Linux E X P R E S

Facebook

Pařba v Ubuntu - přehled několika her

racer.jpg

Ubuntu obsahuje již v základní instalaci mnoho jednoduchých, ale přesto velmi oblíbených a hratelných her. Jedná se obvykle o počítačové varianty karetních, deskových nebo logických her a naleznete je v hlavní nabídce Aplikace | Hry . Tyto standardní hry si ukazovat nebudeme, protože jsou všeobecně známé a jejich ovládání je jednoduché. Představíme si střílečky, strategie a další originální kousky.


ubuntu810.jpgToto je krátká ukázka z knihy Ubuntu 8.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu, kterou můžete zakoupit v shop.qcm.cz. Ukázka je rozdělena do dvou dílů a jedná se o výtah z kapitoly Hry v Ubuntu, která je v knize mnohem delší. První díl ukázky vyšel pod názvem Hry v Ubuntu - instalace komerčních her.

Akční střílečky

Doom a varianty

Legendární série, která položila základy FPS her, je v Ubuntu Linuxu k dispozici v podobě různých variant. Dodnes je ale možné zakoupit její originální vydání. Zmíněné varianty, např. PrBoom, jsou postaveny na starších verzích Doom a přinášejí doplňkové možnosti. Najdete je ve správci softwaru, hledejte balíčky s názvem PrBoom nebo přímo doom.

Doom 3 se na rozdíl od svých předchůdců ocitá díky působivé atmosféře na hranici hororu. Hra je produkována společností id Software, která pro něj zajišťuje i linuxovou verzi. Koupíte ji ve většině obchodů s hrami. Abyste ji mohli hrát, musíte si z FTP serveru společnosti id Software stáhnout soubor s instalátorem pro Linux. Nainstalujete jej podle návodu na začátku kapitoly. Na závěr je ještě nutné nakopírovat soubory .pak4 z adresáře base/ na CD do adresáře /usr/local/games/doom3/base/. K této operaci potřebujete práva superuživatele, tzn. buď si musíte spustit nějaký správce souborů jako root (gksudo nautilus) nebo použít příkaz:

   sudo cp /media/base/* /usr/local/games/doom3/base/ 

Nexuiz

Rychlá akce jménem NexuizRychlá akce jménem Nexuiz

Nexuiz je rychlá, „smrtonosná“ hra, tzv. deathmatch. Je atraktivní také díky povedenému grafickému zpracování. Významným rysem hry je rychlé tempo a ostře nabité zbraně. Nexuiz je určen především pro hraní po síti, ale k dispozici je také kampaň pro jednoho hráče, ve které bojujete proti soupeřům ovládaným počítačem. Hra nabízí 24 oficiálních map a dalších zhruba 240 map vytvořených komunitou. Kromě klasické střílečky „všichni proti všem“ lze hrát také týmovou hru. Nexuiz je open-source hra, takže ji naleznete ve zdrojích Ubuntu a velmi jednoduše nainstalujete. Hledejte balíček s názvem nexuiz. K dispozici je také serverová část hry pro případ, že byste chtěli vytvořit server pro hraní po síti (balíček nexuiz-server).

Strategické hry

FreeCiv

Hra FreeCiv je open-source klonem komerčních her Civilization. Jde o tahovou strategii, kde je cílem jediné - být tou nejlepší a nejvyspělejší civilizací. Na počátku máte jen jediného osadníka, díky kterému můžete založit své první město a začít se rozvíjet. Hra má propracovaný model. Abyste uspěli, musíte budovat armádu, zkoumat nové technologie i budovat infrastrukturu. Důležitou součástí je pochopitelně také diplomacie, kterou sice počítačoví protivníci moc nezvládají, zato ti živí, pokud hrajete přes internet, bývají často neuvěřitelní intrikáni. Instalace je velmi jednoduchá, hra se nachází přímo ve zdrojích Ubuntu pod názvem freeciv.

Battle for Wesnoth

Battle for Wesnoth je také tahovou strategií, ačkoliv je z trošku jiného soudku než výše zmíněná FreeCiv. Hra se v podstatě vůbec nevěnuje budovatelským činnostem a její hlavní náplní jsou bitvy. Hraje se na šestiúhelníkové síti za jednu z nepřeberného množství kladných i záporných stran. K výběru jsou například nemrtví, elfové, trpaslíci a další národy laděné do stylu fantasy. Pro jednoho hráče se nabízí spousta kampaní, obvykle s lákavými příběhy. Pro více hráčů jsou k dispozici mapy bez příběhu. Hru lze opět pohodlně nainstalovat z oficiálních zdrojů Ubuntu, kde ji najdete v balíčku pod názvem wesnoth.

Náplní Wesnothu jsou především bojeNáplní Wesnothu jsou především boje

Simulátory

Flightgear

Z jiného soudku je opravdový simulátor letadla, jehož předností a zároveň těžkostí je realistické ovládání různých (pří)strojů. Nejprve je třeba se naučit letadlo ovládat, mnohým se ani nepodaří vzlétnout, protože nestačí jen stisknout šipku nahoru. V zásobě jsou nejen různá letiště, ale také různá letadla, která se chovají podle svých reálných vzorů. Simulátor disponuje mnoha parametry, kterými lze ovlivňovat jak chování letadla, tak vykreslování krajiny (stíny, mlha, slunce apod.). Jedná se opravdu spíše o trenažér než hru, rozhodně se zde nestřílí, spíše se vychutnává krása digitální krajiny. Ve zdrojích softwaru najdete hru pod názvem FlightGear.

