EcoSimplix patří mezi produkty malé společnosti Simplix ze Zlína. Uvedená společnost byla v loňském roce vítězem soutěže o nejlepší podnikatelský záměr s tématem „Přechod na Ubuntu ze systému Windows“. Proto nepřekvapí, že na jejích webových stránkách najdete kromě přehledného konfigurátoru počítačů officeSimplix a ecoSimplix také kvalitně zpracované informace o Linuxu a přechodu na tento operační systém.
Hardware
Ale vraťme se zpět k ecoSimplixu a k jeho hardware. Krabice, v níž byl počítač dodán obsahovala kromě něj napájecí kabel, dvě CD s ovladači pro Windows a třetí CD se výrobcem upravenou distribucí Ubuntu 9.04. Začněme skříní počítače. Její rozměry připomínají mnohem více záložní zdroj, než plnohodnotný počítač.
Přední strana počítače ecoSimplix
Přední strana skříně je tvořena černým vysoce lesklým plastem. Najdete na ní optickou mechaniku, dva USB porty a konektory pro připojení audia. Co se týče vzhledu skříně, názory něj se budou různit. Dle mého mínění nepatří mezi úplné ošklivky, ale rozhodně není ani designovým klenotem. Osobně se těším na dobu, až designéři výpočetní techniky opustí módu zrcadlově lesklých plastů. Jediným skutečným nedostatkem skříně tedy zůstává nevhodně umístěné tlačítko pro otevírání optické mechaniky. Nevěříte? Zkuste jej nahmatat při její otevřené zásuvce.
Zadní části skříně vévodí mřížka ventilátoru. Vlevo od ní najdete standardní konektor napájení, vpravo záslepku volné pozice pro instalaci přídavné karty. Níže je umístěn konektor ethernetové sítě, čtyři USB porty a dva porty PS2 pro připojení myši a klávesnice. Sestavu konektorů doplňují vstupy a výstupy zvukové karty a také obligátní konektory VGA a DVI pro připojení monitoru. Jedním z možných určení použití počítače je HTPC (Home Theathre Personal Computer). Z toho důvodu nechybí port HDMI a port pro přenos digitálního zvuku S/PDIF. Kritikové mohou namítnout, že chybí port IEEE 1394 neboli FireWire. Nezapomínejme ale, že úsporný počítač není nejvhodnější pracovní stanicí určenou pro střih digitálního videa.
Pohled dovnitř počítače odhalí méně obvyklé uspořádání se zdrojem o výkonu 150 W v přední části skříně. Nad zdrojem je umístěn pevný disk a optická mechanika. Zbývající část počítače tvoří základní deska Pegatron IPX7A-ION osazená dvoujádrovým procesorem Atom 330 1,6GHz a paměťovým modulem Kingston SODIMM DDR2 1GB 800MHz. Nejde o překlep, počítač opravdu používá notebookový typ pamětí. Použitý pevný disk Maxtor DiamondMax 23 o kapacitě 250 GB není žádným obrem ani přeborníkem v rychlosti, ale pro kancelářské použití počítače bez potíží vyhoví. V případě použití sestavy v roli hlavního domácího počítače nebo v roli HTPC bych doporučil v konfigurátoru sestavy na stránkách Simplixu zvolit 2 GB operační paměti a také pevný disk s větší kapacitou, například Samsung 500GB SATA II.
Základní deska nabízí jeden volný slot PCI-Express. Díky němu si uživatel může počítač dovybavit např. televizní kartou DVB-T, případně kartou pro příjem digitálního satelitu. Zde bych chtěl výrobci doporučit rozšíření konfigurátoru o alespoň jednu kompatibilní kartu DVB-T.
Výkony, spotřeba a hlučnost
Zkusme se nejprve podívat na možnost použití sestavy v roli kancelářského počítače. Pro toto použití dostačuje výkon jeho dvoujádrového procesoru Atom 330 s velice slušnou rezervou. Práce v OpenOffice.org byla svižná a ani editace fotografií v GIMPu se nijak neloudala. Ale ecoSimplix má na víc, než na pouhé kancelářské použití. Integrovaný grafický adaptér NVIDIA GeForce 9400M mu dává solidní výkonový základ, dostačující pro provoz středně náročných her. Vyzkoušel jsem především dvě, které jsou snadno nainstalovatelné pod Linuxem. Obě dvě, OpenArena a Planet Penguin Racer, byly v průběhu testování bez problémů hratelné. Pro porovnání bych chtěl dodat, že např. na netbooku Asus EEE 901 s procesorem Atom N270 a grafickým adaptérem Intel GMA950 se hra OpenArena promění v nehratelnou slide-show.
