Tato kuchařka je velmi dobrou studnicí tipů a rad a poslouží zejména začínajícím a mírně pokročilým vývojářům. První část shrnuje skutečné základy (kompilace, classpath, ladění, applety), ale nechybí také sice základní, ale již pokročilejší problémy (Ant, testování).
Jak jsem nastínil, jedná se o kuchařku. Každá kapitola je rozčleněna na konkrétní problémy a jejich řešení. V závěru každého řešení je cenný souhrn, rozvinutí dalších možností řešení problému a odkazy na zdroje. Další část knihy je věnována řetězcům, regulárním výrazům, číslům a manipulaci s daty a časy.
Další část autor věnuje datovým strukturám, objektově orientovanému programování, novinkám ve verzi 5.0. Musím vyzdvihnout výborný překlad a odbornou korekturu, text je doplněn o aktuální informace nebo věci týkající se češtiny.
Vstup a výstup, operace se soubory, síťování a podpora cizích jazyků - to je základ v každém programovacím jazyce. Překvapila mě kapitola o sériovém a paralelním rozhraní, grafice a zvuku - to nejsou častá témata, která se řeší v Javě. Opakem je tvorba grafického uživatelského rozhraní pomocí knihoven Swing. V knize najdete řešení všech základních otázek týkajících se tvorby GUI.
Kapitola o JDBC začíná trošku netradičně tipem na JDO technologii, která je relativně mladá. Následují řešení problémů s XML, RMI, elektronickou poštou a vlákny. V knížce najdete i informace o reflexi, appletech a spolupráce s jinými jazyky (C, C++, Perl a Python).
Pakliže někdy při programování v Javě hodně hledáte v dokumentaci a nevíte přesně, kudy kam, je publikace určena právě vám. Naopak zkušení programátoři spíše knížku jen prolistují a odnesou si několik cenných rad, které třeba neznali.
Ian F. Darwin. Java – kuchařka programátora. Computer Press 2006, počet stran: 800 černobílých. ISBN – 80-251-0644-5.