Linux E X P R E S

Facebook

Linuxová klasika: Rafkill vs. Starfighter

Kdo by neznal klasické střílečky, plošinovky řídící se heslem: Znič toho co nejvíc, proveď to rychle a přesně, jinak zemřeš. Dnes bychom se podívali na dva zástupce těchto her. V obou dvou případech se jedná o střílečky, ve kterých ovládáte letadlo (vesmírnou loď) a snažíte se zničit nepřátelská letadla a lodě. Rafkill a Starfighter.


Rafkill

Možná si stejně jako já vzpomenete na úchvatnou hru devadesátých let, která se jmenovala Raptor: Call of the Shadows and Tyrian. Rafkill z této hry vychází a oživuje tuto dosovskou hru v prostředí Linuxu. Hra sama se dokonce jednu dobu jmenovala také Raptor, ale po určité době byla celkem rozumně přejmenována na Rafkill.

Obrázek:  1.jpg

Hlavní nabídka hry Rafkill

Jedná se o klasickou střílečku, ve které se pohybuje obrazovka směrem dolů a proti vám přilétají hordy, lépe řečeno letky, nepřátel. Ti po vás střílejí, co to dá. Vašim úkolem je tyto nepřátele zničit. Za sestřelení nepřátelského letadla získáváte peníze (zvyšuje se vám skóre). Za sestřelení spřáteleného letadla neztratíte nic, protože vězte, že tam žádná přátelská letadla nejsou.

Instalaci těchto her bych nedoporučoval zejména v neděli. Pro odpočinutí mysli se jistě hodí, ale časová náročnost jejich hraní je vcelku vysoká.

Pokud se vám podaří sestřelit celou letku, pak získáváte prémiové body navíc. Jak vidíte, hra je jednoduchá a vašim úkolem je přežít a při tom zničit co nejvíc letadel. Za získané peníze si můžete nakoupit jak život (opravit loď), tak štíty a samozřejmě i nové zbraně. Oprava lodi je vcelku levnou záležitostí, štíty vás už vyjdou mnohem dráž.

Obrázek:  2.jpg

Rafkill, nastavení před další misí

Letadlo unese celkem tři různé zbraně a k tomu máte k dispozici až tři další alternativní zbraně, mezi kterými se lze snadno přepínat. U každého zbraňového systému si můžete podle svých financí zvolit (koupit) příslušnou zbraň a tu také vylepšovat. K dispozici je pět skupin zbraní a v každé z nich se nachází zbraně další. Vybrat si ovšem můžete pouze jednu zbraň dané skupiny.

Za hrou Rafkill stojí v podstatě jediná osoba. Je jí Jon Rafkind. To by mě tedy zajímalo, jak vlastně vznikl název Rafkill...

V závislosti na získaném skóre je také možné získávat nové části letadla. Ziskem nového trupu letadla se vám změní možné příslušenství a zbraně. Při změně letadla za novější a odolnější vám zůstanou stávající zbraně, dojde ale k odstranění zbraní alternativních.

Obrázek:  3.jpg

Bitevní pole Rafkill

Pokud znáte hru Raptor, pak vám princip hry Rafkill nebude nijak neznámý. K tomu všemu si můžete přičíst snadnou ovladatelnost, zábavnost, silnou návykovost, podmanivou hudbu a pěkné efekty vybuchujících lodí. Hra sama nabízí několik obtížností, a tak bude záležet jen na vašich schopnostech, které jediné vám pomohou překonat krupobití nepřátelských střel. Jo a štíty, ty jsou taky moc důležité. Pokud Rafkill nebude ve vaší distribuci obsažen, pak si ho můžete stáhnout v podobě zdrojových kódů nebo instalátoru systému Windows.

Ovládání Rafkill
Nahoru – [šipka nahoru], číslo [8]  nebo [w]
Dolů – [šipka dolů], číslo [2], [x] nebo [s]
Doprava – [šipka doprava], číslo [6] nebo [d]
Doleva – [šipka doleva], číslo [4] nebo [a]
Střelba – [mezerník], [Enter]
Přepnutí alternativních zbraní – [Alt]

Starfighter

Hra Starfighter se na první pohled liší lepší (propracovanější grafikou) a také pohledem na létající stroj. Na rozdíl od Rafkill, kde vidíme svůj letoun z pohledu shora, ve hře Starfighter je vidět z boku. Pohled na loď zboku má svůj význam a této hře výrazně přidává na hratelnosti a jejím kouzlu.

