Článek vznikl ve spolupráci se serverem LinuxGames.cz.
CrossOver Games
Na začátek tu tentokrát nemáme hru, ale utilitu, která vám pomůže spouštět hry určené pro platformu Windows přímo pod Linuxem. CrossOver Games, kterou teprve nedávno představila firma CodeWeavers vychází z populárního "neemulátoru" Wine (předpokládám, že není potřeba blíže představovat). Přidává příjemné vylepšení ve formě klikacího GUI a slibuje tu nejlepší optimalizaci pro spouštěné hry. CO Games se tak stává přímým konkurentem velmi známého a dosud snad jediného komerčního řešení pro hraní wingames Cedega od Transgaming.
Ovládání programu je jednoduché a intuitivní, takže se nemusíte bát žádného problému. Instalace her probíhá hladce a při zkoušení jsem nenarazil na žádný problém. Bohužel je v nabídce zatím jen málo podporovaných her, tady je asi jediný významný nedostatek oproti nástroji Cedega, kde je jich přece jen o něco víc. Samozřejmě ale můžete zkusit nainstalovat a spustit i přímo nepodporovanou hru (na obrázku) a podle mých zkušeností dosáhnete stejných nebo i lepších výsledků než s CVS verzí Cedegy nebo s Wine.
COG můžete nezávazně zkusit a provozovat sedm dní, stačí k tomu stáhnot trial verzi ze stránek CodeWeavers. Trial verze nabízí ty samé funkce jako plná verze, za kterou dáte 40 dolarů (v přepočtu asi 640 korun). To znamená, že pokud pod touto utilitou spustíte své oblíbené hry, tak se investice do programu určitě vyplatí, protože to pořád vyjde mnohem výhodněji než licence za MS Windows, navíc s větším pohodlím (žádný dualboot).
Savage 2
Když firma S2 games představila svou novou hru Savage, vzbudilo to mezi hráči opravdový rozruch. Hra měla být mixem RPG, akční hry a realtime strategie, což, jak sami uznáte, zní velmi originálně a přitažlivě, navíc se vše mělo odehrávat pouze online. Bohužel hra nesklidila až takový úspěch, jak se čekalo. Mnozí to přisuzují úplné absenci pořádného tutoriálu, který by byl na takto rozmanitou hru rozhodně potřeba.
I přesto, že na začínajícího hráče není Savage úplně nejpřívětivější, jedná se o dobrou hru, která, pokud jí dá člověk šanci, dokáže vytvořit zábavu na nesčetně dlouhých večerů. Dnes už si hru dokonce můžete stáhnout úplně zadarmo a ve vyzkoušení vám tak vůbec nic nebrání.
Minulý měsíc (týká se pouze linuxové verze, win verze už tu nějakou dobu je) pánové z S2 představili pokračování své originalitou nabité hry. Mělo se poučit z několika chyb jedničky, přidat zmiňovaný tutoriál a samozřejmě vylepšit grafickou stránku hry, aby odpovídala dnešním moderním požadavkům. Dále byl přidán nový systém boje tváří v tvář, můžete si vybrat až z 20 herních tříd (oproti pěti v prvním díle) a přibylo i "pár" nových funkcí.
Ještě se nemohu nezmínit o grafické stránce hry, která se dle mého názoru moc povedla. Už od hlavního menu vás provází uchvátná 3D grafika, ve hře je na postavách vidět opravdu hodně detailů, prostředí je vykreslené do velkých podrobností a celkově se na hru moc hezky dívá. Nejen o to, co vidíte, se totiž stará nový engine K2, který byl vyvinut speciálně pro Savage 2 a nahradil tak Silverback engine z jedničky.
Pokud vás o kvalitách hry nepřesvědčím ani já, ani přiložené obrázky, určitě mrkněte i na videa, která najdete na stránkách S2, jsou přinejmenším velmi působivá. Osobně ale doporučuji rovnou vyzkoušení hry, protože ta je ke stažení v plné verzi a můžete ji pět dní neomezeně hrát po internetu a neomezeně dlouho po LAN. Po pěti dnech hraní na internetu už si musíte další možnost online hraní zaplatit, podobně je tomu u dnes stále velmi oblíbeného World of Warcraft.
