Sansa Clip Zip
Má rozměry zhruba jako krabička zápalek, přesně 57,15×36,07×14,73 mm a v kapse jeho hmotnost 16 gramů také pravděpodobně nepocítíte. Pomocí praktického klipu můžete přehrávač nosit na oděvu, který žádné kapsy nemá. Na rozdíl od předchozích skromněji vybavených přehrávačů najdete na čelní straně Clip Zipu barevný OLED displej s úhlopříčkou 1,1 palce o rozlišení 96×96 obrazových bodů.
Rozmístění ovládacích prvků ulehčuje intuitivní ovládání přístroje. Vypínací tlačítko najdete na horní straně přístroje, kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti na levé straně a dnes už tradičně provedená ovládací tlačítka pod displejem přístroje. Výbavu doplňuje zdířka pro běžný 3,5mm konektor typu jack pro připojení sluchátek, zdířka pro konektor micro-USB typu B pro připojení k počítači a slot pro paměťovou kartu microSDHC.
Sansa Clip Zip se dá koupit s vnitřní pamětí o kapacitě 4 GB nebo 8 GB. Do slotu můžete vložit microSDHC kartu o kapacitě až 32 GB. Jeho originální firmware umí přehrávat formáty MP3, WMA, WMA s DRM, Ogg Vorbis, FLAC a AAC (bez DRM). Vnitřní výbavu přístroje doplňuje zabudovaný FM tuner s možností z něj nahrávat a mikrofon, díky němuž se Clip Zip dokáže zhostit role diktafonu. Pro sportovně založené uživatele nabízí funkci stopek a neměli bychom opomenout možnost poslechu audioknih a podcastů.
Dle mého subjektivního posouzení obstojí zvuk Clip Zipu v přímém porovnání s Apple iPod Nano 5. generace. Také v testech často soupeří s přehrávači značky Cowon a nevede si vůbec špatně. Chcete-li ale kvalitní zvuk, zapomeňte na originální sluchátka a poohlédněte se po nějakých lepších. Například pro příznivce in-ear sluchátek mohou být dobrou volbou Klipsch Image S4. Pokud dáváte přednost klasice, mohou posloužit léty prověřené Koss Porta Pro nebo Senheiser PX 100.
Uvedené dva typy, doplněné o ještě lépe hrající Koss R90, jsem použil při porovnání Clip Zipu a iPodu Nano 5. generace. Jak se dalo očekávat, rozdíly mezi sluchátky byly mnohem větší než rozdíly mezi samotnými přehrávači. Sansa Clip Zip poskytoval oproti jablečnému konkurentovi mírně ostřejší výšky a lepší lokalizaci jednotlivých nástrojů. Zvuk iPodu naproti tomu působil přece jen poněkud uhlazeněji. Na internetu najdete výsledky měření, které mé subjektivní dojmy celkem dobře potvrzují.
Mezi slabé stránky Sansy patří kapacita baterie o kapacitě 300 mAh. Přehrávači dle údajů výrobce vystačí až na15 hodin hraní, což v praxi znamená 8 až 12 hodin dle hlasitosti přehrávače, nastavení equalizéru a druhu přehrávaných souborů. Také firmware by mohl být v některých detailech domyšlenější. Problémové je například jeho základní nastavení na automatickou detekci módu USB. Připojujete-li přehrávač střídavě k počítači s Linuxem a s Windows, bude vám pokaždé zobrazovat jinou složku Music. Náprava je snadná, stačí přehrávači přepnout v nastavení režim USB na pevnou hodnotu MTP nebo MSC.
Mezi další nepříjemnosti patří nízká maximální hlasitost, kterou má přehrávač nastavenou, když při jeho inicializaci nastavíte Kraj na hodnotu Evropa. Celek doplňuje nepříliš promyšleně vyřešený ekvalizér. Dle mého mínění se proto vyplatí investovat trochu času do instalace alternativního opensource firmwaru Rockbox. Ten na rozdíl od originálního firmwaru umí dokonaleji využít hardware přehrávače a nabízí další doplňující funkce, které v originálním firmwaru nenajdete.
Instalace Rockboxu Utility
Rockbox můžete do přehrávače nainstalovat několika způsoby. Manuální instalace je komplikovanější, proto doporučuji zvolit automatickou. K ní ale potřebujeme Rockbox Utilitu. Tato utilita je výhodná z mnoha ohledů. Snadno s její pomocí vybereme kýžené téma vzhledu a automatická instalace také patří mezi poměrně nekomplikované. Uživatelům Windows postačí stáhnout si instalační soubor ze stránky http://www.rockbox.org/wiki/RockboxUtility a následovat pokyny instalátoru. Uživatelům Ubuntu Linuxu a jeho derivátů přináším následující postup.
