Linux E X P R E S

Facebook

Holzner, Steven; Šindelář, Jan: RSS

Mnozí z nás ho denně používají. Určitě ne každý ale tuší, jak byly věci okolo RSS zamotány a k čemu to vedlo. Tohle a ještě mnoho dalšího (především jak efektivně přes RSS publikovat a jak naopak sledovat informace odjinud) si klade za cíl objasnit kniha s jednoduchým a všeříkajícím názvem. Daří se jí to?


Někoho by možná napadlo, proč vůbec někdo píše knihu o takové drobnosti, jako je RSS – a ještě navíc knihu o téměř 300 stránkách. Ale přitom si tato zdánlivě velmi jednoduchá technologie zaslouží pozornost, ať už od pouhých uživatelů (kteří přes RSS sledují novinky na webech a chtějí tak činit co nejpohodlněji a nejpříjemněji), tak od správců webových serverů a autorů obsahu (kteří mají zájem svůj webový obsah co nejlépe „podstrčit“ čtenářům).

Kniha je cílena na obě základní skupiny zájemců o RSS. Každá z nich má své kapitoly, i když samozřejmě není vůbec od věci, aby se každý podíval i na to, co ho jakoby nezajímá. Může totiž zjistit i věci, které mu znatelně pomohou. 

Přehled kapitol

Po krátkém úvodu knihy následuje první kapitola – tam se čtenář dozví, co vůbec je RSS, proč ho používat, a také jaký zmatek panoval okolo různých verzí RSS a jak to všechno nakonec dopadlo. Druhá kapitola je ryze „uživatelská“. Zabývá se RSS čtečkami, a to jak klasickými (tj. nativními aplikacemi), tak webovými. Kapitola začíná obecným ovládáním čtečky, pak popisuje hned celou řadu reprezentantů obou skupin čteček, každý si tedy může vybrat to, co mu vyhovuje.

Třetí kapitolu ocení hlavně tvůrci obsahu. Po krátkém seznámení s jednotlivými verzemi RSS následuje popis různých služeb umožňujících generování RSS podle obsahu. Na to navazuje kapitola čtvrtá, zaměření na „ruční“ generování RSS – je to v zásadě velmi vydatný úvod do XML a hlavně do práce s elementy RSS.

Kapitola 5 se zabývá využitím RSS na některých českých blogových serverech. Kdo má zájem, může se naučit, jak sledovat změny ve svých oblíbených blozích, nebo naopak umožnit jiným, aby mohli lépe sledovat jeho blog. Šestá kapitola je jakýmsi pokračováním té třetí, tedy automatické generování RSS – v tomto případě ale extrakcí dat z webových stránek a z e-mailových zpráv.

Sedmá kapitola je věnována podcastingu. Ano, i ten totiž s RSS poměrně úzce souvisí. Takže kdo chce snadno získávat (nebo naopak poskytovat) přístup k multimediálnímu obsahu, nechť ráčí číst. Kapitola následující řeší trochu netradiční oblast – propagaci RSS zdrojů. Má to logiku, pokud o zdroji nikdo neví, nebude ho ani nikdo používat. Kapitola 9 pak popisuje, jak dostat RSS informace na webové stránky – především ve formě HTML, JavaScriptu a javových appletů. A konečně poslední (desátá) kapitola je takový souhrn dobře míněných rad – co dělat, co nedělat, na co si dát pozor atd.

Zhodnocení

Zcela jednoznačně bych vyzdvihl strukturu knihy (obsažené oblasti) a zejména desátou kapitolu, kterou by si měl přečíst skutečně každý (dokonce i ten, kdo nehodlá používat RSS). Kniha je psána zajímavě a čtivě, obsahuje dostatek relevantních obrázků, nelze v podstatě nic vytknout ani po stránce jazykové.

Ke knize mám jen dvě zcela drobné připomínky. Jednak jsou opominuty čtečky obsažené (přímo nebo v podobě rozšíření) ve webových prohlížečích a dalších aplikacích. Druhá výtka směřuje ke kapitole o blogových serverech – neškodilo by trochu pestrosti (všechny popisované servery jsou české a patří do stejné kategorie; určitě by někdo uvítal též nějaký zahraniční server a nějaký český odborný). To ale nic nemění na jednoznačném doporučení: tuto knihu si určitě přečtěte.

Holzner, Steven; Šindelář, Jan. RSS – Automatické doručování obsahu vašich WWW stránek. Computer Press, a. s., 2007, vydání první. Počet stran: 280 stran černobílých. Doporučená cena: 297 Kč/447 Sk.

Diskuze (0) Nahoru