Eshalon: Book 1 na CNR.com
První hra z připravované RPG série ze světa Eshalon vyšla už na konci minulého roku a od té doby na sebe poutá pozornost. Získala si srdce mnoha hráčů, jedním z důvodů je i to, že i když je hra skoro aktuálního data, každý zkušenější hráč z ní cítí kouzlo "staré školy". Atmosféra starších, dnes již klasických, her na vás dýchá opravdu na každém kroku díky nádherně "magické" grafice, dobře zpracovaným dialogům, komplexnosti světa a to vše podtrhuje a umocňuje pestrobarevná hudba, která přímo koresponduje s dějem nebo prostředím, kde se zrovna nacházíte. Screenshoty vám toho napoví asi dost, ale pravou atmosféru a pocity vám zaručí jen hra, proto určitě zkuste alespoň demo.
O hře se zmiňuji proto, že ji na svých stránkach www.CNR.com začala nabízet společnost Linspire pro svou stejnojmennou distribuci, také pro free odnož této distribuce Freespire a samozřejmě pro oblíbenou distribuci Ubuntu. "Click aNd Run" tedy "kliknout a spustit" je služba umožňující nejjednodušší cestou získat software, jak o svém produktu tvrdí Linspire. Pro nás je zajímavé hlavně to, že v nabídce CNR nejdeme spoustu linuxových her, a to jak komerčních, tak free a/nebo opensource. Pokud jste tedy uživatelem jedné ze zmíněných distribucí (časem i dalších) a chcete si něco zahrát, tohle je jedna z možností.Upozorňuji, že služba CNR je zatím ve fázi beta provozu.
ShadowGrounds a ShadowGrounds Survivor
Společnost Frozenbyte oznámila partnerství s firmou IGIOS kvůli portaci jejich her ShadowGrounds a jeho pokračovaní ShadowGrouns Survivor na Linux. Hra ShadowGrounds, která vyšla v roce 2006 a její pokračování Survivor jen o rok později, je trochu netradiční akční střilečkou kombinovanou se základními RPG prvky; obě nabízejí tzv. retro pohled shora (jako třeba Expendable) a nejdou tedy klasickou cestou hry z vlastního pohledu.
Oba díly jsou krvavá sci-fi řežba, která nebere konce, a tak se linuxový hráč může těšit na obrovské množství vystřílených nábojů a za zabité protivníky bude získávat zkušenosti jako v klasickém RPG. Body zkušeností pak může využít například na zlepšení rychlosti nabíjení nebo na automatické použití lékárničky - když se vám bude tenčit pruh života, a nebo na speciální mód, který má z vaší postavy udělat skutečného zabijáka.
Zajímavostí je i to, že na Linux bude také portován Level editor, který bude standardně v ceně hry. Otázkou ovšem stále zůstává, jestli zmíněná cena nebude opět v nepoměru k již vydaným winverzím hry, které jsou u nás opravdu příznivé. Snad se cenu podaří stáhnout i tím, že hra bude distribuována online.
Nové verze
Tentokrát se nemohu zevrubněji nevěnovat vydání tří nových verzí 3D akčních her, konkrétně se jedná o Nexuiz v2.4, Warsow v0.42 a 4. verzi módu pro hru Doom3 nazvaného Last Man Standing.
Nexuiz na sebe strhl pozornost hned při vydání verze 1.0 v roce 2005. Už v té době nabízel kvalitní 3D grafiku, skvělou hratelnost, inteligentní boty a moře zábavy díky online hraní. Od té doby se hra jen a jen vylepšovala a v nejnovější verzi se programátoři soustředili především na grafickou stránku hry. Z použitého DarkPlaces enginu toho jde vytáhnout opravdu hodně a nová grafika vás uvítá už v menu, které není nepodobné známému Epose pluginu z Compiz. Zbytek hry na tom opravdu není jinak a vy si tak můžete absulutně zadarmo vychutnat úžasnou grafiku, za kterou by se nemusely stydět leckteré komerční hry. Když se nad tím tak člověk zamyslí, je až s podivem, co všechno mohlo vzejít ze stařičkého enginu Quake 1 :-). Ale vyzkoušejte sami, díky tomu, že je hra open-source, ji určitě naleznete ve většině distribucí Linuxu.
