Philips GoGear Spark (dále jen Spark) se dodává na trh v několika variantách (2 a 4 GB), my jsme k testování měli k dispozici verzi s vyšší kapacitou. Co vás hned na první pohled u tohoto malého přístroje zaujme je čtvercová OLED obrazovka s rozlišením 128 x 128. Není to mnoho, nicméně zařízení je příjemně malé a můžete jej bezproblémů upnout na pásek či kolem ruky. Podle mého názoru pro pohodlné navigování kolekcí a zobrazení všech potřebých informací během přehrávání (včetně obalu alba) toto rozlišení stačí. Kvalita displeje není nikterak oslnivá, ale to je daň za velkou úsporu baterie, která se projevila na výrobcem udávaných 27 hodin přehrávání hudby. Toto číslo není nikterak daleko od pravdy - ačkoli jsme neprováděli přesné měření, nad dvacet hodin bychom se spolehlivě dostali.
Samozřejmě že v krabičce najdete sluchátka - klasické průměrné "pecky". Kvalita reprodukce tohoto přístroje je však mírně nadprůměrná, takže po připojení pořádných sluchátek si muziku můžete pěkně užít. V balení najdete také velmi krátký USB kabel sloužící také pro nabíjení a gumový "chránič" s klipsou pro zapnutí k pásku (případně k libovolné pásce - například kolem ruky nebo krku). S přehrávačem se dodává software pro Windows (uložen je přímo v přístroji): Adobe Flash, aktualizační program pro firmware, program pro stahování podcastů a manuály v PDF. Že tam nevidíte Songbird? Verze pro společnost Philips se teprve připravuje (a dodávat se bude až v létě), nicméně Songbird si můžete již nyní stáhnout - podpora tohto modelu je již hotova. Ale o tom později. Je škoda, že v zařízení je spoustu souborů, které zabírají nějakých 70 MB. Podařilo se nám promazat zejména manuály v jiných jazycích a snížit tak spotřebované místo pod 30 MB, ale přehrávač pro svoji činnost nějaké ty soubory (datové indexy a jiné systémové soubory) prostě potřebuje. Budeme zkrátka to místo muset oželet.
Na přehrávači samotném najdeme USB port s krytkou, posuvné tlačítko sloužící pro vypnutí i zamčení zároveň, mikrofon, 3,5 mm jack, tlačítko Volby a tlačítka pro zesílení a zeslabení. Po zapnutí se nás přístroj zeptá na jazyk (čeština nechybí) a poté se octneme v hlavní nabídce. Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, jak se vlastně v menu budu pohybovat, protože žádná jiná tlačítka na přístroji nejsou. Ovládání je však řešeno velmi prakticky - mačkáte hrany tohoto čtvercového zařízení. Horní a spodní hrana slouží jako šipky nahoru a dolů, doprava se potvrzuje, doleva vrací.
Menu je vyvedeno graficky dobře a jelikož je dost místa (128 bodů není zase tak málo), při procházení hudby přístroj zobrazuje hned pět řádků. Hlavní menu se dělí na: Hudba, Obrázky, Rádio, Záznamy, Složka, Přizpůsobit, Nastavení a Poslední přehrané. Pod první položkou najdeme kolekci řazenou dle alb, interpretů, roků a žánrů. Pod touto položkou se také nacházejí seznamy skladeb a audioknihy, což jsou v podstatě jen zvukové soubory mně neznámého formátu AA (Audible) uložené v jiné složce. Obrázky přístroj zobrazuje jen ve formátu JPG a chvilku mu načítání trvá - není příliš vhodný prohlížeč obrázků.
Rádio se hodí vždy a musím podotknout, že jej nemají všechny modely. Na trhu jsou čtyři verze Sparků - 2 a 4 GB a s rádiem nebo bez. Dobře proto vybírejte a zvažte, zda rádio budete používat. Ušetřit můžete zhruba stokorunu. Pod položkou Záznamy najdete možnost nahrávání do formátu WAV pomocí vestavěného mikrofonu, nebo přímo z naladěného rádia. Nechybí nastavení, které je dostupné pod volbami Přizpůsobit (nastavení vzhledu a spořiče displeje) a Nastavení (další volby). Můžete také procházet libovolné složky na přístroji a hudbu přehrávat v tomto režimu (volba Složka).
Spojení s počítačem je realizováno standardním USB Mini konektorem, takže v tomto případě se žádné překvapení nekoná. Přístroj funguje jako USB Mass Storage, takže přetáhnutí muziky v Linuxu je až směšně snadné - nezaznamenali jsme žádné problémy. Rychlost je dostačující - 4 GB jsme přesunuli zhruba za 15 minut. Po odpojení (odmountování) zařízení se automaticky provede aktualizace databáze metadat (alba, interpreti a podobně). Zařízení toto provádí automaticky, takže není třeba žádný software - to je výborné.
Hudbu do přístroje nahráváte do složky Music, obrázky do Pictures, audioknihy do Audiobooks a seznamy skladeb do Playlists. Je to jednoduché, jako facka. Co ale můžeme do přístroje nahrát? Kromě zmíněných JPG a AA souborů jsou to následující formáty: MP3, WAV a WMV. Veliká škoda, že přístroj neumí můj oblíbený formát OGG a kodek Vorbis, nicméně podpora MP3 taky není k zahození. Již jsem zmínil slušnou reprodukci, která je podpořena ekvalizérem s podporou plně uživatelského režimu (5 pásem), technologií FullSound pro zlepšení kvality zvuku (někdo rád, jiný ne) a také omezovačem hlasitosti (ochrana uší).
