Linux E X P R E S

Facebook

Srovnávací testy notebooků 2

Redakce otestovala množství notebooků. Jak si rozumějí s Linuxem a on s nimi? Díl druhý.


Barbone M259TA

Jediný model se širokoúhlým displejem v našem testu, to je notebook Barbone M259TA. Hned po otevření tohoto elegána jsem spatřil vestavěné reproduktory, které jsou umístěny pod displejem. Vestavěný je také mikrofon, a to vlevo nahoře. Spodní části dominuje stylový touchpad s posuvníkem, který nahrazuje oblíbené rolovací kolečko. Zdálo se mi přecitlivělé, možná to byl jen dojem, protože jej nejsem zvyklý používat, avšak dvě tlačítka jsou však pro linuxového uživatele málo - naštěstí je možno pomoci si emulací stiskem obou tlačítek.

Obrázek: Barbone M259TA

Klávesnice má příjemný zdvih a poněkud atypické uspořádání, chybí pravá klávesa Control a místo ní jsou umístěny klávesy Insert a Delete. Barbone neoplývá přehršlí multimediálních kláves, které stejně většina uživatelů v Linuxu ani nevyužije. Kromě zapínacího tlačítka jsou to dvě tlačítka pro spouštění prohlížeče a pošty (nutno nakonfigurovat ručně) a tlačítko se symbolem větráku, který zřejmě mělo ve Windows sloužit k manipulaci s větrákem. V Linuxu generovala ACPI zprávy, takže jej bylo možno využít i k jiným účelům.

Na levé straně jsem našel konektory pro modem a ethernet a DVD/CDRW mechaniku, na pravé pak video výstup, tři USB porty, firewire a port pro PC Card typ II. Vzadu se nachází pouze VGA a TV výstup, naopak vpředu je to čtečka karet, audio vstupy a výstupy a mechanický vypínač Wi-Fi karty. Pochválit musím zejména digitální audio výstup, přepínač na Wi-Fi však měl velmi lehký chod, takže jej lze snadno omylem aktivovat. Celý přístroj je, včetně pantů displeje, zhotoven z plastu.

Po stisku startovacího tlačítka má notebook sekundovou prodlevu, takže jsem si nikdy nebyl jist, zda-li jsem jej opravdu spustil. Instalace systému Mandriva Linux 2005 LE proběhla bez sebemenšího problému, jen nastavení obrazovky s atypickým rozlišením 1680x1050 instalátor nezvládl a vygeneroval konfigurační soubor, ve kterém chyběly údaje o rozlišení (samé nuly). Zde pomohla ruční editace, protože jsem si nechtěl nechat uniknout možnost shlédnout téměř o třetinu širší pracovní plochu.

Stroj je postaven na osvědčené čipové sadě Intel 855PM, se kterou jsem neočekával žádné potíže. Vše šlapalo bez nutnosti ručního zásahu (instalace ovladačů třetích stran), včetně audia a grafické karty s 3D akcelerací. Podobně je na tom Wi-Fi karta Intel PRO/Wireless 2200BG. Vestavěný softwarový modem jsem netestoval, nicméně tento čipset je funkční s komerčním ovladačem hsf, nebo open-source projektem slmodem.

Vestavěné stereo reproduktory jsou pod displejem a mají na svoji velikost překvapivě slušný zvuk. Je to dáno subwooferem, který je na spodní straně. Ze všech testovaných modelů měl právě Barbone jasně nejlepší zvuk - rozhodně bych se nebál poslouchat na něm často muziku a Barbone dokazuje, že sledování filmů ve vlaku v prázdném kupé může být s kvalitním zvukem. Notebook je tichý, větrák se zapínal jen v nejnutnějších případech, avšak toto ticho narušoval slyšitelný pisklavý zvuk při náročných grafických OpenGL testech, když byl grafický čip v plné zátěži.

