Další NAS
Získali jsme na testování další (a rozhodně ne poslední) NAS, na němž běží linuxový operační systém. Síťové úložiště NAS326 od firmy ZyXEL je určeno především pro použití v domácnostech a tomu odpovídá i hardwarová a softwarová konfigurace.
Úložiště je připraveno pro instalaci až dvou disků o velikosti 3,5, případně 2,5 palce (max. 6 TB každý) s připojením přes rozhraní SATA. Do sítě se připojuje přes gigabitový port RJ45, dále disponuje dvěma zásuvkami pro USB 3.0 a jednou pro USB 2.0. „Mozkem“ je procesor Marvell Armada 380 o kmitočtu 1,3 GHz doplněný operační pamětí DDR 3 s kapacitou 512 MB.
V krabici najdete kromě NAS také napájecí zdroj včetně kabelu, síťový kabel, šroubky, stručný návod k použití (podrobný najdete na webu) a záruční informace. Skříň NAS je připravena k uzamčení zámkem pro notebooky (takže ji lze zabezpečit proti zlodějům, kteří „seberou a jdou“).
Uvedení do provozu
Po montáže jednoho či dvou disků se NAS připojí k elektřině a počítačové síti a zapne se. Po naběhnutí je potřeba se připojit na jeho webové administrační rozhraní. Jsou dvě možnosti – projít síť (třeba nástrojem nmap nebo některým z „klikacích“) a najít NAS přímo, nebo využít web výrobce (FindMe), protože NAS „volá domů“.
Po spuštění je nastaveno výchozí administrátorské jméno a heslo; je velmi žádoucí (byť ne vysloveně povinné) si heslo hned po přihlášení změnit.
Poté se na disku či discích vytvoří svazek pro uložení dat (jsou-li instalovány dva disky, lze nastavit některý z typů RAID). Po vytvoření se zařízení restartuje a po opětovném naběhnutí je připraveno k použití.
Souborový systém si pro interní disky nelze vybrat, vždy se použije ext4. U externích disků, které lze připojit přes USB, jsou podporovány také starší systémy kategorie ext, dále NTFS, exFAT a pro čtení i HFS+.
Administrace a ovládání
NAS326 má webové rozhraní, z něhož lze jak administrovat, tak i využívat některé další funkce. Asi nejvíce se bude používat ke správě, nastavovat toho lze poměrně dost (byť jde samozřejmě ještě o to, co je doopravdy potřeba).
Webové administrační a ovládací rozhraní
Jednou z věcí, kterou je žádoucí nastavit, je webový přístup, protože je ve výchozím stavu zapnutý jen přes obyčejný nešifrovaný protokol HTTP. Pokud existuje v síti hrozba odposlechu nebo se bude k webového rozhraní přistupovat i z Internetu, je potřeba zapnout HTTPS; lze si vygenerovat nebo importovat vlastní certifikát.
Pro vnější přístup je dobrou volbou použít doménový název (tedy nastavit DNS) a mít certifikát vystaven na něj.
NAS lze spravovat i pomocí terminálu (přes SSH, případně i Telnet), ve výchozím nastavení je tato možnost vypnuta. Významným administračním úkonem je aktualizace firmwaru. Je dost pravděpodobné, že hned po prvním spuštění bude k dispozici novější verze, než je instalována. Během aktualizace nelze webové administrační rozhraní používat.
V rozhraní lze NAS také sledovat, a to jak z hlediska hardwarového (zátěž CPU, využití operační paměti, teplota a otáčky ventilátoru), tak softwarového (běžící procesy, síťové toky, připojení uživatelé).
Výrazně více možností nastavení přináší pokročilý režim, kde se dají podrobně konfigurovat přímo jednotlivé služby (například FTP, tiskový server, přístup na Dropbox…), možnosti sdílení, napájení, logování a mnoho dalšího.
Správa balíčků s dalšími funkcemi (pokročilá administrace)
Kromě předinstalovaných funkcí lze přidávat další prostřednictvím balíčků, které se instalují v nastavení systému. Mezi takové doplňkové balíčky patří třeba CMS WordPress, klient pro synchronizaci s Diskem Google, fotogalerie, sdílení pomocí NFS a řada dalších.
