Linux E X P R E S

Facebook

Operační systém SteamOS, herní konzole Steam Machine a ovladač Steam Controller

Steam_Logo.jpg

Společnost Valve, známá především díky svému digitálnímu obchodu Steam, představila v září vlastní operační systém určený jako herní a multimediální centrum, den poté herní konzoli Steam Machine a nakonec gamepad Steam Controller.


SteamOS aneb Nový systém do obýváku s Linuxem uvnitř

SteamOS je založen na Linuxu a uživatelském prostředí uzpůsobeném pro využití v obývacím pokoji. Bude dostupný zdarma, a to včetně zdrojových kodů, takže jej budete moci nainstalovat například na jakékoliv zařízení a třeba jej i různě upravovat.

Hraní není to jediné, co tento operační systém bude umět. Za zmínku stojí například streamování her, filmů a hudby. Díky možnosti streamovat hry bude možno spouštět i tituly určené pouze pro Windows, anebo OS X, stačí zapnout počítač a hry z něj streamovat přes domácí sít přímo do televize. Chybět by neměly ani funkce jako Workshop a Cross-platform cloud.

Po vydání SteamOS vám přineseme plnohodnotnou recenzi tohoto operačního systému.

Steam Machines – referenční zařízení (nejen) pro SteamOS

K čemu by ale byl jen samotný operační systém? Společnost Valve představila také konzoli Steam Machine. Jedná se o „kategorii“ zařízení – modelů bude k dispozici vícero, od low-endu až po nejvýkonnější modely s čtyřjádrovými procesory Intel Core i7, 16GB pamětí RAM, grafickou kartou NVIDIA Titan, kde jako úložiště bude sloužit SSD disk pro operační systém doplněný o klasický 1TB disk pro data. Tato pravděpodobně nejvýkonnější verze si ve výsledku řekne o 450 W, což odpovídá vyšší střední třídě počítačů.

Zde je potřeba tedy Valve pochválit za poměrně nízkou spotřebu výsledného produktu. Jako hardwarový partner Valve je výrobce grafických karet NVIDIA, ale v budoucnu máme čekat i konzole s procesory a grafikami od AMD. Aspoň konzole přímo od společnosti Valve bude plně modifikovatelná, čili na ni půjde nainstalovat libovolný operační systém místo SteamOS. Je zde také možnost přihlásit se do beta testování, ve kterém bude vybráno 300 zájemců, kteří zdarma obdrží jednu z konzolí Steam Machine. Během příštího roku lze očekávat i zařízení od jiných výrobců.

Steam Controller – poslední díl skládačky

Lze sice hrát hry i s myší a klávesnicí, ale přeci jen herním konzolím sluší více nějaký gamepad. A tak tu máme Steam Controller. Ten má 2 trackpady s vysokým rozlišením a podporou pro kliknutí, 16 tlačítek a dotykový displej uprostřed. Ten bude sloužit mj. pro ovládání myši, což by bylo na trackpadu poměrně nepohodlné. Ovladač bude možno použít také na klasických počítačích se službou Steam.

Diskuze (0) Nahoru