Linux E X P R E S

Facebook

Srovnávací testy notebooků 1

Redakce otestovala množství notebooků. Jak si rozumějí s Linuxem a on s nimi?


Acer Aspire 1524WLMi

Výkon za dobrou cenu - tak by se dal charakterizovat model Aspire 1524WLMi od u nás jasné jedničky v prodeji notebooků - firmy Acer. Jediný tento model byl vybaven procesorem s podporou 64 bitů - konkrétně se jedná o Athlon 64 3400+.

Obrázek: Acer Aspire 1524WLMi

Kryty displejů u notebooků Aspire měly v minulosti tendence praskat, zejména v oblasti kolem úchytů. Tento model mi však potvrdil moji domněnku, že se s tím designéři firmy Acer snaží vypořádat. Celé uchycení bylo daleko odolnější, prověřil jsem notebook cloumáním nebo vychylováním krytu do stran. Displej samotný je širokoúhlý a jak je u notebooků této značky zvykem - v dobré kvalitě. Možná jas by mohl být o trošku vyšší, v protisvětle je trošku hůře čitelný, ale tímto neduhem trpí téměř všechny notebooky.

Technici zvolili čipset VIA a základní desku osadili 512 MB paměti. Na levé straně jsem našel dva sloty pro PC Card, mechaniku (což pro mě bylo překvapení) a port IEEE. Vpravo byl jen průduch na odvětrání, vzadu jsem pak dohledal kýžené porty: 2x audio (trošku nepřístupné), 4x USB 2.0, TV/VGA výstup a paralelní port.

Instalace 32bitové i 64bitové verze Mandriva Linuxu 2005 LE byly na můj vkus zdlouhavé, což bylo zapříčiněno neaktivním DMA režimu disku; ihned jsem to ručně napravil. Narazil jsem ještě na drobný zádrhel v nastavení rozlišení, kdy instalátor využil pouze 1024x768. Ručně jsem pochopitelně nastavil 1280x800, abych využil všechny přednosti přístroje. Grafická karta značky NVidia byla Mandrivou automaticky rozpoznána a komerční ovladač byl ihned po instalaci připraven servírovat 3D data. A musím uznat - pěkně rychle.

Nebudu se moc rozepisovat, co všechno v Linuxu fungovalo na jedničku. Zmíním jen excelentní podporu všech druhů komunikace, se kterými jsem neměl problémy: LAN, WLAN, infraport, vestavěný bluetooth firewire - funguje i jako síťová karta, dále PCMCIA subsystém (čip Texas Instruments funguje bez zaváhání) a modem (ten jsem netestoval, ale distribuce jej našla).

Co se týká USB, tam se nemusíte obávat, že byste s Linuxem nepořídili. Se žádným modelem v našem testu se nám nestalo, že by USB nefungovalo či komunikovalo pomalu. Připojování a odpojování zařízení funguje transparentně, můžete například připojovat myši, klávesnice a tiskárny za chodu.

Problémy nastaly s ACPI - nepořídil jsem ani s 32bitovou ani s 64bitovou distribucí, kompiloval jsem také jádro. Nefungovalo ani uspávání ani softwarová hibernace, respektive notebook nebyl schopen probuzení. Marně jsem se také snažil zavést modul pro snižování frekvence procesoru, avšak zdroje na internetu uvádějí, že by to mělo fungovat. Procesor totiž umí snížit frekvenci až na 800 MHz, což by jistě pomohlo i ve snížení hluku produkovaného chladicím systémem. Nezbývá než konstatovat, že s novými verzemi jádra se podpora zlepší.

K notebooku se dodává kvalitní PCMCIA čtečka karet MMC/SD/SM/MS/MS Pro, což není zcela obvyklé. Má to hned dvě výhody - můžete ji použít i v jiných noteboocích (a využívat ji tak jako přenosné médium), a pak hlavně - fungovala spolehlivě v Linuxu (testováno s kartou z telefonu Nokia 6230i).