Spusťte terminál Ctrl+Alt+T a použijte následující příkazy i přidání repozitáře getdeb:
wget http://archive.getdeb.net/install_deb/getdeb-repository_0.1-1~getdeb1_all.deb sudo dpkg -i getdeb-repository_0.1-1~getdeb1_all.deb
Pro instalaci balíčku rbutil použijte Centrum Softwaru pro Ubuntu nebo do terminálu zkopírujte nasledující příkaz.
sudo apt-get update; sudo apt-get install rbutil
Instalace Rockboxu do Sansy Clip Zip
Připojte přehrávač k počítači pomocí USB kabelu. Spusťte Rockbox Utility a tlačítkem Změnit nastavte složku, do níž je přehrávač připojen. V případě Sansy Clip Zip půjde o složku /media/SANSA CLIPZ. Nastavte výběr audio přehrávače na hodnotu Sansa Clip Zip a tlačítkem OK potvrďte vaše nastavení.
V druhém kroku zvolíme kýžené téma vzhledu pomocí tlačítka Customize. Jde o věc vkusu a názoru, ale doporučuji střídmost. Na displeji o rozlišení 96×96 obrazových bodů nemohou některá témata fungovat. Výběr těch vhodných pro daný typ přehrávače si můžete prohlédnout na stránce http://themes.rockbox.org/. Mým favoritem je téma DFKT Minimum Zip FSAA. Jeho vzhled považuji za přijatelný a podporuje zobrazení názvů stanic z RDS u FM rádia.
Instalaci Rockboxu do přehrávače spustíte tlačítkem Instalovat. Rockbox Utilita vás požádá o soubor s originálním firmwarem clpza.bin. Archiv, který ho obsahuje, stáhnete ze stránek výrobce.
Po úspěšném průběhu instalace už stačí jen stisknout tlačítko OK a korektně odpojit přehrávač od počítače.
Instalace Rockboxu neodstraňuje původní firmware. Ten je kdykoli k dispozici, pokud při startu přehrávače podržíte tlačítko hlasitosti.
Rockbox
Logika ovládání Rockboxu je oproti originálnímu firmwaru odlišná, ale rozhodně není špatná. Pod položkou Files najdete složky a soubory, což bude mnoha uživatelům bližší než databáze alb a skladeb, která se skrývá pod položkou Databaze.
Příjemně překvapí možnosti FM rádia, které díky Rockboxu umí několik věcí, o kterých se originálnímu firmwaru nemůže ani zdát. Nejvíce mě zaujala možnost pojmenování presetů a také se hodí ukazatel síly signálu.
Pod položkou Plugins najdete celou řadu her, např. Doom, Rockblox (tetris), Snake (had), Chessbox (šachy) nebo Minesweeper (miny). Některé se ale na malém displeji Sansy Clip Zip nedají hrát, např. Doom. Z použitelných aplikací uveďme například Chessclock (šachové hodiny), Metronome (metronom) a Stopwatch (stopky).
Většinu z uživatelů ale budou spíše zajímat rozšíření přehrávače, které souvisí s přehráváním hudby. Nabídka formátů, které Rockbox umí přehrávat, je velice působivá. Kromě formátů podporovaných původním firmwarem přehrávač zvládne například jablečný ALAC a k radosti hudebníků si poradí také s MIDI soubory. Soubory WMA s DRM ale na rozdíl od originálního firmwaru podporovány nejsou. Dodávám – žádná škoda.
Zkoušel jsem také soubory Flac s vysokým rozlišením ze stránky http://www.2l.no/hires/ a firmware si s nimi bez potíží poradil. Výdrž baterie se při použití Rockboxu trochu zvedla a pohybovala se kolem 14 až 15 hodin. Doladění zvuku dle vaší chuti umožňují opravdu rozsáhlé možnosti ekvalizéru. Připojuji alespoň několik snímků obrazovky, která vám část možností ekvalizéru přiblíží lépe než rozsáhlý popis.
Co dodat na závěr? Sansa Clip Zip je slovy klasika „malej, ale šikovnej“. Neposloucháte-li hudbu jen na mobilním telefonu, může být zajímavou volbou.