Konference v nenápadné budově
Konference InstallFest se koná už od roku 2003 a již dávno je nedílnou součástí konferenčního kalendáře všech, kdo se zajímají o Linux a další svobodný software, ale i o hardware, sítě, počítačovou bezpečnost a další podobné oblasti.
Dějištěm konference pravidelně bývá Školicí centrum Silicon Hill nedaleko strahovských kolejí ČVUT v Praze. U této poměrně malé a nenápadné budovy téměř nic nenasvědčuje tomu, že by se v ní konala dnes již poměrně velká konference. Také letošní ročník se ale odehrál na tomto místě.
Velký sál, kde probíhal přednáškový Track 1
Konferenci, jež se konala o víkendu 5. a 6. března, pořádal Klub Silicon Hill ze Studentské unie ČVUT, hlavním organizátorem byl Petr Hodač (známý například z pořádání podzimní konference LinuxDays).
První pohled účastníka
Po vstupu každého účastníka uvítala šatna zdarma a registrační pult, kde byly k dispozici zdarma různé předměty (placky konference a linuxových distribucí, instalační DVD, samolepky…) a též časopisy IT Systems, bylo tam také možno zakoupit konferenční trička, nápoje Club Mate a další věci.
Propagační materiály, instalační disky...
V předsálí, které je tedy poměrně stísněné, byla také k dispozici káva zajištěná spolkem vpsFree.cz a občerstvení od Active 24. V přízemí byl dále také velký sál, kde probíhaly přednášky z Tracku 1. Na Track 2, workshopy a „bastlírnu“ bylo potřeba vystoupat do 1. patra.
Káva z pražírny Kofárna poskytovaná spolkem vpsFree.cz
Přednášky, workshopy…
Program byl organizován tak, že přednášky s větším zájmem (zjišťovaným předem v anketě) byly zařazeny do Tracku 1 a tedy do velkého sálu v přízemí, kdežto přednášky s menším deklarovaným zájmem do Tracku 2 v menším sále patře. Ukázalo se ale hned na začátku konference, že kapacita malého sálu naprosto nestačí a i ve velkém sále bylo plno. Zájem zkrátka překročil dostupnou kapacitu.
Michal Hrušecký se chystá na svou přednášku
Někteří účastníci odešli sledovat přednášky přes streamy (o kterých ještě bude řeč) do čajovny v nedalekém kolejním bloku 6, většina ale vytrvala i za cenu stání v zadní části sálu nebo dokonce na chodbě. Odpoledne už ale byla místa k sezení pro všechny, o neděli nemluvě (druhé konferenční dny bývají tradičně slabší než ty první).
Škála témat přednášek byla široká, vše ale bylo – jak se na konferenci InstallFest „sluší“ – silně technicky orientováno. Zájemci mohli sledovat například Bash a zpracování textů, HaveAPI, centrální zpracování logů, softwarově definované rádio, Let's Encrypt a mnoho dalšího.
Deska s kompilačním strojem ovládaná přes HaveAPI
Workshopy byly jak softwarové, tak hardwarové. A například workshopy na téma Arduino nebo ESP8266 navazovaly na příslušné přednášky, takže se člověk mohl nejprve teoreticky připravit a pak si vše sám vyzkoušet. Zájemci o elektroniku mohli zakotvit v bastlírně MacGyver.
Konference virtuálně
Stejně jako v předchozích letech, ani letos nebyli o účast na konferenci ochuzeni ani ti, kdo se nemohli zúčastnit osobně přímo na místě. Naopak byla situace ještě lepší. Kromě přednášek se totiž letos streamovaly na Internetu i workshopy. O přenosy a záznamy (zveřejněné na YouTube) se starala přibližně dvacítka lidí z AVC Silicon Hill.
Tým AVC Silicon Hill ve velkém sále
AVC Silicon Hill obdobně zajišťuje streaming a záznamy i na řadě dalších konferencí, například RetroFest/CryptoFest, Internet a Technologie nebo LinuxDays. Přenosy i záznamy jsou už nějakou dobu k dispozici i v rozlišení 4K.
Na videozáznamy se můžete podívat na kanálu InstallFestu na YouTube.
Shrnutí
InstallFest patří – a nejinak tomu bylo i na letošním ročníku – po obsahové i organizační stránce k tomu nejlepšímu, co je v oblasti českých linuxových konferencí k dispozici. Přestože jde o konferenci menší, zájem už překročil možnosti a je tedy na zvážení, zda se příště nepřesunout do větších prostor.
Předsálí je malé, i tak byl ale prostor pro rozhovory účastníků
Své „vady na kráse“ ukázala budova také jiným způsobem – havárií WC v neděli ráno. Budova je ve správě SÚZ ČVUT (která havárii velmi rychle řešila a informovala o tom i na Twitteru) a je otázka, jaké záměry s ní bude mít jak tato organizace, tak i samotné ČVUT. I přes tyto potíže lze ale s klidným svědomím označit za velmi podařenou a doporučit ji k návštěvě i pro příští ročník.
Věroš Kaplan při své přednášce o ELK
Tučňáci byli vidět jak uvnitř, tak i venku – a tito dva dokonce se zmrzlinou