Steam je...
Kdybyste náhodou tápali, co to ten Steam je, tak vězte, že se – stručně řečeno – jedná o obchod s digitálními kopiemi počítačových her. Když to vezmeme víc zeširoka, tak ho můžeme nazvat slovy jako herní distribuční síť, herní systém nebo rovnou herní platforma. Nákupem to totiž nekončí, Steam vám bude vést herní statistiky, přehled dosažených úspěchů (tzv. achievmenty), umožní vám rychle komunikovat s přáteli, přidávat doplňky do her, sledovat novinky o hrách a mnoho dalšího.
Ve své kategorii je Steam suverénní jednička. Odhady hovoří, že tvoří 70 procent trhu digitálních kopií her pro počítače. Jediným významnějším konkurentem je poměrně nová platforma Origin od herního giganta Electronic Arts. Dále stojí za zmínku Desura (recenze), která začala Linux podporovat už před rokem. Ta se ale zaměřuje převážně na nezávislé hry a je řádově menší než Steam. Čerstvou konkurenci Steam dostal s příchodem Windows 8, které obsahují obchod se softwarem a hrami. Možnost, že by Microsoft Steam vyšachoval, je jedním z důvodů příchodu Steamu pro Linux. Mateřská společnost Valve si připravuje alternativní cestu.
Dostupnost
Zatím je Steam dostupný pouze pro Ubuntu 12.04 a novější, do budoucna se ale počítá s podporou dalších linuxových distribucí. Do uzavřeného beta testování bylo přizváno pouze tisíc z šedesátinásobku uživatelů, kteří o zařazení požádali. Pokud se však nemůžete dočkat, lze to snadno obejít. Stačí si stáhnout a nainstalovat veřejně dostupný balíček a spustit klienta příkazem steam steam://open/games
. Pro podrobnější informace navštivte třeba OMG!Ubuntu!. „Černí“ testeři ale mají tu nevýhodu, že jim některé hry nejdou nainstalovat.
Pokud nemáte Ubuntu, nezoufejte, balíček lze převést na RPM příkazem alien
, nebo prostě rozbalit příkazem dpkg
. Hlavně nezapomeňte v dotazníku vyplnit, jakou máte distribuci, abyste zvýšili šance na její zařazení.
Do začátku Team Fortress 2
Aktuálně je na Steamu zhruba třicítka titulů pro Linux, z toho jsou dvě AAA hry: Team Fortress 2 od Valve (zdarma) a Serious Sam 3: BFE, což jsou obě docela ztřeštěné střílečky. Do ostrého startu by měly přibýt ještě další hry od Valve Left 4 Dead 2 a Portal.
Mimo to už je k dispozici řada nezávislých her, které už měly verze pro Linux a často se objevovaly například v akcích projektu Humble Bundle. Z těch známých jmenujme například Amnesia: The Dark Descent, Trine 2, World of Goo, Osmos a Limbo. Seznam aktuálně podporovaných her můžete najít na tomto zatím neveřejném odkazu.
Ještě bych měl zmínit, že když si koupíte hru, automaticky máte právo na verze pro všechny operační systémy, pro které je ve Steamu dostupná. Takže pokud už jste Steam provozovali třeba na Windows, nemusíte se bát, že byste cokoliv museli kupovat znovu.
Bez kompromisů
Linuxové portace původně „windowsových“ programů často trpí nešvarem, že oproti své předloze postrádají některé funkce. To ale rozhodně není případ Steamu. Vzhledem i funkcemi se jedná o téměř přesnou kopii verze pro Windows. Nechybí propracovaný systém achievmentů, chat, služba Steam Cloud pro synchronizaci uložených her, „in-game“ menu nebo alternativní rozhraní Big Picture, které je uzpůsobeno pro hraní s gamepadem na televizi.
Většina her na Steamu podporuje tzv. achievmenty. Znamená to, že když ve hře dosáhnete nějakého úspěchu, dostanete jakýsi odznáček. Později se můžete třeba podívat, kolik procent hráčů dané hry na něj dosáhlo. Celkově jsou achievmenty oblíbený herní doplněk, který podstatně dokáže vylepšit hratelnost a podnítit hlad po postupu, pokud je dobře nastaven.