Podpora v Linuxu je výborná, je to dáno jednak kompatibilní čipovou sadou od Intelu a také výběrem osvědčených komponent. Neotestoval jsem jen port IEEE a PC Card port, správné moduly byly však zavedeny. Jediný problém nastal s čtečkou paměťových karet (čipset O2Micro), pro který neexistuje v Linuxu ovladač. Mikrofon také neoplýval vysokou citlivostí, a to ani po aktivování boostu. Nepodařilo se mi také zprovoznit ACPI uspávání do paměti ani na disk.

Pochválit musím svěží vzhled, dobrý displej s vysokým rozlišením, nadstandardní reproduktory se subwooferem, pozici mikrofonu a vypínač karty Wi-Fi, který umožní ušetřit nějakou tu minutu na baterii, aniž byste museli odstraňovat modul z jádra. Nezamlouvala se mi však klávesnice (například já bych si zvykal velmi těžko) a chyběly mi české popisky kláves.

Lukáš Zapletal

Zapůjčil: T.S. Bohemia, s.r.o., http://www.tsbohemia.cz. Doporučená cena 30 047,- Kč bez DPH.

Specifikace: Intel Pentium M 725 1,6 GHz, 2 MB L2 cache, čipset: Intel 855PM, grafika: ATI Mobility Radeon 9700 256MB Video Ram, mechanika: DVD±R/±RW, zvuk: 3D Audio AC97, displej: TFT 15,4" 1680x1050, komunikace: Intel PRO/Wireless 2200BG LAN, LAN 10/100 Mbit/s, modem, reproduktory: vestavěné stereo + subwoofer, rozhraní: 3x USB 2.0, 1x IEEE 1394 port, 1x Mic-in jack, 1x Headphone/SPDIF, 1x RJ-45, 1x RJ-11 Modem, 1x VGA, 1x S-Video, 1x PCMCIA Card Type II, 4 in 1 Card Reader, 1x Bluetooth expansion port, hmotnost: 3 kg.

Hewlett Packard nx6110

Druhým notebookem, který se mi dostal do rukou, byl lowendový model od HP. Jak se dalo očekávat u značkového notebooku, zpracování bylo slušné a odpovídající cenové kategorii. Notebooku slušela šedá konzervativní barva, žádné výstřelky v designu se nekonaly. HP má velmi příjemnou indikaci stavu - LED diody i jejich funkce jsou jasné na první pohled. Že je notebook zapnutý, poznáte spolehlivě, ostatní indikátory jsou veliké a symboly jsou velmi dobře čitelné, což se o všech strojích v testu rozhodně říci nedalo.

Obrázek: Hewlett Packard nx6110

Trochu hůře už se mi četl modrý potisk kláves. Klávesnice nebyla vůbec špatná, i když jde o věc zvyku, rozložení měla vcelku standardní, velikost byla dobrá. Narazil jsem na problémy při vysouvání DVD médií - tlačítko na mechanice reagovalo až při použití trochu větší síly, než na kterou jsem normálně zvyklý. Displej byl odpovídající cenové kategorii a po porovnání s některými jinými modely bych řekl, že byl trochu méně výrazný. Zajímavostí u tohoto modelu jsou certifikace pro Novell Desktop Linux 9 a Red Hat 4 Workstation. Ani jeden ze systémů jsem však bohužel neměl k dispozici.

S testovaným modelem je dodáván FreeDOS. Ponechme stranou užitečnost tohoto kroku pro běžné uživatele a buďme rádi, že nemusíme platit v ceně notebooku jiné operační systémy. Ještě dlouho potrvá, než bude situace v tomto segmentu trhu uspokojivá i z hlediska Linuxu.

Sáhl jsem po instalačních médiích Mandriva Linuxu 2005 a FreeDOS "zrušil". Instalace proběhla celkem hladce, ale nebyla z nejrychlejších, spíše naopak. Trvala skoro 40 minut a může za to opět pomalejší disk. Navíc jsem později při testech zjistil, že disk i DVD mechanika jsou takříkajíc "na jednom šráku", což situaci rozhodně nezlepšilo. Detekce komponent, z nichž je většina integrovaných na čipové sadě i915, proběhla v pořádku. Kvůli potížím s DRI jsem později instaloval i SUSE 9.3, které dopadlo trochu hůře. Instalace se nepovedla, muselo se úplně vypnout ACPI a systém po instalaci naběhl pouze v rozlišení 640x480 (dalo se změnit, displej má rozlišení 1024x768).

