Linux E X P R E S

Facebook

Magnant a Battle Of Surival

Recenze dvou skvělých real-time strategických her pro Linux.


Tvůrci hry Magnant vsadili na originalitu a do své strategie obsadili mravence. Toto na první pohled neobvyklé spojení s sebou přináší spoustu zábavy. Vaším úkolem je vypořádat se se svým protivníkem a zničit jej za pomocí hmyzí armády.

ilustrace 1

Abyste mohli patřičnou armádu vybudovat, je třeba vytrénovat větší množství dělníků. Ti mají za úkol těžit suroviny v podobě cukru a dřeva, stavit a opravovat budovy a v krajním případě mohou posloužit jako bojovníci. Poté je potřeba postavit kasárna a začít trénovat vojáky. Zprvu jsou to klasické pozemní jednotky reprezentované lehkooděnci a lučištníky.

Bojovníky můžete upgradovat prostřednictvím vynálezů. Pokud chcete například silnější lučištníky, je třeba postavit kovárnu a objevit odolnější kov. Vylepšovat můžete i svou základnu, což je nuth zde najdeme i námořní a letecké, všechny zastoupené mnoha druhy bojovníků.

ilustrace 2

Jak vidno, vše souvisí se vším - jedná se tedy o klasické schéma her podobného typu. Hru vyhrává hráč, kterému se podaří zajistit, aby všechny nepřátelské budovy lehly popelem.

Největším kladem Magnantu je bezesporu grafika, na které si autoři dali opravdu záležet. Detailní prokreslení a animace zdobí tvory i budovy. Hudba, jež hru doprovází, je sice poněkud jednotvárná, ke hře se nicméně hodí stejně jako povedené zvuky.

ilustrace 3

Hra je dostupná zatím pouze v tzv. developer version (vývojová verze), což se projevuje mírnou nestabilitou a absencí kampaně a editoru misí. Neobsahuje také zrovna velké množství map, můžete si vybrat jen jednu rasu (červené mravence) a hrát pouze proti jednomu soupeři. Neaktuálnost webových stránek hry na mě působí dojmem, že vývoj byl pozastaven nebo dokonce přerušen.

Pokud se přenesete přes tyto nedostatky, budete se u strategie Magnant zaručeně bavit. Zajistí to nejen skvělé technické provedení, ale také relativně velká náročnost, které se zbavíte jen díky dlouhodobějšímu tréninku.

Battle of Survival

Bitva o přežití - tak zní název strategie z dílny týmu Invasion. Stejně jako první zmiňovaná hra je zatím ve stádiu vývoje. I když se zdá, že se na ní pracuje o něco aktivněji, grafické zpracování za Magnantem pokulhává. Vzhledem k tomu, že jsou obě strategie založeny na stejném enginu, je jejich princip naprosto stejný.

Rozdílné je především prostředí hry - Battle of Survival se odehrává v budoucnosti. Hra je tedy plná robotů, futuristických zbraní a nejrůznějších dopravních prostředků.

Jak už to u strategií bývá, daleko zábavnější je hra více hráčů. Zatím máte možnost hrát na lokálních sítích, v pokročilém stádiu vývoje je meta-server, jenž by měl umožňovat hru prostřednictvím Internetu.

Přestože se mi více líbil Magnant, doporučuji vyzkoušet obě hry. Pokud vás zajímá situace okolo vývoje enginu a strategií, případně máte zájem se na něm podílet, navštivte domovskou stránku projektu Stratagus, kde se dozvíte aktuální informace.

Diskuze (0) Nahoru