Linux E X P R E S

Facebook

Jak na kočičího vetřelce?

kocka.jpg

Titulek by mohl být zavádějící – nebudeme mluvit o počítačových hrách. Chtěl bych vám představit výsledky netradičního testu. Myslím si, že řada čtenářů bude mít podobné těžkosti i se svými členy domácnosti. Ke své práci potřebujete klid, a ten je soustavně narušován domácími mazlíčky. Jste-li chováni kočkou, čtěte dál, mám pro vás zajímavé tipy.


Uživatelský test kočkou

I my počítačníci jsme tvorové útlocitní a řada z nás doma přebývá s domácím mazlíčkem. Po mnoha hodinách prožitých na internetu a strávených čtením diskuzí, zda domácí zvíře ano a případně jaké, jsme se se ženou shodli na tom, že si pořídíme kočku. V našem případě jsme se rozhodli pro britskou modrou. Chtěli jsme rodokmen, a tak u nás před nějakou dobou skončila Barbie, domácky zvaná Bára.

Plemeno britských modrých koček je známo svou klidnou povahou, a proto jsme si ji zvolili za svého společníka. Pokud se o nich chcete dozvědět něco více, zkuste odkaz Britská krátkosrstá kočka.

Jako majitel kočky mohu srovnávat její charakter s celkem dvěma psy, kteří byli součástí naší domácnosti, když jsem bydlel u rodičů. Jednalo se o dva malé knírače, ke kterým jsem si vytvořil vřelý vztah. Jak však začnete pracovat, nemáte na psa tolik času (venčení) a víte, že by to bylo oboustranné trápení. Pak je pro vás kočka naprosto geniálním zvířetem. Nevyžaduje tolik péče a nevadí jí, když ráno zmizíte a večer se vrátíte, spíše naopak. Srovnáme-li charakter kočky a psa, dostaneme se k zásadním rozdílům. Pánem domácnosti si sice můžete přát být vy, ale obvykle to tak není. To kočka určuje, kdo bude sedět na gauči. Kočka také rozhoduje o tom, zda ji budete hladit, či ne. Je to zvíře velmi ušlechtilé a jen tak něco si nenechá líbit.

Život s kočkou je opravdu nádherný, protože venčit se chodí sama do připraveného „pískoviště“, a většinu dne je někde zalezlá a spí. K večeru ožívá a dokáže si hrát se spoustou věcí, což jí obvykle vydrží do brzkých ranních hodin. Někdy se ani nestačíte divit, kde vaše kočka vyšťárala vaši dávno ztracenou minci či víčko od PET lahve a jak to či ono dokáže dělat kravál, když se to správně postrkuje po dlažbě.

To byl jen drobný úvod, abyste věděli co čekat. Majitelé koček se v mém popisu určitě poznali. K napsání tohoto článku mne však donutila tato skutečnost:

Obrázek:  01.jpg

Kočka ležící na notebooku

I když žádný notebook nemáte, stejně ještě nemáte vyhráno. Může se stát toto:

Obrázek:  02.jpg

Foto kočky číhající na myš

Pokud jste se stali obětí stejné zákulisní hry, měl bych pro vás netradiční test. Rozhodl jsem se, že se pokusím nalézt jednoznačně nejspolehlivější způsob, jak kočku odlákat a odradit od podobného chování. Stačí ji prostě vhodně zabavit. V dalším textu tedy najdete způsoby, jak odlákat kočku a jak to řeším já.

Chlupatá myška

Dříve jsme nakupovali žrádlo pro kočku v jednom internetovém obchodě a jako pozornost k objednávce nám ji vždy přikládali. Jedná se o lákadlo, které je velmi levné. Jeho nespornou výhodou je, že kočku zabaví, vyžaduje však z vaší strany nějakou činnost, tj. popostrkování po zemi a vytváření iluze, že je živá. Obvykle to představuje nutnost zaměstnat i jiné členy domácnosti, protože jeden pracuje a druhý baví.

Obrázek:  03.jpg

Chlupatá myška

Ale i zde má IT řešení – mikročipová myška Trixie. Při doteku vrní a vydává zvuky, což kočku velmi baví a pak se nestačíte divit, jak s ní pobíhá po bytě a zabaví se sama. Tudíž tím tato hračka eliminuje nutnost druhé spolupracující osoby. Je zde také nebezpečí, že se vám na myšky vrhne vaše malá dcera. A taková myška se báječně žužlá a „šéruje“ s kočičkou.

Výhody – levné (obyčejná myška cca 10 Kč, mikročipová cca 65 Kč)
Nevýhody – dle modelu nutnost obsluhy operátorem

Sisalový míček či jiné hračky ze sisalu

Sisal je přírodní materiál, který je na omak velmi hrubý a kočku provokující. Velmi oblíbený je sisalový míček, který chrastí. Stačí jej hodit proti kočce a ta mu ihned podlehne. Prohání jej ze strany na stranu, tu vám spadne do klína, tu zapadne pod skříň, ale je obvykle veliká zábava jej tlapkou vyšťourávat. Také se dají sehnat sisalové myšky či škrabadla, která také velmi lákají. Existují i varianty s kuličkami uvnitř, které chrastí a to samozřejmě ještě provokuje k tomu mít míček neustále v pohybu.