Warsow trochu vybočuje z řady klasických stříleček, bere si totiž od každé slavné online pařby (UT, Quake3, ..) to nejlepší a zároveň jde i vlastní cestou. Hra je primárně určena pro hru po síti (LAN i single s boty je možný) a zažijete v ní opravdovou dynamiku, rychlost, rychlost, zase rychlost a nebudou samozřejmě chybět ani tzv. trickjumpy, na které ve hře narazíte opravdu často. Nebudu tady hru zdlouhavě popisovat, místo toho zde uvedu několik hesel, která hru perfektně vystihují a na která určitě narazíte, pokud se o ni budete trochu zajímat: 1. "od hráčů pro hráče", 2. "rychlý... rychlejší... Warsow!", 3. "něco jako manga, ale ne manga".
Pod posledním heslem se skrývá vysvětlení trochu netypické grafiky, kterou se může hra pyšnit. To, co vidíte, se asi totiž opravdu nejvíce blíží pro naše kouty zatím ne tak oblíbeným manga komiksům. Pro to, aby hra vypadala tak, jak si autoři představovali, byl zvolen Qfusion engine, což je modifikovaný Quake2 engine pod GPL licencí. Jak se sami můžete přesvědčit, grafikům se to povedlo na výbornou a hra nevypadá vůbec zle.
Od verze 0.4, která byla dalším důležitým milníkem ve vývoji této originální hry, se toho událo celkem dost, přes spousty oprav, změn a nových funkcí, z nichž jedněmi z nejviditelnějších jsou nové příkazy pro filtrování chatu (velmi užitečná věc) a nebo třeba zcela nová funkce operátora hry.
COOP Last man standing mód pro hru Doom3, která se stala legendou dřív, než vůbec vyšla, asi není potřeba příliš představovat. Jde o free modifikaci, která se soustřeďuje na kooperativní hru, což je vlastnost, která u dnešních her není tak často k vidění. Ve hře se autorům výborně podařilo ztvárnit zážitek a pocit z originálních her Doom, kdy jste hleděli přímo do tváře příšery a pumpovali jste to do ní vším, co jste zrovna měli po ruce. Navíc je ke hře skvělý hudební doprovod, který si můžete stáhnout i v podobě soundtracku - umožňuje opravdu skvělý prožitek samotné hry.
Na aktuální verzi si autoři dali opravdu záležet, z celkem dlouhého výčtu změn byste si měli všimnout hlavně více než osmdesáti upravených map pro kooperativní hru, vylepšených skinů některých monster a v neposlední řadě mnoha oprav a úprav, které mají za úkol ještě vylepšit váš herní zážitek.
Abuse-SDL v0.7.1
Jako vždy by na závěr měl přijít tip na to, co si zahrát. Tentokrát tomu nebude jinak, shodou okolností vyšla i nová verze hry, kterou jsem na tomto místě chtěl uvést.
Po třech letech vývoje totiž vychází další verze 2D akční střílečky Abuse. Kdo by hru neznal, jedná se původně o velmi starou klasiku z "DOSovských let" s originálním ovládáním, kde pohyb kontrolujete tradičně směrovými šipkami na klávesnici, ale střelbu a zaměřování má na starost myš - originalita ovládání je samozřejmě brána z pohledu 2D, ve 3D je to prakticky standard. Od roku 1996 je hra k dispozici jako freeware a autoři dovolili její portaci a další vývoj jako Abuse-SDL.
Změn v nové verzi není mnoho, ale některé jsou docela důležité. Opraveny bylo několik chyb, které se týkaly např. špatné správy paměti a přetečení bufferu, dále pak byla vylepšena 64bitová verze a hra už by snad neměla náhodně spadnout.
I když příběh ve hře nehraje moc velkou roli a hráč tak prostě běhá obrovským labyrintem chodeb, ve kterém naráží na stále nové nepřátele, tak tu alespoň malé vysvětlení je. Vaše jméno je Nick Vrenna a jste uvězněn hluboko v tajných laboratořích, kde se všichni tamní obyvatelé a zaměstnanci nakazili virem, který zapříčinil jejich mutaci v odporné příšery. Váš úkol je prostý, dostaňte se ven živý...
A jsme na úplném konci třetího pokračování Novinek ze světa LinuxGames. Tentokrát byla úroda opravdu skvělá a já tedy věřím, že jsem vás opět nezklamal a že si i příště na Novinky uděláte čas.