Linux E X P R E S

Facebook

Záložní server Synology s linuxovým srdcem

nas_synology.jpg

Zálohovat. Zálohovat. Zálohovat. Ti, co už zažili selhání disků a ztrátu fotek, hudby, týdnů práce nebo třeba skoro hotové diplomky, chápou, co to znamená. Můžete pálit soubory na stohy DVD, ukládat je na všude možně rozeseté disky, svěřovat je webovým službám, nebo si pořídit speciální záložní server.


S narůstajícím objemem dat a jejich cenností se ze zálohování stává stále závažnější problém. Jeho vážnost roste spolu s průšvihem způsobeným jejich případnou ztrátou. V tomto článku se budu věnovat možnosti nákupu speciálního záložního serveru. Jeho výhodou je, že při přijatelných nákladech (ve zde popisovaném případě 9 000 Kč za server, 4 × 4 500 Kč za disky a 3 000 Kč za záložní zdroj) získáte velice kvalitní zařízení s velkým množstvím funkcí. Cena samotných NAS serverů bez disků začíná někde kolem 3 000 Kč, což je sice pořád více než za balíček DVD nebo za velký USB externí disk, nicméně za to získáme prakticky plnohodnotný server schopný obsluhovat celou síť a poskytovat řadu služeb.

Záložní souborový (NAS) server Synology DS-409, zdroj synology.comZáložní souborový (NAS) server Synology DS-409, zdroj synology.com

Synology DS-409 zezadu, zdroj synology.comSynology DS-409 zezadu, zdroj synology.com

My jsme se rozhodli koupit NAS server kvůli zálohování webového a FTP serveru s tím, že v případě jeho fatálního neopravitelného hardwarového výpadku jej dokáže nahradit. Dále slouží jako záloha pro doménový server a osobní počítače uživatelů. Čtyři dvouterové disky v RAID5 nám dávají kapacitu 6 TB, což je více než dostatečné.

Výkon v malé krabičce

Je to velmi malé zařízení, prakticky jej netvoří nic než prostor pro 4 disky (krychlička o hraně cca 25 cm), malinkatá základní deska (DS-409 používá jako většina produktů Synology procesory na bázi ARM, tento má 800 MHz a 256 MB RAM) a dva větráčky. I přes na pohled slabou konfiguraci reaguje velice svižně.

Jak vidno z obrázků, server nemá výstup pro monitor. Veškeré operace s ním provádíte po síti. Většina lidí asi sáhne po webovém rozhraní, ale pro milovníky příkazové řádky tu je i SSH. Prvotní instalace se provádí pomocí speciálního programu Synology Assistant dostupného pro Linux, Mac OS X i Windows.

Synology AssistantSynology Assistant

Po nalezení vašeho NAS serveru v místní síti se můžete proklikat pár kroky instalace.

Sledování stavu NAS serveruSledování stavu NAS serveru

Ještě jsem pořádně nepopsal, co to všechno umí. Tak tedy: Je to zařízení primárně určené na zálohování a sdílení souborů, poskytuje tedy FTP (anonymní i chráněné heslem), NFS, integraci do domény Windows i sítě Apple, webové rozhraní pro správu souborů, sdílené adresáře, podrobná nastavení oprávnění apod. Pro sdílení fotografií nabízí možnost jejich zobrazení v podobě webové galerie, kterou lze použít i jako galerii dostupnou celému světu.

Webový správce souborů umí to, co byste od něj očekávali: hromadný upload i download a všechny běžné operaceWebový správce souborů umí to, co byste od něj očekávali: hromadný upload i download a všechny běžné operace

Pro multimediální soubory nabízí integraci se službami typu iTunes. Hudbu si můžete po sít pouštět přímo ze serveru. Umožňuje procházet multimediální data pomocí tagů (ID3, ...) apod. V základní výbavě nechybí ani možnost umístit tam až 30 webů (podporovány jsou prakticky všechny běžné redakční systémy i např. PHPMyAdmin) využívajících MySQL (můžete tak server použít jako zcela normální webový a FTP server), nechybí ani jednoduché nastavení kompletního poštovního serveru. A to navíc stále není vše.

Přihlášení do webového rozhraní pro správu systémuPřihlášení do webového rozhraní pro správu systému

Pro mnoho lidí bude velkým přínosem, že všechny popisované funkce včetně nejrůznějšího nastavení (disky, napájení, síť, správa uživatelů, ...) lze pohodlně naklikat ve webovém rozhraní. To si můžete vyzkoušet v demo verzi na webu Synology. Je to soubor CGI skriptů, pomocí kterých nastavujete server a které zapisují vaší konfiguraci do klasických linuxových konfiguračních souborů. Ještě jsem nezmínil jednu důležitou věc: pod kapotou běží čistokrevný Linux.

Ovládací centrum se graficky inspirovalo v KDE 3.5. Je přehledné a jednoduché.Ovládací centrum se graficky inspirovalo v KDE 3.5. Je přehledné a jednoduché.

Ovládání přes webové rozhraní je naprosto triviální a obsahuje i velice hezkou stručnou nápovědu. Je rychlé, funguje prakticky ve všech prohlížečích a je plně lokalizované do češtiny. Nebudu jej dlouze popisovat, jen přidám pár obrázků.

