ZIP a rozbalte jeho obsah na paměťovou kartu.

Stažení NOOBS

Po vložení karty do Raspberry Pi a jeho zapnutí vás instalátor vyzve k výběru systémů k instalaci. Pokud bude vaše Raspberry využíváno pouze v roli multimediálního centra, vyberte položku LibreELEC a nechte instalaci doběhnout až do konce.

Můžete také využít toho, že instalátor NOOBS umožňuje instalaci dvou a více vybraných systémů najednou. Nemohou sice běžet současně, ale je možné je přepínat při startu počítače v tzv. multi-bootu.Velice osvědčenými kombinacemi jsou např. Raspbbian a LibreELEC nebo Raspbian a OSMC. V takovém případě je potřeba použít paměťovou kartu o kapacitě nejméně 8GB, lépe však 16GB a více.

Instalace LibreELEC pomocí instalátoru

Alternativním postupem je použití instalačního programu. Ten vám sice na kartu nahraje pouze jeden operační systém, ale zato na rozdíl od NOOBS můžete získat jeho úplně nejnovější verzi. Stáhněte instalačního program pro LibreELEC z horní části této stránky. Spusťte ho a všimněte si, že postup jeho použití je velice názorně označen číslicemi v barevných kroužcích.

  1. V roletce Vybrat verzi zvolte verzi pro Raspberry Pi 2 and 3.

  2. Klepněte na tlačítko Stáhnout. Po chvilce čekání dojde ke stažení obrazu systému.

  3. Nyní vyberte jednotku vaší karty pomocí roletky Vybrat USB disk nebo SD kartu.

  4. Stiskem tlačítka Zapsat instalaci dokončete.

LibELEC

Nastavení po instalaci

Po prvním startu se spustí instalační asistent (wizard), který uživatele provede základním nastavením systému krok za krokem. Po prvním úvodním kroku následuje nastavení jména systému, v dalším nastavení sítě a ještě o krok dále je možné zapnout přístup k vašemu přehrávači přes ssh nebo vypnout sambu. Na závěr se sice asistent rozloučí, ale zkušenější uživatelé dobře vědí, že skutečná práce s nastavením systému teprve začíná.

Nastavení češtiny

Začneme doinstalováním příslušného jazykového doplňku. V hlavní nabídce Kodi si najděte položku Add-ons, klepněte na ni a poté použijte symbol otevřené krabice vlevo nahoře, který slouží pro vstup do instalace doplňků.

Kodi Addons

Dále projděte přes položky Install from repository – Kodi Add-on repository – Look and feel – Languages a v seznamu jazykových doplňků zvolte položku Czech.

Kodi Czech

Klepnutím ji vyberte a stiskem tlačítka Install zahajte instalaci doplňku.

Kodi Install Addon

Systém se vás následně zeptá, zda budete chtít rovnou přepnout nastavení systémového jazyka.

Kodi Switch Language

Doporučuji zvolit Yes a za okamžik už s vámi Kodi bude komunikovat česky.

Toto nastavení je možné kdykoli snadno změnit v části Systém, která je ukryta pod symbolem ozubeného kola v záhlaví Kodi. Zde vyberte dlaždici Nastavení rozhraní, položku menu Regionální a hodnotu Jazyk. Celá cesta je tedy se zapnutou češtinou Systém – Nastavení rozhraní – Regionální – Jazyk nebo v angličtině System – Interface settings – Regional - Language. Touto cestou byste také museli jít, pokud byste na dotaz přepnutí systémového jazyka reagovali No.

Kodi - jazyk

Vypnutí přebytečných položek v Hlavní nabídce

Dalším krokem bude vypnutí některých položek v hlavní nabídce na úvodní stránce. Například většina z nás nebude využívat PVR a proto např. položka Televize může být bez obav vypnuta.

Kodi Televize

Cesta k úpravě položek hlavní nabídky je Systém – Nastavení vzhledu – Položky hlavní nabídky. Zde je možné snadno vypínat nebo zapínat jednotlivé položky přesně dle vašich potřeb.

Kodi - položky hlavní nabídky

Připojení síťových složek

Tento krok asi všichni nevyužijí, ale je užitečné se o něm zmínit, ještě než začneme s instalací českého repozitáře doplňků. Zkusme si příklad, kdy soubory s videem jsou uložené na NASu a sdílené prostřednictvím Sítě Windows (SMB).