Dle mého mínění je nejzajímavější možnost použití ecoSimplixu v roli HTPC. Zde se opět plně projeví výhoda platformy NVIDIA ION a grafického adaptéru GeForce 9400M. Přehrávání HD videa jsem nejprve vyzkoušel na DVD s filmem Choking Hazard, jehož druhá strana je zaznamenána ve formátu HD videa 720p (1280x720 neprokládaně, kodek VMW 9). Poté následovaly další filmy například BigBuckBunny ve fromátu 1080p, komprimovaný kodekem H.264.
Ani Chocking Hazard, ani jiný film nezvedl zátěž procesoru až na 100 % a přehrávání videa bylo u všech dokonale plynulé. Stran výkonu může tedy být ecoSimplix výborně použitelným HTPC. Jak se ale drží, co se týče spotřeby a hlučnosti? Myslím, že následující tabulka vám poskytne odpověď na první z těchto otázek. Při porovnání se spotřebou netbooku Eee 901 je sice spotřeba ecoSimplixu více než dvojnásobná, ale při porovnání s kontrolním PC (Intel Core 2 Duo E7400 2,8GHz, NVIDIA GeForce 9600GT) ani ne poloviční.
Porovnání spotřeby
Činnost |
Asus Eee 901 |
ecoSimplix |
Kontrolní PC |
OpenOffice.org |
11W |
31W |
79W |
Planet Penguin Racer |
15W |
37W |
102W |
HD video |
14W |
39W (43W) |
95W |
Přehrávání DVD |
n/a |
35W (37W) |
95W |
Hodnoty v závorce platí při rozběhu DVD mechaniky
Stejně tak byla zhruba poloviční hlučnost ecoSimplixu v porovnání s kontrolním (běžným) PC. Je jí dosaženo díky nízkému tepelnému výkonu, který musí chlazení odvést. Jednoduše řešeno, procesor Atom a také čipová sada ION „topí“ o hodně méně, než tradiční komponenty PC. V celé sestavě najdete pouze dva ventilátory. První o průměru 5 cm je umístěn uvnitř zdroje a nasává vzduch přes mřížku v čele skříně. Druhý o průměru 8cm vyfukuje vzduch v zadní části počítače. Grafický adaptér a procesor počítače jsou chlazeny pouze pasivně. Nejen počet ventilátorů, ale především subjektivní dojem z jejich hlučnosti se tedy značně lišily od mého očekávání, vyvolaného čtením recenze na AbcLinuxu. Vysvětlení mi přišlo v průběhu testování přímo ze Simplixu. Sestava ecoSimplix byla od doby prvního testu vylepšena a jedním z těchto vylepšení je právě kvalitnější ventilátor opatřený fluidním ložiskem.
Chcete-li mít počítač ještě tišší, můžete použít pro uchycení pevného disku a DVD mechaniky speciální rámečky. Též bych doporučil nahradit ventilátor zdroje za nějakou kvalitnější alternativu. Musím podotknout, že i bez uvedených úprav považuji hlučnost počítače pro nasazení v roli HTPC za vyhovující.
Takto vypadá ecoSimplix uvnitř
Z následující tabulky je patrné, že chlazení odvádí dobrou práci i při plné zátěži počítače. Poměrně nízké zatížení CPU také naznačuje velice dobrý výkon platformy NVIDIA ION. To ale není žádné překvapení.
Činnost |
Teplota GPU |
Celkové zatížení CPU (pomocí Sledování systému GNOME) |
OpenOffice.org |
66°C |
4 - 11% |
Planet Penguin Racer |
73°C |
44% |
HD video |
70°C |
16 - 73%* |
Přehrávání DVD |
70°C |
3- 11% |
* Průměrná hodnota kolem 33%
Software
Programové vybavení ecoSimplixu nijak nezaostává za jeho hardwarem. Tvoří je linuxová distribuce Ubuntu 9.04 s několika malými úpravami od Simplixu. Při jejím prvním startu se spustí průvodce, který umožní uživateli nastavit jazyk v němž s vámi bude systém komunikovat, klávesnici, časové pásmo a, co je nejpodstatnější, uživatelské jméno a heslo.