Většinu testů jsem prováděl na Mandriva Linuxu, kde po prvním spuštění fungoval všechen hardware. Ani přes nejlepší vůli se mi však nepodařilo zprovoznit grafickou akceleraci (DRI), a to ani v SUSE ani Mandriva Linuxu. Podle všech informací je karta podporována, ovšem akcelerace nefungovala a nikde jsem nenašel žádnou stopu, proč tomu tak je. Ostatní hardware fungoval víceméně v pořádku, včetně softwarového modemu s ovladačem snd-intel8x0m.

Podpora ACPI byla na slušné úrovni. Mandriva Linux nainstaloval cpufreqd, který se stará o automatické nastavení výkonu podle zatížení systému. Systém ve standardní instalaci reagoval na zmáčknutí Power tlačítka korektním vypnutím. KLaptop v prostředí KDE dovolil nastavit frekvence procesoru i další šetřící režimy. Ukazatel kapacity baterií fungoval bez potíží. Horší situace byla se suspendem a hibernací, které po standardní instalaci nefungovaly. Situace se zlepšila až s přidáním několika parametrů jádru. Tady napověděly logy a Google, přesto nebyly tyto funkce uspokojivě stabilní. Řekl bych, že situaci vylepší až větší ruční zásahy do nastavení nebo nové jádro případně celá distribuce. Testovaný model byl totiž ještě poměrně nový.

HP nx6110 je slušný levný notebook v základní výbavě určený pro ty, kteří nehodlají příliš utrácet a potřebují spolehlivý hardware. Podpora v Linuxu je dobrá, ale určitě bych zvážil nasazení certifikované distribuce, která by mohla mít vychytány detaily a zpříjemnila by tak provoz tohoto notebooku v prostředí Linuxu.

Ivan Bíbr

Zapůjčil: Hewlett-Packard s.r.o., www.hp.cz. Doporučená cena: 16480 Kč bez DPH. Specifikace: Intel Pentium-M 1.6 GHz, 2 MB L2, čipset 915GM/L, paměť: 256 MB, disk: 60 GB, displej: 15" TFT XGA (1024x768), mechanika: DVD/CD-RW, grafika: Intel GMA 900, komunikace: LAN, 802.11b/g Intel WLAN, modem, bluetooth, porty: 2x USB 2.0, IEEE 1394, hmotnost: 2,7 kg.

Gigabyte N501

Gigabyte N501 nám zapůjčila firma T.S. Bohemia a musím se přiznat, že tento přístroj mě mile překvapil už při prvním ohledání. Mám rád jednoduchost a design tohoto modelu je řešen nenásilně a bez zbytečností. Přistroj působil v zavřeném stavu kompaktně a bytelně. Stříbřitý povrch víka displeje z plastu s nápisem G-MAX byl poněkud choulostivý na poškrábání, a tak jej výrobce opatřil průhlednou fólií.

Obrázek: Gigabyte N501

Model má ve vínku patnáctipalcový displej, který je uchycen plastovými panty a zavřený má notebook výšku 3 centimetry. Šasi je vyrobeno v kombinaci šedé a stříbrné a kolem klávesnice i touchpadu je elegantní rámec - ani po otevření se nebudete muset za notebook stydět. Dílenské zpracování je však na průměrné úrovni, zejména v místě, kde je vyváděn horký vzduch, se plast trošku krčil a nedoléhal.

Klávesnice nijak nevybočuje ze zažitých konvencí. Klávesy PGUP a PGDOWN jsou nad šipkami, což mně osobně vyhovuje víc než svislé umístění. Chybí pravý Control, místo ní však zase najdete klávesu pro kontextové menu myši. Klávesu s logem Windows lze v Linuxu také dost dobře využít, i když se dá nahradit kombinací funkčních kláves. Touchpad patří do menší kategorie, povrch je však dostatečně hladký a ovládání je snadné. Tlačítka má ovšem notebook jen dvě, což je v případě systému X Window mírná nevýhoda - může totiž chybět při vkládání textu ze schránky (musíte jej emulovat dvojstiskem).