Mezi zajímavé funkce patří i přímé stahování na NAS (HTTP, FTP, BitTorrent). Máte-li pomalé připojení, nastavíte si stahování a svůj osobní počítač můžete vypnout či úplně odnést, stahování poběží samo.
Nastavení stahování z Internetu
NAS326 umí spolupracovat s UPS, takže si lze nastavit úroveň vybití baterie, při níž se NAS vypne (takže lze bez přerušení provozu překlenout kratší výpadky, ale současně se UPS nevybije „do mrtě“). V rámci správy napájení lze také například vypínat disky při nečinnosti, nastavovat chování po obnovení dodávky proudu nebo si nakonfigurovat „provozní rozvrh“ (například že NAS pojede jen v pracovním týdnu).
Funkce NAS
Přímo v rámci webového rozhraní jsou k dispozici některé funkce, které NAS využívají. Jedním z takových nástrojů je kupříkladu Prohlížeč souborů, který ale tak trochu klame svým názvem, protože neslouží jen k prohlížení – lze se soubory provádět i různé další operace (kopírovat, přejmenovávat, stahovat, uploadovat…).
Upload v aplikaci Prohlížeč souborů
K dispozici je také multimediální přehrávač, ale bohužel vyžaduje nainstalovaný QuickTime. Nemáte-li ho, nepřehrajete nic. To je trochu škoda, přece jen už je QuickTime překonanou záležitostí a máme trochu jiné technologie.
Multimédia bez pluginu QuickTime ve webovém rozhraní nepřehrajete
Funkce NAS lze rozšířit také zapojením do cloudu (myZyXELcloud). K tomu jsou potřeba dvě věci – nainstalovat si doplněk (agenta) a zaregistrovat si účet u služby (lze použít i účet Facebook nebo Google, požadované informace se předají automaticky). Potom se NAS propojí s účtem a lze k němu přistupovat odkudkoli (včetně mobilních zařízení), i když do sítě jako takové přístup zvenku není.
Po instalaci agenta následuje přesměrování na přihlášení či registraci
Měření rychlosti
Rychlost byla – stejně jako u NAS od Synology – měřena pomocí programu NAS Performance Tester 1.7 (aritmetický průměr z pěti měření) pro různě velké soubory. Zápis byl vždy o něco rychlejší než čtení, nejvyšší rychlosti bylo dosaženo pro „středně velké“ soubory. U malých byly zřejmě brzdou mechanické vlastnosti disku, u velkých se nejspíš negativně projevil vliv relativně malé operační paměti (celý soubor se nevešel do cache).
Shrnutí
ZyXEL NAS326 je oproti dříve testovanému Synology DS716+ trochu jiná třída – výkonově i cenově nižší. Disponuje poněkud slabším procesorem, čtvrtinou operační paměti a pouze jedním síťovým rozhraním; postrádá také hardwarovou podporu šifrování. Cena se však pohybuje jen okolo 2500 Kč (samozřejmě bez disků, ty je potřeba koupit samostatně), což je více než slušné.
Během běžného využití se neprojevily žádné problémy naznačující nedostatek výkonu. Samozřejmě, že pokud toho na bedra tohoto zařízení naložíte hodně (například šifrování dat, různé synchronizace a navíc ještě tisk), bude se „zadýchávat“.
Na druhou stranu použitý procesor generuje minimum ztrátového tepla (28 W při maximální zátěži se dvěma interními a třemi externími disky), takže ani nevyžaduje příliš vydatné chlazení a hlučnost NAS je nízká (spíše jsou slyšet disky než ventilátor).
Testovací provoz NAS byl stejně bezproblémový jako jeho nastavování, neobjevily se žádné zádrhele. Protože současně poskytuje výborný poměr výkonu a funkcí vůči ceně, lze ho jednoznačně doporučit zejména pro domácí použití, určitě ale dobře vyhoví i provozu malé firmy.