Linux E X P R E S

Facebook

Glest, Chromium B.S.U

Martin Janíček testuje ty nejlepší hry pro Linux


Glest

Fanoušky real-timových fantasy strategií, které navíc disponují vynikajícím grafickým zpracováním, jistě nenechá klidnými zástupce této kategorie - Glest. Na první pohled je patrné, že se jedná a o kvalitně odvedený kus práce, o to více potěší dostupnost zdrojového kódu pod licencí GPL.

Glest

Větší nevýhodou je absence příběhu a kampaně, a tak se musíte spokojit s jediným herním režimem, kdy je vaším úkolem vyhladit všechny nepřátelské jednotky a budovy a ochránit svou základnu. Implementována není ani síťová hra, avšak umělá inteligence je na vysoké úrovni.

Po spuštění hry na vás čeká velmi hezké a přehledné menu, v němž lze nastavit většinu důležitých parametrů: Jedná se především o možnosti grafiky, zvuků a jazyka (čeština bohužel není k dispozici). Některá méně důležitá nastavení lze modifikovat editací souboru ~/.glest/configuration.xml.

Na jedné ze čtyř map mohou proti sobě bojovat až čtyři protivníci, které lze navíc rozdělit do týmů. Na výběr máte ze dvou "ras": První tvoří technicky založení lidé (tech), druhou kouzelníci (magic). Výstavba budov, trénování a vylepšování jednotek je trochu odlišná, v konečném důsledku jsou však obě rasy přibližně stejně silné.

Glest

Pokud hrajete za mágy, můžete směle produkovat velké množství dělníků. V první fázi poslouží jako nezbytná pracovní síla, poté je možné provést přeměnu na relativně silnou pozemní jednotku.

Na začátku hry vlastníte vždy jednu základnu, díky níž jste schopni produkovat dělníky. Jejich úkolem je těžba zlata, kamene a dřeva. Dostatek surovin je nutnou podmínkou pro možnost stavby a opravy budov, jež je také v jejich kompetenci.

Budovy slouží především k trénování bojových jednotek. Některá stavení poslouží možností vytvářet vynálezy a vylepšení, která se týkají především síly bojovníků a odolnosti budov. Vynálezy umožní produkci speciálních jednotek.

Pokud chcete například vyrábět katapulty, vhodné k demolici nepřátelských staveb, je třeba postavit "technodrom" a kovárnu. V první z těchto budov se uskuteční výchova mechanika a případný upgrade katapultu. Poté mechanik čeká na váš pokyn a konstrukce destrukčního prostředku může začít.

Mágové sice nemohou vyrábět katapulty, mají však k dispozici draky, jejichž ohnivý dech má stejně ničivý účinek.

Glest

Základní ovládání hry je snadné a intuitivní, vystačíte si s myší, jejíž pohybem se pohybujete po mapě, označujete jednotky a rozdáváte rozkazy.

Při útočném náporu soupeře určitě oceníte obranné věže, které jsou překvapivě silné. Jsou dostupné pouze technicky založené rase.

Principiálně se tedy Glest od ostatních RTS moc neliší. Titul je zajímavý hlavně z technického hlediska: grafika hry je opravdu na velmi vysoké úrovni a vyrovná se dokonce i některým komerčním konkurentům. Působivé jsou zejména krajiny s rozmanitým terénem a precizně zpracovanými vodními plochami. Poctivé animace jednotlivých postav a nejrůznější světelné efekty určitě nikoho neurazí.

Nechybí samozřejmě ani hudební podklad a realistické zvuky - obojí na profesionální úrovni.

Linuxovou verzi projektu najdete na adrese univerzity v Karlsruhe. Ke stažení jsou nejen zdrojové kódy, ale také několik jazykových mutací.

Většinu čtenářů oprávněně napadne srovnání s komerčně úspěšným titulem Warcraft III - svádí k tomu grafická podobnost i ne zcela originální herní princip. Glest doporučuji nejen příznivcům fantasy, ale také hráčům, kteří se chtějí pobavit a zároveň pokochat graficky téměř dokonalou hrou.