Nastavení disků aneb jak ze 4 fyzických disků na pár kliknutí udělat RAID5Nastavení disků aneb Jak ze čtyř fyzických disků na pár kliknutí udělat RAID5

Nastavení záložního zdroje UPSNastavení záložního zdroje UPS

Znáte jednodušší možnost, jak zprovoznit webový server?Znáte jednodušší možnost, jak zprovoznit webový server?

Jak už jsem naznačil, systém běží na Linuxu, můžete si tedy stáhnout a prozkoumat zdrojové kódy. Webové rozhraní tedy umožňuje prakticky kompletní správu linuxového serveru, což rozhodně není obvyklé. O něco podobnějšího se pokouší SUSE s Webyastem, ale Synology je výrazně dále.

Příkazová řádka vypadá jako jinde

Po přihlášení přes SSH vás uvítá klasická, i když poněkud spartánská, příkazová řádka. Je nainstalováno opravdu jenom to nejnutnější: oficiálně podporované je používání webového rozhraní, které na většinu úkolů stačí, přístup přes SSH a modifikace systému je na tom podobně jako multimediální a licencemi zatížené balíčky v linuxových distribucích: výrobce to podporuje i nepodporuje.

Výchozí shell je ASH (BASH není nainstalován). Z editorů je k dispozici pouze Vi (Vim ne), chybí MC, Less a spousta dalších. Pro základní práci to ale stačí. Pokud byste si z poměrně bohatého repozitáře chtěli něco doinstalovat, lze to. Nebývá s tím problém, ale je to na vlastní riziko. Lze tak získat primitivního správce balíčků ipkg a řadu zajímavých aplikací (od Vimu a MC po třeba OpenLDAP nebo PostgreSQL). Nenajdete-li, co hledáte, stále zbývá možnost si to zkompilovat. Můžete tam vybudovat plnohodnotný a spolehlivý, ale stále nízkonákladový server.

Webové rozhraní pro správu je jednoduché a pohodlné, ale neumožňuje nastavit všechno. Abyste nastavili např. PostgreSQL, budete se muset ponořit do příkazové řádky a udělat si všechno ručně. To se ostatně týká všeho, co si doinstalujete pomocí ipkg. A jak snadné je zálohování vašich počítačů na NAS od Synology? Používáte-li Windows nebo Mac, je k dispozici Synology Data Replicator, což je jednoduchá aplikace, kde si naklikáte, jak se má záloha provádět.

Synology Data Replicator nastavující zálohování vašeho počítače na NAS server v prostředí MS WindowsSynology Data Replicator nastavující zálohování vašeho počítače na NAS server v prostředí MS Windows

Na Linuxu si buď napíšete jednoduchý skript pro rsync nebo použijete nějaké klikátko, které jej ovládá. Na server můžete zálohovat z libovolného zařízení vybaveného rsyncem. Obdobně můžete NAS zálohovat na jakýkoliv stroj kompatibilní s rsyncem. Předpokládá se, že zálohovaný stroj si sám pošle data na server - NAS server tedy nemá žádné klikátko, které by řešilo zálohu jiného počítače na NAS server (jen zálohu NAS serveru na jiný server). To nevadí, jsou-li všechny stroje ve stejné podsíti. Pokud, jako v našem případě, chcete zálohovat webový server, který je ve vnější síti na NAS server, který je ve vnitřní síti (a přímé spojení nelze provést), je nutná trocha ruční práce: vygenerovat SSH klíč, kterým se budete z NASu hlásit na zálohovaný server a na NASu udělat jednoduchý skript pro Rsync pouštěný Cronem, který pravidelně provede zálohu vzdáleného serveru na NAS server.

Trocha kritiky skvělého produktu

Zatím jsem chválil, teď budu trochu kritizovat. Řadě uživatelů vadí absence jednoduché synchronizace s LDAP. Lze tam jedině importovat uživatele v CVS nebo server integrovat do domény Windows (nebo použít Sambu). Chybí také stejně dobrá podpora pro PostgreSQL jako pro MySQL. Podobně vybavenost příkazové řádky je v základním stavu poměrně slabá (ale to se dá snadno řešit). Občas citelně chybí možnost naklikat si ve webovém rozhraní, aby si NAS server tahal data z jiných počítačů. I když má webové rozhraní sekci pro aktualizace, ta neprobíhá automaticky (ani vás na dostupné aktualizace nic neupozorní). Na přiloženém instalačním CD byly manuály ve všech jazycích, ale Synology Assistant (používaný hlavně na instalaci) jen pro Windows. Stejně tak návod na instalaci je udělán jen pro Windows a Mac, i když postup na Linuxu se zásadně neliší. To je trochu matoucí. Na CD také byla výrazně starší verze software, než je k dispozici ke stažení.

Nicméně Synology slyší hlas uživatelů a řadu jejich přání postupem času plní. Nutno také říci, že jelikož jde o normální (i když velice sporý) Linux, není problém chybějící funkce doplnit. Jen k tomu člověk nemá pohodlné webové rozhraní. I přes spíše drobnější připomínky plní produkt svůj účel skvěle. Celkové hodnocení je výborné. Jak pro zálohování a sdílení dat, tak pro použití jako webový a FTP server.

Diskuze (7) Nahoru