Externí zařízení jsou vysoce vhodná pro přenos dat pomocí tzv. kabelové metody. Při ní se data zkopírují na přenosné médium, to se vloží do kabely a přenese se k cílovému počítači. Teď vážně. Máte zájem o externí vypalovací mechaniku nebo o pořádně velký externí pevný disk k vašemu počítači? Pak by se vám mohl docela hodit externí USB Box ME-360U2 od méně známého asijského výrobce Welland.
Parametry:
Rozhraní vložené jednotky: IDE
Rozhraní externího boxu: USB 2.0
Podporované formáty disků (jednotek): 3.5' , 5.25 '
Provedení zdroje: interní
Ventilátor: Ano
Rozměry [š x v x h mm]: 172 x 60 x 265
Jako u většiny podobných zařízení jde o robustní plastovou krabici opatřenou vnitřním stíněním z tenkého plechu. V zadní části box obsahuje řídící elektroniku, ventilátor a zdroj. Dovnitř je možné jednoduše vmontovat libovolné IDE (ATAPI) zařízení, ať už jde o DVD-RW mechaniku, ZIP mechaniku nebo pevný disk. Připojení k počítači u popisovaného modelu zajišťuje rozhraní USB 2.0. Na zadní straně boxu najdete kromě konektoru USB a standardního konektoru pro napájecí šňůru též konektor typu jack 3,5' pro sluchátka. Ten využijete pouze v případě montáže CD nebo DVD mechaniky, pro jejíž interní audio výstup najdete uvnitř příslušný konektor.
Rozborka boxu je velice snadná. Postačí trochu zapáčit šroubovákem na zaklapovací spoje, kterým jsou boční lišty připojeny k tělu boxu. Po sejmutí lišt můžete odejmout vrchní kryt a montáž vnitřního zařízení tentokrát konvenčně pomocí šroubků může začít.
Abyste dokázali několik stejných USB boxů navzájem snadno odlišit, opatřil je výrobce na horní straně průhlednou kapsou určenou pro vložení libovolného obrázku. S ní je integrovaná indikační lišta, která po zapnutí boxu svítí modře a při provozu vloženého zařízení bliká. Zabudovaný ventilátor sice není žádný obr, ale při zanedbatelné hlučnosti dokáže uchladit zapisovací mechaniku stejně jako výkonný pevný disk.
Ačkoli v manuálovém výčtu podporovaných operačních systémů Linux chybí, zprovoznění boxu pod linuxovou distribucí Mandrakelinux 10.1 Community nepředstavovalo žádný problém. Po montáži pevného disku postačilo propojit kabely a už bylo možné například pomocí Ovládacího centra Mandrakelinuxu jednotku připojit a dále ji požívat jako běžný USB disk.
Porovnání rychlostí USB 1.1 a 2.0
USB 1.1 max. 12 Mbps
USB 2.0 max. 480 Mbps
V praxi je USB 2.0 zhruba 4x rychlejší než USB 1.1.
Jen hodnoty rychlosti přenosu dat odpovídaly spíše USB 1.1. Odhaleným viníkem byla chyba v jádře verze 2.6.8.1-10mdk. Po změně jádra na starší 2.6.7-1.mm.7mdk, které je součástí této distribuce, se čtení a zápis dat konečně rozběhl rychlostí odpovídající USB 2.0. Ať už tedy použijete jakoukoli linuxovou distribuci, nezapomeňte si ověřit, zda její jádro skutečně podporuje USB 2.0.
Zajímavější úlohou byla montáž zapisovací mechaniky LG GSA-4163B do USB boxu a následné vypalování DVD. Funkčnost uvedené mechaniky jsem měl stejně jako u jejích předchůdkyň GSA-4081B, GSA-4082B a GSA-4160 pod zmíněnou linuxovou distribucí bezpečně ověřenu. Program K3b si po připojení USB kabelu mechaniku sám detekoval jako jednotku /dev/sr0 (3,0,0). Při rychlosti vypalování DVD 2x (2770kb/s), kterou běžně používám pro zápis bez předchozího vytváření ISO obrazu (On the fly), byla média vypálena bez chyby.
Co dodat? Snad jen, že externí USB Box ME-360U2 je užitečným pomocníkem, který za cenu mírně přesahující 900,-Kč s DPH určitě stojí.