V hlavní nabídce vybereme položku Filmy a klepneme na tlačítko Vstoupit do sekce souborů.

Kodi - sekce souborů

Zvolíme Přidat videa.

Dále můžeme pokračovat dvěma možnými způsoby. První z nich je bezpečnější a bude fungovat za všech okolností, tedy i u složek sdílených z Windows 10. Klepneme na nápis <Žádné> a zadáme plnou cestu ke sdílené složce s prefixem protokolu SMB, tedy např. „smb://jméno_počítače/složka1/složka2/“.

Druhý postup je založený na procházení složek. To od verze 8.1.2 systému LibreELEC v Síti Windows (SMB) nefunguje. Příčinou je vyřazení bezpečnostně problémového protokolu SMB1. Namísto vypsání cesty klepněte na tlačítko Procházet.

Kodi - Přidat videa

Vyberte položku Síť Windows (SMB) postupně se proklikejte ke kýžené síťové složce.

Kodi - síť Windows

Tlačítkem OK potvrďte její výběr a Kodi vás vrátí do předchozího dialogu Přidat zdroj videa. Tím jsme se dostali do stejného stavu jako kdybychom vypsali plnou cestu ke sdílené složce a oba postupy proto budou dál pokračovat shodně.

Dialog Přidat zdroj videa ukončete stiskem tlačítka OK. Systém se nyní zeptá na nastavení obsahu. Klepnutím na položku Tento adresář obsahuje a výběrem Filmy upřesníte Kodi, jak má se složkou zacházet.

Kodi - Filmy

Dialog ukončíte stiskem OK. Systém už se jen zeptá zda má vaše filmy zaindexovat tj. aktualizovat informace pro všechny položky v této cestě, což potvrdíte stiskem Ano. Velmi podobný postup bude fungovat při přidávání složek s hudbou. Jen podotýkám, že zdroj videa vám bude nabízet pouze soubory s videem a zdroj hudby pouze soubory s hudbou. Toto bývá častým kamenem úrazu, pokud si sdílené složky pojmenujete nějakým obecným jménem např. multimedia a není tedy předem zřejmé, jaký typ souborů se v nich nachází.

Instalace českého repozitáře doplňků

Navštivte stránku https://kodi-czsk.github.io/repository/ a stáhněte si ZIP archiv obsahující instalační soubor repozitáře. Soubor s archivem nahrajte buď na flashdisk nebo na do některé z vašich síťových složek.

Nejprve musíme povolit instalaci doplňků z neznámých zdrojů. Začneme opět na symbolu ozubeného kola, pod nímž se ukrývá nastavení systému. Cesta k nastavení je Systém – Nastavení systému – Doplňky. Zapněte položku Neznámé zdroje a odklepněte tlačítkem Ano upozornění, že je to na vlastní nebezpečí.

Kodi - Neznámé zdroje

Pomocí klávesy Esc se vraťte do hlavní nabídky, vyberte položku Doplňky a vstupte do instalace doplňků pomocí symbolu otevřené krabice vlevo nahoře, stejně jako když jsme přidávali doplněk obsahující češtinu. Vyberte položku Instalovat ze souboru zip.

Kodi - instalovat ZIP

Nyní ukažte Kodi cestu k dříve staženému souboru a klepněte na něj. Kodi by vám mělo ohlásit, že doplněk byl úspěšně nainstalován.

Ještě vše zkontrolujeme. Vraťte se do položky Doplňky v hlavní nabídce a opět pomocí symbolu otevřené krabice vstupte do instalace doplňků. Vyberte položku Instalovat z repozitáře. V seznamu repozitářů se vám nyní objeví kýžený repozitář Kodi CZ & SK Doplňky.

Kodi - repozitář CZ/SK

Nyní se nacházíte ve výchozím bodě pro instalaci doplňků. Jejich výběr a instalaci už nechám na vás. Postup instalace je velmi podobný jako u instalace doplňku pro češtinu. Jenom některé doplňky budete brát ze standardního Kodi Add-on repository např. Youtube nebo Vimeo, jiné pak z českého Kodi CZ & SK Doplňky. Tipy na zajímavé doplňky najdete v předchozím dílu seriálu.

V příštím dílu seriálu bychom se mohli podívat na instalaci a základní nastavení OSMC nebo na nejméně 7 zajímavých krabiček určených pro Raspberry Pi.Diskuze (14) Nahoru