Celkem vzato, podpora v Linuxu je výborná a byl jsem až překvapen, jak všechno hladce šlapalo. Pro někoho může být problém vyšší hmotnost a rozměry, pakliže ale chcete rychlý notebook za dobrou cenu, není co řešit. Notebooku mohu vytknout jedinou věc - hlučnost. Pokud si notebook hodláte koupit, doporučuji se přesvědčit, zda vám vysoká hlučnost, která je způsobena nutnými větráky na horní a boční straně, nebude při práci nebo zábavě vadit. A zábavy si díky špičkovém grafickém čipu užijete opravdu hodně!

Lukáš Zapletal

Zapůjčila: Acer Czech Republic s.r.o., www.acer.cz. Doporučená cena: 29 990,- Kč bez DPH.

Specifikace: AMD Athlon 64 3400+, 2200 MHz, 1MB cache, paměť: 512 MB RAM, disk: 80 GB, grafika: Nvidia GeForce FX Go 5700 (64 MB), displej: 15.4" WXGA TFT LCD (1280x800), mechanika: DVD/CDRW, komunikace: LAN 10/100/1000, 802.11 b/g WLAN, modem, bluetooth, porty: 1x Firewire, 1x infra port, 2x PCMCIA, 4xUSB, 1x paralelní port, 1xVGA, 1x S-Video out, audio/mikrofon, čtečka karet PCMCIA v ceně, hmotnost: 3,6 kg.

Asus AQ600k

Ihned po vybalení tohoto kousku jsem poznal, že se jedná o krasavce z vyšší cenové kategorie. Zpracování notebooku bylo velmi dobré, barevná kombinace černá/stříbrná mu vysloveně slušela. Širokoúhlý displej má po stranách úzké okraje, horní i dolní jsou širší už kvůli poměru stran. Nahoře jsem našel oko - integrovanou kameru s rozlišením 1,3 megapixelu. Klávesnice testovaného typu je velmi dobrá s typickým rozložením pro Asus (PageUp a PageDown jsou úplně vpravo nad sebou). Vedle vypínače byla umístěna čtyři funkční tlačítka, bohužel pouze softwarová. Ze speciálních kláves funguje jen změna podsvícení displeje a uspání. Ostatní kombinace jsou v Linuxu standardně nefunkční.

Obrázek: Asus AQ600k

Notebook je velmi dobře vybaven - uvnitř se skrývá výkonná grafická karta, 512 MB paměti, 60 GB velký disk a AMD Turino. Našel jsem 4 USB porty, firewire, síťovou kartu, modem, S-video výstup, vzadu je LPT a dokonce COM port, což se u notebooku hned tak nevidí! Kromě toho patří k výbavě bluetooth adaptér, Wi-Fi karta (b/g) a vypalovačka. Co mne kromě vybavení uchvátilo ještě více, byl displej s rozlišením 1280x800 a perfektní kvalitou obrazu, která rozhodně patřila v našich testech ke špičce. Naopak diody pro indikaci stavu notebooku bych nepochválil. Jsou sice pěkné, ale hodně nevýrazné.

Na notebooku chybí nálepka Windows, přestože jsem na disku našel instalaci Windows XP Professional. Testovaný model je bohužel možno zakoupit pouze s tímto systémem, takže v ceně platíte i něco, co nemusíte a pravděpodobně ani nebudete vůbec chtít.

Nelenil jsem a pustil se do instalace Mandriva Linuxu 2005. Proběhla velmi svižně - zhruba 20 minut - a to včetně zmenšení oddílu Windows. Při instalaci jsem se nesetkal se žádnými problémy, instalátor rozpoznal většinu hardwaru včetně displeje, pro který nastavil i správné rozlišení. Po instalaci byla funkční všechna zařízení vyjma webové kamery a čtečky karet. Webovou kameru jsem se pokoušel rozchodit, ale neúspěšně, čtečka má nepodporovaný čipset, takže jsem se ani nesnažil. Grafická karta podporovala akceleraci (DRI), pro modem byl použit ovladač slamr, fungoval firewire i bluetooth adaptér a obě síťové karty. Dá se říci, že podpora hardwaru je v Linuxu vynikající.

