Jak se stát lepším člověkem účastí v KDE komunitě?
Druhý den svým keynote zahájil Cornelius Schumacher. Začal příběhem o jeho začátcích v KDE – jednoho dne omylem odstranil složku admin ze svého repozitáře a netušil, co to způsobí. Tato složka byla sdílena napříč KDE projekty a obsahovala skripty a nástroje potřebné pro sestavení všech KDE aplikací. Netrvalo dlouho, než si další vývojáři všimli toho, že všechna sestavení se rozbila.
Ve výsledku se Cornelius naučil hodně o CVS a opravování problémů s ním – chybami se člověk učí. Později se stal členem Board of KDE e.V. a osvojil si byrokratické umění potřebné pro fungování právní organizace v Německu. Mnoho těchto dovedností zužitkoval ve své další práci, jeho zkušenosti s KDE mu pomohly v růstu na manažerské pozici.
Webový prohlížeč Konqueror s renderovacím enginem KHTML
Nejen on sám profitoval z těchto zkušeností. Třeba jeden z prvních vývojářů enginu KHTML (který mimochodem tvoří základ prohlížečů Chrome a Safari), George Staikos působil do začátku letošního roku jako viceprezident firmy Blackberry pro webové technologie.
Ne všechno v KDE ale skončilo dobře. Řešily se například problémy s tvrdohlavými a ambiciózními jedinci. Komunita okolo KDE to vyřešila díky Community Working Group a dalším strukturám. Proč je KDE tak skvělým prostředím pro růst? Cornelius ocitoval Alberta Camuse: „Svoboda je středobodem. Svoboda není nic víc, než možnost zlepšovat se.“
Licence a svobody definované Richardem Stallmanem jsou jádrem naší kultury a výsledkem je nízká bariéra pro vstup, motivace dělat zajímavé a zábavné věci a to napomáhá zlepšování se, protože není trestáno dělání chyb jako v jiných prostředích.
Další důležitou věcí je cíl. Máme jej společný: vybudovat software pro koncové uživatele desktopu. Cornelius to cítil velmi silně na události ve Frankfurtu, kde Linus Torvalds udělil cenu za nejlepší desktop. Další dobrou ukázkou je konference v Indii. Pradeepto přednášel skupině studentů, kteří chtěli odjet, protože jejich dovednosti nebyly dostatečné na to, aby z přednášek něco měli. Pradeepto je přesvědčil, aby zůstali, zorganizoval prezentace pro začátečníky a na druhý den už se mohli účastnit podle normálního rozvrhu.
Pradeepto se studenty (CC-BY)
Neméně důležitá je pro KDE zábava. Programovat v C++ je zábavné! A ještě více si to užijete, když používáte framework Qt. Samozřejmě to není jediná zábavná činnost, kterou děláme. Cornelius nyní dělá manažera, ale čas od času se vrací k psaní C++. A tím se dostáváme k vytváření skvělých věcí, buďte kreativní a přineste náš software milionům. To je zábava!
Takže svoboda, cíl a zábava. Teď bychom si měli položit otázku: jak zachovat to, co KDE udělalo tak skvělým? Co se týče svobody, tam máme silný základ, tím jsme si jisti. Jsou tady výzvy, ale o ty se stará mnoho lidí. Zábava je jistá také, Akademy je toho důkazem.
Cíl je výzvou pro komunitu KDE. Naše nativní platforma C++ je pořád velká, ale pomalu se začíná zmenšovat. A počty přispěvatelů se snižují také. Ano, na této konferenci jsme přivítali spoustu nových tváří, ale v minulosti jsme měli větší akce. Musíme se změnit, abychom rostli. Tento problém musíme brát vážně a ne se jen vymlouvat na to, že přesun na Git pokazil statistiky.
Na veletrhu CeBIT jsme dostali ocenění čtenářů pro nejlepší desktop s velkým náskokem. Máme skvělý základ i aplikace a rozumíme tomu, co děláme. Ale je desktop stále naším cílem? Když ne, tak co? Cornelius by rád viděl trochu šířeji pojatý cíl. Chceme našim uživatelům poskytovat přístup ke skvělým technologiím.
Chceme tyto technologie vytvářet, jsme ambiciózní, ale nakonec je to stejně o tom přinést je lidem. Na tuto oblast bychom se měli zaměřit, aby KDE zůstalo významným. Tajemstvím je, že nakonec to stejně není KDE, co dělá lidi lepšími. Jsme to my, všichni společně! Vzkaz nakonec je: buďte svobodní, držte se svých cílů a bavte se! Potom můžeme všichni růst.
Krátké prezentace
Po keynote přišly na řadu krátké přednášky. První se dostal na řadu Kevin Ottens s tématem „Software Craftsmanship“. Hovořil o kultuře hackerů a hrdosti na vytvoření dokončeného produktu jako upoutávku na další přednášky a workshopy. Alex Fiestas ukázal KDE Connect a jeho skvělé funkce, které přimějí váš telefon spolupracovat s Plasmou.
Kai Uwe Broulik předvedl, jak integrovat KDE aplikace s nativními funkcemi na Androidu a iOS. Jos Poortvliet prozradil některé své rady, jak se vypořádat s lidmi „AFK“ (vzdálenými od klávesnice). Björn Balazs představil příručku k nemožnosti zabývat se použitelností. Největším problémem je, že v KDE nemůžeme použitelnost moc dobře prokázat, protože nemůžeme sledovat naše uživatele.
Pro záchranu světa musíme nalézt způsob, jak se s uživateli spojit. A nejlepší bude začít přímo s rozhraním. Existuje spousta způsobů, jak toho docílit. Albert Astals Cid ukončil ranní část přehledem správy vydávání. Ukázal, kolik práce je vkládáno do každé verze. Jeho pointa byla jasná, 8 vydání v červenci znamenalo, že aktuální postupy se musely zlepšit.
Jungle – nový přehrávač pro KDE
Vishesh Handa a Alex Fiestas ukázali jejich aplikaci Jungle. Je to nový přehrávač videí, který si klade za cíl přinést inteligentní zacházení s video obsahem. Třeba za využití principů webových aplikací na desktopu. Alex si položil otázku, proč používáme nativní aplikace na tabletech, ale na počítačích webové.
Podíval se na webové aplikace a viděl funkce, jako je doporučený obsah, sdílení a zpětnou vazbu. Na klasických aplikacích, které stále používá, není ani jedna z těchto funkcí. Tak se tedy on a Vishesh rozhodli napsat videopřehrávač, který bude chytrý. Jungle se učí podle uživatele a organizuje knihovnu videí na míru.
Během diskuze bylo navrhnuto dokonce doporučovat romantické filmy těm uživatelům, když bude detekována přítomnost telefonu přítele/přítelkyně. Jungle bude obsahovat Domovskou stránku a bude umět stahovat titulky ve správném jazyce. Alex a Vishesh chtějí i aplikaci pro Android (napsanou v Qt) jako vzdálené ovládání a chtějí, aby umožnila streamování z dalších zařízení.
Toto bylo shrnutí druhého dne Akademy. Rozsáhlejší reportáž v angličtině, z níž tento článek čerpá, naleznete na dot.kde.org (pod licencí CC-BY). Záznamy některých přednášek pak můžete nalézt na stránce s programem konference. Dalších 5 dní probíhaly BoF a workshopy, z nichž už bohužel žádné reportáže k dispozici nejsou.