Obecná rada, jak vyzrát na počítačového soupeře: často není důležitá kvalita vašich jednotek, ale jejich množství. Je dobré si armádu rozdělit do několika skupin a zaútočit z více stran. Mnohdy platí, že zvítězí ten, kdo zaútočí jako první.

Chromium B.S.U

Chromium B.S.U. patří do kategorie akčních her, v níž ovládáte vesmírnou stíhačku viděnou shora a klestíte si cestu skrz nekonečné množství nepřátel. K tomu vám slouží arzenál zbraní, které během své poutě postupně vylepšujete.

Pokud máte podobný typ her v oblibě, určitě vás Chromium osloví, přestože se z řady podobných her nenápadně vymyká.

V adresáři png/ se nachází veškerá grafika. Pokud si tedy chcete vytvořit svou vlastní, není problém soubory nahradit. Stejně je to i se zvuky a hudebním doprovodem, ty se nachází ve společném adresáři wav/.

Chromium B.S.U

Coby velitel nákladní lodi Chromium B.S.U. jste zodpovědný za dodání zásob pro naše bojové jednotky. Několik raket, jež dálkově ovládáte z bezpečí mateřské lodi, má za úkol prostřílet si cestu k cíli.

Prvním neobvyklým prvkem je ovládání: pohyb rakety je řízen myší, je tedy potřeba důkladně nastavit její citlivost. Levým tlačítkem střílíte, dvojklik pravého slouží k sebedestrukci (a destrukci či alespoň poškození všech nepřátel v okolí vaší rakety). Stejného efektu docílíte i v případě, že poškození vašeho prostředku dosáhne maxima a vy přijdete o "život".

Nebojte se používat těla vlastní stíhačky k ničení nepřátel. Ti se za žádnou cenu nesmějí dostat pod okraj dolní obrazovky. V situaci, kdy jste si jisti, že tomu nezabráníte, aktivujte sebedestrukci.

O ten přijdete i v situaci, kdy se některý z členů nepřátelských jednotek dostane pod spodní hranici obrazovky. Tento fakt vás nutí k aktivní hře a někdy také k použití těla rakety za účelem ničení nepřátel pomocí nárazů.

Cestou můžete sbírat velmi důležité bonusy v podobě lebek a tučňáků. Lebka znamená vylepšení zbraně, zatímco druhý zmiňovaný bonus slouží k vylepšení štítu a celého obranného systému raketky. Ve speciálním případě se jedná o výjimečně silný štít, jenž vám zaručí dočasnou nesmrtelnost. Pokud tuto pomoc odmítnete a necháte žlutého tučňáka být, získáte raketu navíc.

I když je počet nábojů u základního palebného kanónu nekonečný, je tato zbraň poměrně slabá. U upgradovaných zbraní v podobě laserových a plazmových paprsků už je množství střel omezené, a proto se vyplatí šetřit. Aktuální stav střeliva lze vysledovat ze sloupců v levé horní části obrazovky.

O tom, jak jste na tom s obranným štítem a celkovým stavem lodi, informují sloupce v dolní části. Z pravého červeného ukazatele je vidět, nakolik je vaše loď poškozená. Počet životů je znázorněn vpravo nahoře.

Čeká na vás šest druhů nepřátelských prostředků, z nichž ty nejodolnější se vyskytují vždy na koncích úrovní. Ačkoli to není zrovna velké množství, budete mít o práci určitě postaráno. Jednotky se šikují do různých formací, a proto se může stát, že občas na některého z nepřátel zapomenete.

Chromium B.S.U

V případě, že přijdete o všechny životy, lze začít úrovní, do které jste se doposud probojovali.

Přestože hra působí více jako 2D, vyžaduje hardwarovou akceleraci. Je to dáno nejrůznějšími efekty, jakými jsou například výbuchy či odrazy světel při střílení. Grafické zpracování je docela pěkné, z webové stránky projektu lze stáhnout alternativní téma. Chromium doprovází jednotvárná hudba a běžné zvukové efekty.

Chromium je svým pojetím oddechová hra a neklade si vysoké nároky na hráčovu schopnost logicky uvažovat. Spíše procvičí postřeh a poskytne několik hodin zábavy.

Diskuze (0) Nahoru