FlightGear - Palubní deska není jen na okrasuFlightGear - Palubní deska není jen na okrasu

TORCS

Povedenou závodní hrou je TORCS - The Open Racing Car Simulator. Představuje platformu pro automobilové závody se vším všudy - komunita kolem hry už se stará o to, aby bylo v čem a kde závodit. Na stránce http://www.torcs.org naleznete další auta a závodní tratě, které si můžete do hry přidat. Hra je neustále vylepšována, její vývoj trvá už více než deset let. Hru najdete ve zdrojích Ubuntu, hledejte balíčky torcs.

Závodní simulátor TORCSZávodní simulátor TORCS

Racer

Velmi pěkným simulátorem různých vozů je Racer - na rozdíl od TORCS nejde jen o závodění se soupeři, ale především o automobilový trenažér. Každé auto se totiž chová jinak - pokud jedete v Lamborghini Murciélago, chová se jinak než Škoda Fabia. Vůz se ovládá myší - pohybem kurzoru nahoru se přidává plyn, vyšší rychlostní stupeň se zařadí levým tlačítkem myši, podřadí se pravým tlačítkem myši. Auta se snaží chovat realisticky - v zatáčkách se patřičně přetáčejí a dostávají se do smyku, velmi tedy záleží na řidičských schopnostech hráče.

Racer - jízda v LamborghiniRacer - jízda v Lamborghini

Racer se instaluje pomocí instalátoru Loki ze stránek http://www.liflg.org. Další auta a tratě pak poskytují četné fanouškovské weby, kterých je opravdu velké množství, takže si každý fanda přijde na své - mezi dostupnými vozy jsou jak závodní žihadla, tak sériové či historické vozy. Za všechny jmenujme například http://www.racer-xtreme.com.

Další hry

Penumbra

Třídílná hra Penumbra je mezi hrami pro Linux hitem poslední doby. Má docela zajímavou historii. Původně byla vytvořena pro soutěž, ve které neuspěla. Zklamaní autoři nabídli hru volně ke stažení na internetu, kde si ji stáhly tisíce hráčů a líbila se jim. Díky tomu byla hra kompletně přepracována ve švédské vývojářské firmě Frictional Games a objevila se na pultech obchodů.

Hra se skládá ze tří na sebe navazujících dílů – Overture, Black Plague a Requiem, přičemž třetí díl je spíše rozšiřujícím datadiskem k dílu předchozímu. Jedná se o adventuru, která vyniká skvělým ztvárněním hororové atmosféry, kvalitním fyzickým modelem a variabilitou řešení úkolů. Děj začíná v momentě, kdy hlavní hrdina dostává dopis od svého údajně dávno mrtvého otce. Vydává se ho hledat kamsi do severního Grónska a dostává se do míst, do kterých by raději nikdy nevstoupil.

Hru lze zakoupit v internetovém obchodě na stránce http://www.penumbragame.com/. První dva díly stojí po 20 dolarech, poslední 10. Platit lze kartou nebo přes PayPal. Ihned po zaplacení obdržíte licenční číslo a odkaz pro stažení. Instalátor má podobu shellového skriptu a spustíte jej podle návodu v úvodu kapitoly. Během instalace jste vyzváni k tomu, abyste vybrali, kam se má hra nainstalovat, zadali licenční číslo. Po úspěšné instalaci naleznete hru v nabídce Aplikace | Hry.

Fish Fillets - Next Generation

Hra Fish Fillets je svým žánrem v Linuxu poměrně vzácná, neboť jde o adventuru. Hlavními hrdiny jsou dvě ryby, které jsou uvězněny ve svém domově a musí se dostat ven, aby mohly zachránit celý podvodní svět. Protože hra byla původně komerčním programem českého studia Altar Interactive, je celá počeštěna, a to včetně opravdu vynikajícího dabingu všech postav. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, hra je opravdu mamutích rozměrů a než ji dokončíte, zabere vám několik dní. Najdete ji ve zdrojích softwaru v balíčku pojmenovaném fillets-ng. Český dabing pak v balíčku fillets-ng-data-cs.

Rybí domečekRybí domeček

Emilia Pinball

Principem hry Emilia Pinball je udržet vystřelenou kuličku co nejdéle na herním stole. Kulička se po cestě odráží od různých překážek, čímž se zvyšuje získané skóre. Protože podléhá gravitaci, padá dolů, směrem k otvoru - pokud jím propadne, kolo končí. Vaším cílem je nasbírat během hry co nejvíce bodů, tzn. udržet kuličku na herní desce co nejdéle. Hráč má možnost ji znovu vystřelit pomocí páček ovládaných klávesami [Shift]. Hra simuluje klasické stolní hry známé z restauračních zařízení a nachází se v balíčku pinball.

Emilia PinballEmilia Pinball

Wormux je linuxovou variací na hru Worms. Na začátku je určena mapa a počet týmů, které se ve hře vzájemně zabíjejí a cílem je pochopitelně vyvraždit všechny ostatní. Válčení probíhá zbraněmi různého druhu, od pěsti až po zbraně zcela nekonvenční – ke kterým patří například výbušný pakůň. To vše se odehrává ve 2D prostoru tahovým způsobem. Velkou výhodou tohoto postupu je možnost hrát ve větším počtu lidí na jednom počítači. Hru lze nainstalovat ze zdrojů softwaru pro Ubuntu, balíček se jmenuje wormux.

Wormux: BitvaWormux: Bitva

Diskuze (11) Nahoru