Notebook používá výkonný AMD Turino a možná i to je jeden z důvodů, proč je ihned po zapnutí značně hlučný. Na druhou stranu procesor je velmi silný, ostatně i díky němu je notebook při práci velmi svižný. Při běžné práci s funkčními šetřícími režimy je hlučnost standardní. Narazil jsem na jednu softwarovou nedokonalost - po standardní instalaci Mandriva Linuxu se stroj nechtěl vypínat tak, jak jsem zvyklý, bylo potřeba vypnout jej pomocí tlačítka Power.

Podpora správy napájení (ACPI) byla již po instalaci velmi dobrá. V Mandriva Linuxu fungovaly šetřící režimy procesoru a byl nainstalován cpufreqd, který řídil výkon systému podle jeho vytížení. Komponenta KLaptop z KDE také neměla výrazné potíže včetně indikace stavu baterií. Překvapením pro mne byl funkční suspend bez jakéhokoliv zásahu do nastavení, a to i se zapnutým DRI u grafické karty. Hibernaci na disk se mi zprovoznit nepodařilo, přestože jsem měl nainstalovány aktualizace a poslední verzi BIOSu. V tomto případě by se zřejmě vyplatilo zkusit novější jádro než to, které jsem měl v distribuci.

Potřebujete-li výkonný notebook, který má styl, a nevadí-li vám, že za tohoto krasavce zaplatíte ne zrovna málo peněz, jedná se o dobrou volbu. Kvalita provedení, výkon, displej stejně jako celkový vzhled byly u testovaného modelu excelentní. Podpora hardwaru v Linuxu je až na exotické komponenty velmi slušná, stejně jako podpora šetřících režimů. Škoda jen, že výrobce nedodává tento model bez systému Windows.

Ivan Bíbr

Zapůjčil: LEVI International, www.levi.cz. Doporučená cena: 30 744 Kč bez DPH.

Specifikace: AMD Mobile Turino 64 (MT30) 2800+ (1,6 GHz), 1 MB L2, čipset: SIS 756, SIS 964L, paměť: 512 MB, displej: 15,4" TFT WXGA (1280 x 800 pixelů), grafika: nVidia GeForce 6200 TC (128 MB), disk: 60 GB, mechanika: DVD/RW Dual Layer, zvuk: AC´97, integrovaná čtečka karet 4-in-1, webová kamera, komunikace: LAN 10/100 Mbit/s , Wireless LAN 802.11b/g , modem, porty: 1x VGA, 1x paralelní port, 1x mikrofon, 1x line out, 1x SPDIF out , 4x USB 2.0, 1x IEEE 1394 port, 1x TV Out, 1x RJ-11, 1x RJ-45, 1x SIR , 1x PCMCIA 2.1 typ II, hmotnost: 2,85 kg.

Fujitsu Siemens AMILO Pro V2020

Levnější řadu pro kancelářské použití reprezentuje v nabídce Fujitsu Siemens i notebook AMILO Pro V2020. První, co mne na tomto typu po rozbalení zaujalo, byl netradiční povrch. Celkové zpracování se mi jevilo velmi dobré - na svou cenovou třídu. Překvapila mě klávesnice - byla světlé barvy kvůli zlepšení čitelnosti kláves.

Obrázek: Fujitsu Siemens AMILO Pro V2020

Výbava notebooku není špatná. USB porty, firewire port klasická i bezdrátová síťová karta a modem patří dnes ke standardu. Potěšilo mne 512 MB RAM, v Linuxu se hodí, dále 4 USB porty (jeden je schován dole), bluetooth adaptér a navíc čtečka karet. K notebooku je dodáván SUSE Live-Eval 9.2. Věrný barvě nainstaloval jsem na stroj Mandriva Linux 2005 LE. Instalace byla hotová ani ne za půl hodinky a proběhla bez potíží. Díky starší a osvědčené čipové sadě Intel 865 byly všechny komponenty rozpoznány, potvrdit jsem musel pouze typ ovladače pro grafickou kartu. Z instalace mám ještě několik postřehů.

