Linux E X P R E S

Facebook

Flare: Fantasy RPG pro Linux

flare.jpg

Máte-li rádi fantasy svět, RPG Flare bude hra přesně pro vás. Staňte se hrdinou pohádkového světa. Za pomoci svého meče, luku a kouzel se vypořádejte se všemi nepřáteli, kteří se vám připletou do cesty a pomozte obyvatelům říše od útlaku všudypřítomných nestvůr. 


Co můžete jako hráč očekávat

Flare je RPG podobná hře Diablo – očekávejte tedy podobný herní systém a ovládání, čeká vás mnoho úkolů a neodmyslitelné vylepšování svého hrdiny. Hra vyniká skvělou hratelností a grafickým zpracováním ve 2D. Atmosféru umocňuje příjemná hudba, která hraje na pozadí. Tu pak protínají pouze zvukové efekty v podobě křiku nepřátel, svištící šípy a řinčení mečů. Na své výpravě máte možnost zatnout meč do goblinů, kostlivců a minotaurů nebo lukem odporoučet do fantasy nebe (či spíše pekla) potácející se zombie, obří pavouky a další nepřátele.

01.png

Z pocestného statečným hrdinou

Zprvu se jako obyčejný poutník objevíte před branami malé vesnice,kde je několik obyvatel - převážně obchodníci, kováři a alchymisté nabízející své zboží. Začínáte s holýma rukama a v měšci se nekrčí ani jeden zlaťák... Je tedy třeba zajistit si nějakou práci, popovídejte si se všemi v osadě, určitě se najde úkol hodný vaší odvahy – do začátku dostanete pár zlatých, můžete tedy koupit nějaké vybavení.
Jakmile máte stanoveno své poslání, neměli byste otálet. Ať už vyrazíte se zbraní či s holýma rukama, budete potřebovat notnou dávkou odvahy. Namíříte si to na rozlehlé pláně na sever od vesnice. Tady na vás ze všech stran číhají loupeživí goblini a další nepřátelé, kteří se s pocestnými opravdu nemazlí.

02.png

Výběr postavy a její ovládání

Na začátku hry máte možnost vybrat si celkem ze šesti postav – Flare nabízí tři mužské a tři ženské postavy. Svému hrdinovi pak můžete dát libovolné jméno a začít své dobrodružství. Abyste obstáli, je dobré vědět, jak se hra ovládá a kde měnit nejrůznější vlastnosti a vylepšení postavy.

03.png

Pohyb svého hrdiny ovládáte šipkami (popř. klávesami W,A,S,D). K boji a používání kouzel využíváte levé a pravé tlačítko myši. Zatímco levé tlačítko myši slouží k použití vlastnosti nastavené jako M1 v dolním panelu, pravé tlačítko vyvolá schopnost nastavenou jako M2 – tyto vlastnosti si můžete libovolně měnit dle svého uvážení, stačí si vybranou vlastnost přetáhnout ze záložky Power Menu (P) do příslušného políčka. Ostatní dosažené bojové/kouzelné vlastnosti nebo položky z inventáře si můžete přetáhnout do pruhu políček označený čísly 0-9, který se nachází napravo v dolní části obrazovky – měnit útoky a používat předměty je tak při hře mnohem snazší a hlavně rychlejší.

04.png

Životní síla a vaše magická energie včetně zkušenostních bodů jsou znázorněny v levém horním rohu, jakmile dosáhnete určitého počtu zkušeností, zvýší se vám obě hodnoty a budete si moci přičíst bod k jedné ze svých vlastností v Charakter Menu (C). Naleznete zde také aktuální hodnoty postavy, která zahrnuje veškeré předměty a oblečení, které hrdina aktuálně používá.

05.png

Inventář a obchodování

Během hry získáte množství předmětů, zbraní a brnění – jednou z možností je získané předměty využít ve svůj prospěch. Další možnost je navštívit obchodníka a za zlaťáky je prodat. Následně si pak můžete koupit lepší vybavení. V osadě, kde jste začali své dobrodružství je několik obchodníků, pár jich také potkáte na své cestě. Pokud budete mít inventář plný, můžete cokoliv vyhodit a udělat tak místo pro nové předměty. Zpráva inventáře je skryta pod Inventory menu (I), zde si také můžete měnit aktuální zbraně, brnění či artefakty. Po najetí na jednotlivé položky myší se zobrazí vlastnosti předmětu.

06.png

Orientace a ukládání hry

Hra je rozdělena do úseků (místností), v pravém horním rohu vždy vidíte obrys mapy a název „oblasti“, ve které se právě nacházíte. Hra se ukládá automaticky přechodem do následující oblasti, v průběhu hry nelze hru jiným způsobem uložit. V případě smrti hrdiny se tedy vždy objevíte na začátku oblasti, do které jste naposledy vstoupili, taktéž je potřeba zmínit, že přijdete o polovinu svých zlaťáků.

Přechody mezi jednotlivými úseky jsou znázorněny modrými šipkami nebo magickou stěnou v modré barvě. Pokud hru opustíte, můžete si vyvolat hru se svou postavou v klasickém menu – zde je vypsáno jméno hrdiny, aktuální dosažená úroveň a oblast, kde se postava nachází.

07.png

Příběh a plnění úkolů

Během hry potkáte několik postav, které vám nabídnou úkol jako stvořený pro statečného dobrodruha. Každý úkol je osobou dostatečně vysvětlen, takže přesně víte kam máte jít a co se od vás očekává. Pokud úkol zdárně dokončíte, je třeba se k dané postavě vrátit a znovu s ní promluvit – tím získáte nejen zkušenostní body, ale také odměnu v podobě blyštivých zlaťáků. Mnohdy vám tato osoba nabídne také další úkol. Aktuální přehled úkolů naleznete v Log menu (L).

08.png

Instalace, závěrečné shrnutí

Hra se nachází přímo v repozitáři (vyzkoušeno pod Ubuntu), případně si můžete stáhnout hru na oficiálních stránkách, zde se také nachází verze pro Windows a Mac OS X. Flare bohužel nedisponuje českým překladem, hrát tedy můžete pouze verzi v angličtině.
Snad jediné, co lze hře vytknout je absence nastavení herních možností a obtížnosti - hra je poměrně obtížná, dost často tedy musí váš hrdina utíkat, aby načerpal životní energii. Obtížnost zvyšuje také fakt, že po vstupu do jiné „oblasti“ se znovu obnoví již poražení nepřátelé v ostatních oblastech, o protivníky tedy nebudete mít nouzi a můžete vesele sbírat zkušenostní body a tím zvyšovat level svojí postavy.

Velkým pozitivem je potom fakt, že hra je jednoduchá na ovládání, přehledná a bez zbytečných „serepetiček“ obvyklých v novějších hrách. Jedná se tedy o syrové RPG v klasickém podání, které si jistě najde své příznivce.

Diskuze (9) Nahoru