Obrázek:  4.jpg

Hlavní nabídka hry Starfighter

Ve hře Starfighter se stáváte pilotem jménem Chris, který se snaží porazit vojenskou společnost nazývanou Weapco. Weapco převzala kontrolu nad celým vesmírem a nyní mu vládne železnou rukou. Chris je jedním z mála, kdo se proti tomuto útlaku vzbouří a přitom se mu podaří zmocnit experimentální lodi známé jako „Firefly“. Při své první cestě s touto lodí je napaden patrolou Weapco a tu začíná vlastní hra.

Možná si jako já říkáte, jak vlastně poznat nepřítele. Ve hře Rafkill to je snadné, nepřítelem je cokoliv, co se pohne. Ve hře Starfighter to je cokoliv, co po vás vystřelí nebo co můžete bez nějakých sankcí sestřelit.

Starfighter obsahuje 26 misí naskrz čtyřmi solárními systémy, primární a sekundární zbraně spolu se systémem jejich vylepšování, mise, ve kterých jsou hlavní i vedlejší cíle, boje s hlavními (silnými) protivníky a mnoho dalšího. Oproti Rafkill se vyznačuje velkou rozmanitostí jednotlivých misí a vašim úkolem tak je nejen ničit, ale i chránit atd.

Obrázek:  5.jpg

Starfighter, nastavení před další misí

Zcela subjektivně mohu hodnotit Starfighter jako hru, která je oproti Rafkill náročnější na schopnosti hráče a vyžaduje určitou dobu pro nacvičení ovládání lodi. Je to dáno požadovanými úkoly, ve kterých nelze jen bezhlavě střílet, ale je také nutné promyslet určitou taktiku boje. Jinak řečeno, abyste ukončili první misi, budete si ji zřejmě muset několikrát zopakovat. Abyste ukončili druhou misi, budete si muset přečíst cíle mise. :-)

Obrázek:  6.jpg

Starfighter, plníme úkol

Hra používá technologii SDL a kromě zdrojového kódu si můžete stáhnout předkompilované balíčky pro Amiga OS4, balíčky rpm, deb i balíček pro Mac OSX. S největší pravděpodobností bude hra ve vašem balíčkovacím systému již obsažena.

Ovládání Starfighter
Nahoru – [šipka nahoru]
Dolů – [šipka dolů]
Doprava – [šipka doprava]
Doleva – [šipka doleva]
Primární zbraň – [levý Ctrl]
Sekundární zbraň –  [mezerník]
Přepnutí nastavení zbraňového systému – [Shift]
Zobrazení/skrytí šipky ukazující na cíl – [t]
Zastavení hry – [p]
Ukončení hry – [Esc], při zastavené hře [p]

Vraťte úder

Záleží na vás, kterou hru si zvolíte. Rafkill vyniká hlavně svojí jednoduchostí a hratelností. Pokud jste navíc znali hru Raptor a chcete si ji připomenout, pak není co řešit. Hra jistě pobaví, ale po určitém čase se může (především kvůli jednotvárnosti jednotlivých misí) omrzet. Tento nedostatek můžete částečně nahradit zvýšením zvolené obtížnosti.

Starfighter je vyvíjen společností Parallel Realities. V ní pracují profesionální programátoři a vzniklé hry jsou vydávány pod licencí open source a freeware.

Starfighter oproti tomu nabízí příběh, rozmanité mise a řadu hodin celkem jisté zábavy. Mise na sebe vcelku navazují a plynule prověřují schopnosti pilota. Najdete zde mise, kde oceníte své manévrovací schopnosti, mise zaměřené na přesnost střelby, atd.

Rafkill bych doporučil pro volnou chvilku a odreagování či vybití aktuálního vzteku na potrhlého uživatele neznalého pravidel slušného chování. Starfighter se oproti tomu výborně hodí pro volný páteční večer strávený u počítače, bez internetu, přátel a jiného obtížného hmyzu.

Diskuze (0) Nahoru