Pěkný design výrobce naštěstí nenarušil řadou multimediálních kláves, což je z mého pohledu dobře. Kromě tlačítka pro zapnutí přístroje dal k dispozici dvě další, na jejichž stisk si můžete v Linuxu bez sebemenších problémů díky ACPI naskriptovat libovolnou akci. Vepředu jsou umístěny nejen diody (napájení, disk a WiFi), ale také DVD combo mechanika. Většina výrobců volí umístění po straně, avšak vepředu je mechanika rychle dostupná - nemám s tím problém. Program cdrecord neměl se zápisem problémy, čtení lisovaných, pálených i poškrábaných DVD notebook zvládl bez zaváhání. Po stranách jsem našel reproduktory, což je sice netradiční, ale praktické. Jen těžko si reproduktory přikryjete rukou. Zvukově patřily k lepšímu průměru, což vzhledem k umístění možná zapříčinil i lepší stereoefekt.

Následovalo hledání portů - na levé straně jsem nalezl kromě zmíněného reproduktoru jeden USB port, infra, slot na PC Card, nutný audio výstup, mikrofonní vstup a mechanický přepínač WiFi. Vpravo jsem překvapivě žádnou dírku nenašel - pokud tedy nepočítám přípojku pro napájení, která je podle mého prakticky umístěna, protože pokud máte notebook na klíně, nemůžete o ni zavadit. Zadní stranu vezmu telegraficky: IEEE, S-Video, RJ-45/11, 2x USB 2.0, VGA a paralelní port.

Asi se budu opakovat, když napíšu, že osazení přístroje čipovou sadou Intel 855GME je pro Linux sázkou na jistotu. Při instalaci obou systémů (Mandriva Linux 2005 a SUSE Linux 9.3 Professional) jsem neočekával sebemenší problém. A také že nenastaly - vše proběhlo hladce a rychle. Rozpoznána byla grafická karta, nastavena 3D akcelerace, taktéž zvukový čipset, "drátová" i bezdrátová karta, softwarový modem (slmodem) a fireware. Jedinou věc, kterou se mi nepodařilo za tak krátký čas zprovoznit, byl infračervený port.

Grafický čip od Intelu zvládá DirectX 8.1, což je uživateli Linuxu platné asi tak jako mrtvému zimník. Daleko zajímavější je podpora OpenGL 1.3, se kterou se již dají hrát méně náročné hry, jako je například Quake3Arena nebo Enemy Teritorry.

Na to, že se jedná o notebook levnější kategorie, jsem čekal displej s daleko horší hodnotou jasu. Ta byla více než uspokojující, totéž však bohužel nemohu prohlásit o pozorovacích úhlech, které se držely průměru (v obou směrech). Ovládání jasu funguje, i když vypnete ACPI, což je dobře, ovládání hlasitosti je naopak řešeno softwarově.

Zajásal jsem nad perfektní funkčností režimu softwarového spánku, naopak se mi zase nepodařilo zprovoznit uspávání přes ACPI. Celkově se jedná o solidní přístroj v ceně 19 350 Kč bez DPH.

Lukáš Zapletal

Zapůjčil: T.S. Bohemia, s.r.o., http://www.tsbohemia.cz. Doporučená cena 19 350,- Kč bez DPH.

Specifikace: Intel Celeron-M 1,4 GHz, 1 MB, čipset: Intel 855GME, paměť: 256 MB, disk: 40 GB, mechanika: DVD/CDRW, displej: 15" XGA LCD (1024x768), grafika: Intel 855GME, zvuk: AC 97, 2 stereo reproduktory, komunikace: Intel 10/100 Mbps Ethernet LAN, Intel PRO/Wireless 2200 (802.11b/g) Wireless LAN, modem, rozhraní: 3x USB 2.0, 1x VGA D-Sub, paralelní port, mikrofon/sluchátka, infra port, 1x RJ-11, 1x RJ-45, 1x IEEE1394, 1x TV-out, 1x PCMCIA typ II, hmotnost: 2,8 kg.

Diskuze (0) Nahoru