Co mne naopak překvapilo velmi příjemně, byl velmi rychlý boot stroje. Řekl bych, že téměř okamžitě po zapnutí se objevil zavaděč Linuxu, toto jsem u žádného jiného testovaného stroje nezaznamenal. Start distribuce neprobíhal graficky (ve framebufferu), ale tady bych se přiklonil k nastavení špatného režimu instalátorem. Hardware byl funkční s výjimkou čtečky karet, která má nepodporovanou čipovou sadu. Ihned po prvním startu fungovaly obě síťové karty, bluetooth adaptér a grafická karta s akcelerací (DRI). Softwarový modem byl detekován, ale nebyl správně nastaven, pomohlo až zavedení modulu snd-intel8x0m. Testy prošel notebook bez problémů s obstojnými výsledky. Osobně bych řekl, že tuto sestavu nejvíce brzdí pomalejší disk, ale tak už to u levnější cenové kategorie bývá.

Zapnutý notebook byl při běžném provozu celkem tichý. Navíc má speciální tlačítko se zajímavou funkcí. Přepne procesor na nejúspornější režim, což téměř okamžitě zastaví také ventilátor a celý notebook příjemně ztichne. Tento režim má indikaci prostřednictvím LED diody. Byl jsem k této speciální funkci trochu skeptický, ale opravdu fungovala i v Linuxu, zřejmě generuje nějakou ACPI událost. Když už jsme u těch speciálních tlačítek, v Linuxu standardně šlo použít pouze ovládání jasu displeje. Ovládání hlasitosti nebo přidaná tlačítka na spuštění aplikací jsou prozatím k ničemu.

Jako poslední mne zajímalo šetření spotřeby - Mandriva Linux při instalaci správně poznal notebook a nainstaloval cpufreqd. Základní ACPI funkce v Linuxu fungovaly - podporován byl frequency scaling a výkonnostní režimy. Nefungoval ukazatel stavu baterie, o čemž svědčilo i hlášení v logu. Komponenta Klaptop kvůli tomu trochu straší a hlásí neustále vybitou baterii. Nepodařilo se mi zprovoznit suspend (neprobouzí se korektně grafická karta) ani hibernaci, která by snad měla jít, ale jen s vypnutým DRI. BIOS notebooku byl nejnovější a nezbývá než doufat, že tento stav vylepší buď jeho nová verze nebo spíše nové linuxové jádro.

Notebook AMILO Pro V2020 si s Linuxem rozumí celkem slušně. Podpora komponent je dobrá, s ACPI je to horší, ale jak už to bývá, stačí chvíli počkat na novější jádro. Nepatří výkonnostně ani cenově zdaleka mezi špičku, přesto - nebo možné právě proto - vyhoví takovým uživatelům, kteří hledají rozumné funkce za rozumnou cenu.

Ivan Bíbr

Zapůjčil: Fujitsu Siemens Computers s.r.o., www.fujitsu-siemens.cz. Doporučená cena 23 700,- Kč bez DPH.

Specifikace: Intel Pentium M 725 1,6 GHz, 2 MB L2 cache, čipset: Intel 855GME, paměť: 512 MB, disk: 40 GB, displej: 15" TFT LCD (1024x768), grafika: Intel 855GME, zvuk: Conexant 24068-31AMC, mechanika: DVD+RW, komunikace: Intel PRO/Wireless 2200BG LAN, Broadcom 440x 10/100 Mbit/s, modem, rozhraní: 3x USB 2.0, 1x FireWire, 1x S-Video, 1x RJ-11, 1x RJ-45, 1x VGA, sluchátka/mikrofon, 1x SPDIF, 1x PCMCIA slot typ I/II, čtečka karet 4 v 1, hmotnost: 2,75 kg.

Diskuze (1) Nahoru