Kolik achievmentů máš, tolikrát jsi hráčem
Chat se prakticky nijak neliší od klasických IM klientů. Vidíte seznam přátel, můžete nastavit svůj stav, chatovat v reálném čase atd... Steam má navíc možnost přímo v chatovacím okně vyměňovat předměty, které jste získali nebo zakoupili ve hrách.
Steam Cloud je doplňková služba, která udržuje váš hráčský profil v jednotlivých hrách synchronizovaný se serverem. Když se vám tedy například pokazí pevný disk, Steam a hry prostě nainstalujete znovu a budete pokračovat tam, kde jste skončili. Stejně tak pokud používáte více počítačů, se Steam Cloud budete mít uložené hry na každém z nich vždy aktuální. Steam Cloud bohužel nepodporují všechny hry, odhadem je to tak 50:50. Čím novější hra, tím je obecně větší pravděpodobnost, že se Steam Cloud bude spolupracovat.
Obláček u hry značí podporu služby Steam Cloud
Při hře se stiskem klávesové zkratky [Tab+Shift] dostanete do „in-game“ nabídky, kde můžete rychle zjistit některé informace, aniž byste museli minimalizovat okno hry. Uvidíte aktuální čas, jak dlouho už hrajete, kteří přátelé jsou on-line, náhledy pořízených screenshotů a další.
„In-game“ nabídka aneb rychlý přístup ke všemu důležitému
„Televizní“ rozhraní Big Picture je teprve pár týdnů stará novinka, která přilila do ohně spekulacím, že Valve připravuje vlastní konzoli. A možná i založenou na Linuxu. Ale spekulace nechme spekulacemi. S konzolemi nemám mnoho zkušeností, takže nedokážu rozhraní Big Picture kvalifikovaně zhodnotit. Z laického pohledu ale musím říct, že vypadá hezky, velmi přehledně, a určitě si dokážu představit, že bych ho používal. Škoda jen, že rychlost v mém případě nebyla ideální, ale jde přece jen o betaverzi.
Big Picture – profil hry v mé knihovně
Big Picture – kompletní přehled mých her
Big Picture – a dokonce je tu i webový prohlížeč
Světlé zítřky ovladačů
Ani kdyby vás hry nezajímaly, nesmíte Steamu upřít jednu věc. Můžeme díky němu očekávat radikální zlepšení ovladačů grafických karet. Byl to takový začarovaný kruh: Herní studia nechtěla dělat hry pro Linux, protože nebyly kvalitní ovladače a hry by neběžely zrovna podle jejich představ. No a výrobci grafických karet si zase moc nelámali hlavu s vylepšováním linuxových ovladačů – „vždyť se na tom Linuxu stejně moc nehraje, tak to takhle stačí...“. Děkujme tedy Valve, že udělalo ten první a nezbytný krok a dalo věc do pohybu.
Děkovné dopisy a dárkové balíčky posílejte sem
Valve nyní intenzivně spolupracuje s přední trojicí výrobců grafických čipů – Nvidií, AMD a Intelem. A tato spolupráce už přinesla své ovoce. Nvidia před pár dny vydala novou verzi ovladače GeForce R310 a pochlubila se, že s ní má hra Left 4 Dead 2 dvakrát větší FPS než dříve. Velmi slibné jsou i výsledky v dalších hrách, pro které ovladač nebyl přímo optimalizován. Z testování provedeného serverem Phoronix.com vyplývá, že téměř v každé testované hře či v benchmarku se FPS zvýšily zhruba o 20 procent. Intel zase pracuje na vylepšení svobodného ovladače Mesa a vypadá to, že Left 4 Dead 2 obstojně poběží i na jeho relativně slabých grafických kartách.
Ovladač GeForce se dočkal významného vylepšení. Snad ne naposledy...
Vypadá to nadějně
K tomu, aby se z Linuxu stala herní platforma, je ještě daleko. Je třeba přilákat vývojáře, optimalizovat hry, dále vylepšovat ovladače... Nicméně tohle všechno už začalo a Valve to celé opravdu poctivě tlačí před sebou. Jestli se to nepodaří Valve, tak už se to nepodaří nikomu. A pokud nepotřebujete ty nejnovější hry s nejlepší grafikou, Steam vás svými kvalitními službami uspokojí už brzy.