Během testování jsem narazil na problém s diakritikou. Pokud do zařízení nahrajete skladby obsahující diakritiku, zařízení je nerozpozná a budete muset pro přehrávání použít režim složky. Soubory tedy dovede přehrát, ale databáze interpretů bude "poloprázdná". Při prvním pokusu o načtení id3 tagů s diakritikou se totiž proces přeruší a ostatní soubory nejsou vůbec zpracovány. Jediná možnost, jak tohle řešit, je odstranit veškerou diakritiku například programem EasyTag.
Celkově bych tedy ohodnotil tento přehrávač jako za velmi dobrý. Za přijatelnou cenu dostanete přístroj s dobrým a rychlým ovládáním, mírně nadprůměrnou reprodukcí, nabíjením přes standardní USB Mini kabel a skvělou podporou Linuxu. Nemůžu se také ubránit dojmu, že přístroj je rozhodně elegantnější než například "USB klíčenky" společnosti Sony (řada Walkman). Na druhou stranu musíte mít s sebou vždy USB kabel a problémy s diakritikou mohou někomu vadit. Také start přístroje kolem 10 vteřin není z nejrychlejších (provádí se vždy aktualizace databáze metadat). Můžeme jen věřit, že firmware bude brzy opraven.
Songbird
Jak už jsem nastínil v úvodu, k přístroji bude brzy dodávaná speciální verze open-source programu pro správu kolekcí Songbird. Majitel přístroje jej ale může využívat již dnes - program funguje poměrně spolehlivě se všemi MP3 přehrávači fungujícími jako USB Mass Storage. Navíc aktuální verze Songbirdu s tímto Sparkem umí i něco navíc. Konkrétně tedy nahrává audio do správné složky a pak také nabízí možnost resetování přístroje do továrního nastavení přímo v prostředí programu.
Hesla programu Songbird jsou sdílet, synchronizovat, spravovat a objevovat. Asi nejsilnější stránkou programu je správa audio kolekce. Songbird dokáže audio soubory importovat automaticky (funkce sledování složky), nebo je lze do programu ručně importovat. Program pak nabízí slušně zvládnutou editaci metadat s možností hromadných úprav, automatického stahování alb a textů písní (a ukládání staženého materiálu do metadat).
Měl bych asi zmínit, že metadaty autoři programu Songbird míní interní databázi programu - nikoli ID3 tagy. I když se přeci jen jeden údaj (obrázek alba) může do MP3 souborů zapsat, ostatní informace jako název či autor nikoliv. Je to trošku zvláštní, protože bych čekal ukládání přímo do souborů. Program je totiž během editace většího množství informací značně pomalý. Metadata se ale ukládají do domovského adresáře (do SQLite databáze). Existuje sice plugin, který by měl umět zapsat metadata z databáze do hudebních souborů, nepodařilo se mi ho však přinutit k práci.
Songbird podporuje samozřejmě i skiny
Synchronizace funguje dobře - můžete ji nastavit na automatiku (po připojení se do přístroje celá kolekce nahraje), nebo si to provádět stiskem tlačítka. Program se snaží být "chytrý" a aktualizovat změněné soubory (například pokud uložíte obrázek alba do MP3 souboru). Rychlost synchronizace je dobrá (závisí především na rychlosti daného zařízení), což se ale nedá říci o programu samotném při práci s ním. Paměťové nároky jsou na můj vkus poměrně velké.
Pod heslem sdílení si autoři představují nahrávání informací o přehrávaných skladbách na Last.FM. Tato funkcionalita je vlastně v programu formou pluginu - po prvním startu se vám mnoho zásuvných modulů automaticky nabídne k instalaci. A to včetně češtiny - program je plně přeložen. Technologie, na které je Songbird vytvořen, je z dílen Mozilla Foudation. Jsou to vlastně rozšíření podobná těm ve Firefoxu. Na stránkách Songbirdu jich najdete poměrně hodně.
Poslední heslo (objevovat) je asi nejsilnější stránkou programu - umí se napojit na několik serverů s hudbou a pomocí vestavěného klienta umí navrhovat koncerty vašich oblíbených interpretů blízko vašeho domova (pokud jej zadáte) a podobné věci. Trošku zamrzí, že Songbird nenabízí v základní instalaci mé oblíbené Jamendo.com - existuje sice plugin, ale nepodařilo se mi ho zprovoznit (bohužel mi nefungoval).
Ze Songbirdu jsem poněkud rozpačitý - on vlastně nenabízí žádnou přidanou hodnotu v podobě "podpory" zařízení Phillips. Ale musím připomenout, že oficiální verze Philips Songbird (to bude oficiální název) bude k dispozici až v létě - do té doby se mnoho věcí může změnit. Pokud si tedy Songbird neoblíbíte již nyní, nic se neděje. Můžete používat AmaroK, Rhythmbox nebo fooBar2000 ve Windows. Nic vám bránit nebude. Philips GoGear Spark rozhodně ne.