Po počátečním nastavení systému se uživatel může těšit z „ekologicky“ zelené pracovní plochy opatřené nápisem Simplix. Na ploše jsou kromě běžných ikon přítomny dvě, které vám standardní distribuce Ubuntu 9.04 po prvním startu rozhodně nenabídne. První z nich s názvem Rady pro začátečníky je namířena na českou wiki distribuce Ubuntu, druhá spustí nástroj Ubuntu Tweak. První z ikon usnadní začátečníkům počátky s distribucí Ubuntu, druhá pomůže při jejím nastavování.
Méně zkušený uživatel si nemusí dělat starosti s dolaďováním distribuce k danému hardware. Všechny ovladače fungují tak, jak mají, včetně knihovny VDPAU.
VDPAU (Video Decode and Presentation API for Unix) je knihovna od společnosti nVIDIA, umožňujíc hardwarovou akceleraci videa pro MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 ASP (MPEG-4 Part 2), MPEG-4 AVC (H.264 / DivX 6), VC-1, WMV3/WMV9, Xvid / OpenDivX (DivX 4), a DivX 5 pomocí grafických adaptérů řady GeForce 8x a novějších.
Například pro přehrávání DVD není nutné nic doinstalovávat. Stačí jednoduše zasunout DVD do mechaniky a nechat je přehrávat v přehrávači Totem. Stejně tak uživatelé nenarazí na nutnost doinstalovávat Adobe Flash, Javu a emulační vrstvu Wine pro spouštění aplikací určených pro Windows. Je patrné, že úpravy od výrobce přibližují předinstalovanou linuxovou distribuci především začínajícím uživatelům, kteří určitě nebudou kritizovat rozdělení disku na swap a jeden datový diskový oddíl, případně další technická nastavení. Mám za to, že zkušenější linuxáci si systém stejně upraví dle svých potřeb. Osobně jsem narazil na nehezký problém se závislostmi balíčků (dependency hell) v souvislosti s přidáním přehrávače Mplayer. Ale tím se začínající uživatelé trápit pravděpodobně nebudou. Jediným skutečně zaznamenaným problémem tedy byla nestabilita Xine a Totemu při přehrávání některých videí. Odhaduji, že spolupráce knihovny VDPAU s některými kodeky není u obou přehrávačů za všech okolností optimální. Vzhledem k její čerstvosti se není čemu divit a musíme doufat, že budoucí aktualizace problém odstraní. Jen pro úplnost dodávám, že předinstalovaná linuxová distribuce samozřejmě obsahuje plně funkční kancelářský balík OpenOffice.org, internetový prohlížeč Mozilla Firefox, rastrový editor GIMP a další obvyklé linuxové programy.
Shrnutí
Ačkoli se trh nettopů pomalu plní, ecoSimplix rozhodně nepatří mezi jeho popelky. Je postaven na v současné době nejvýkonnějších komponentech používaných pro nettopy – dvoujádrovém procesoru Atom a platformě NVIDIA ION, což mu dává do vínku velice dobrý výkon při zachování nízké spotřeby elektrického proudu a relativně tichého chodu. Připočtete-li základní vyladění linuxové distribuce Ubuntu a příznivou cenu 6699 Kč včetně DPH, vyjde vám tak jako mně, že ecoSimplix může být zajímavým řešením do nejedné společnosti či obývacího pokoje.
Seznam komponent
-
Skříň - CFI A8989 mini-ITX o rozměrech 303 × 200 × 166 mm (d × š × v)
-
Základní deska - Pegatron IPX7A-ION (s grafickým adaptérem NVIDIA GeForce 9400M)
-
Paměť - Kingston SODIMM DDR2 1GB 800MHz Non ECC CL6
-
Pevný disk - 250 GB - Maxtor DiamondMax 23 SATA/300 NCQ
-
Optická mechanika - LG DVD-RW GH22NS SATA