Obrázek:  04.jpg

Sisalový míček

Výhody – levné (desítky korun, dle velikosti a provedení)
Nevýhody – když na sisal stoupnete, není to příjemné

Rozprašovač

Když nemůžete použít lákadlo, zkuste to opačně, tedy zastrašováním. Stačí k tomu obyčejný rozprašovač s vodou. Ve chvíli, kdy potřebujete kočku odněkud vystrnadit, je to skvělá zbraň. Namíříte a stisknete, objeví se proud vody. Kočka mizí, ale moc si nepomůžete, dcera je poblíž a je to pro ni opravdu skvělá zábava. Naštěstí odstranit dceru z dosahu je poměrně jednoduché. Zároveň má tento nástroj výhodu v tom, že se jej kočka bojí neustále, i když jinak má k vodě vztah kladný. Ta naše například pravidelně navštěvuje koupelnu v době, kdy se někdo sprchuje a nechá se mokrou rukou i pohladit.

Obrázek:  05.jpg

Luxusní nerezový rozprašovač

Výhody – levné a účinné
Nevýhody – Nelze používat na kočku ležící přímo na počítači, hrozí prosáknutí vody do elektroniky

Pštrosí péro

Dá se také koupit zajímavá hračka, která má podobu hůlky zakončené uvázaným pírkem či jiným ozdobným chmýřím. Stačí hůlkou trochu zahýbat a pozornost kočky získáte celkem jednoduše. Nevýhodou je, že pokud kočka pírko „uloví“, velmi snadno jej zlikviduje. Musíte být mrštní.

Obrázek:  06.jpg

Pštrosí péro

Výhody – levné a jednoduše udržovatelné (desítky korun)
Nevýhody – musíte dávat pozor, jestli kočka pírko nesežrala

Dveře špajzu případně ledničky

U nás to funguje tak, že pokud se chystá kočce jídlo, jdeme do výsuvného špajzu. Jeho otevření vydává specifický zvuk. Kočka jej samozřejmě dokáže rozeznat odkudkoliv a kdykoliv. Ihned po otevření už se vám otírá o nohy. Od kamarádů také vím, že podobně to funguje i s dveřmi ledničky, což ovšem není náš případ.

Při večerním uspávání dcery se kočka nastěhuje do jejího pokoje a jediný způsob, jak ji dostat pryč, je špajz. U počítače to funguje také velmi dobře.

Obrázek:  07.jpg

Dveře špajzu, tedy vestavné skříně

Výhody – funguje vždy
Nevýhoda – toto řešení není přenosné

Kuličky z maltózy

Tato velmi nenápadná hračka je velmi účinná. Tím, že má malou velikost a sáček snadno strčíte do kapsy, dosti často jej využívám. Pokaždé, když naše kočka vidí kuličku, je skoro jisté, že na několik desítek minut je o zábavu postaráno. Kočka lítá po bytě a prohání ji z kouta do kouta. Kulička je ovšem malá a je tu nebezpečí pozření malou dcerou. Jinak je toto lákadlo ideální. Pokud po nějaké době odsunete nábytek, zjistíte, že máte za gaučem asi tak 16 růžových, 7 zelených, 4 modré a 18 žlutých kuliček.

Výhody – snadno se skladuje a přenáší
Nevýhody – pozor u malých dětí

Látkový pytlíček s catnipem

Kočkomilové asi znají rostlinu pojmenovanou Šanta kočičí, též zvanou catnip. Je to rostlinka, která se prodává jako sušená a pro kočku je velmi přitažlivá svou vůní. Pokud ji dáte do látkového pytlíčku, který pohodíte dostatečně daleko od místa, kde nechcete, aby se kočka vyskytovala, budete mít klid. Funguje to dobře a na jakoukoliv kočku. Dceru to neláká, protože to nijak výrazně nevoní.

Účinky Šanty kočičí jsou opravdu zajímavé a snadno pozorovatelné. O Šantě kočičí si můžete přečíst samozřejmě ve Wikipedii.

Výhody – jednoduchá dostupnost a skladovatelnost
Nevýhody – žádné jsem nenašel

Kočka, dcera, pes

Kočku jsme si pořídili ještě dávno před narozením dcery. Byla to tedy jakási generálka. Dcera zatím ještě nemá úplně ničitelské tendence (a těm se budeme věnovat v dalším článku). Ale dokonale nás připravila na možné problémy. Pokud to shrnu, tak určitě je účinné otevírat špajz a házet kuličky z maltózy. Pokud chcete aktivní zábavu, použijte pírko a myšky. Pokud se chcete kochat kočkou, která si hraje, použijte catnip nebo sisal.

Prostě pro každého něco. Pak je u jedna opravdu drsná metoda – rodiče. Tedy konkrétněji jejich pes. Když přijedou na návštěvu, chová se kočka jaksi obezřetně. Když se viděli poprvé, jasně mu drápem do čenichu naznačila, že se ho nebojí, jistý odstup však udržuje a vzájemně se respektují. A samozřejmě, že ji choutky na sezení na klávesnici přejdou. Konec neustále vybitým bateriím v bezdrátové klávesnici!

V diskuzi uvítám další tipy na to, jak svou kočku ovládáte vy. Nebo přece jen ovládá Ona vás?

Diskuze (19) Nahoru