Linux E X P R E S

Facebook

Mandriva Linux 2010 CZ – Instalační a uživatelská příručka

mdv2010.jpg

Distribuce Mandriva Linux vychází dvakrát ročně. Speciální české vydání tento cyklus kopíruje, avšak poslední verze (tedy 2009.1) nevyšla. Po jednom roce tedy máme k dispozici nové vydání, obsahující instalační DVD, bonusové dvouvrstvé DVD9 naplněné až po okraj dalším softwarem a nástroji a - což nás v této chvíli zajímá především - příručku od pětičlenného autorského kolektivu vedeného Ivanem Bíbrem.


Příručka během let od relativně skromných začátků nabobtnala a dnes využívá maximálního počtu stran používaného pro knihy s brožovanou vazbou. Cca 430 stran nabitých kvalitními a ověřenými informacemi, provázející čtenáře instalací, používáním i řešením mnoha případných potíží či zádrhelů při správě a provozu Mandriva Linuxu. Obsahuje také řadu odkazů na další dostupné informace na internetu.

Obsah knihy

  • Úvodem (9 kapitol) - např. změny oproti předchozím verzím, obsah Extra DVD.
  • Před instalací (3 kapitoly) - systémové požadavky, kooperace Linuxu s Windows.
  • Instalujeme (25 kapitol) - probírá jednotlivé kroky instalačního procesu, včetně varování na možná úskalí.
  • První start systému (10 kapitol) - co a proč udělat po dokončení instalace, návody na využití bonusového Extra DVD.
  • Základy práce v Linuxu a KDE4 (9 kapitol) - rozsáhlý popis možností nového grafického prostředí a aplikací.
  • Pracovní prostředí GNOME (6 kapitol) - popis pracovního prostředí GNOME a jeho nativních aplikací.
  • Mandriva Linux na netbooku (5 kapitol) - probrána jsou "odlehčená" prostředí LXDE, Xfce, tipy a triky pro práci s netbooky.
  • Vybrané linuxové aplikace (18 kapitol) - vedle výchozího OpenOffice.org či Firefoxu například i Skype, digiKam, střih videa v Avidemuxu, komprimační nástroje a další.
  • Nastavení systému (31 kapitol) - podrobný popis možností Ovládacího centra a jeho modulů.
  • Správa softwaru (16 kapitol) - to, v čem se asi z uživatelské stránky nejvíc odlišuje svět Linuxu a Windows - pokud s Linuxem začínáte - rozhodně přečíst.
  • Základy práce v příkazové řádce (12 kapitol) - grafické prostředí je volitelnou součástí systému, vlastně ho vůbec nepotřebujete, nastínění toho, jak a co lze v příkazové řádce udělat.
  • Praktické návody a FAQ - obsahuje celkem 41 "kapitol" - velmi dobře zvolených krátkých návodů, triků či tipů.
  • Odkazy a zdroje informací (9 kapitol) - jak hledat, jak se ptát, kde jsou dostupné informace v češtině atd.
  • Literatura - obsahuje 21 odkazů na publikace s linuxovou tématikou, všechny v češtině, chcte-li se dozvědět o Linuxu něco víc, víte, kam zamířit.
  • Seznam tabulek, Seznam obrázků a Rejstřík. - U rejstříku bych se rád pozastavil. Pokud ho příliš nevyužíváte, zkuste to změnit. Přestože obsah knihy je velmi podrobný, 21 stran setříděných hesel ve dvou sloupcích vám pomůže najít přesně to, co hledáte.

Podrobnosti a dojmy

Od posledního vydání se změnilo mnohé. Někdejší padesátistránkový oddíl Základy práce v Linuxu se rozpadl na tři o celkovém rozsahu devadesáti stran (Základy práce v Linuxu a KDE 4, Pracovní prostředí GNOME a Mandriva Linux na netbooku, která probírá možnosti prostředí LXDE a Xfce). Část věnovaná KDE 4 byla úplně přepracována, podrobně je vysvětlena práce s Plasmou, widgety a aktivitami. U všech prostředí jsou vysvětleny možnosti nastavení, uvedeny klíčové aplikace a mnoho dalšího.

Jestliže se jedna kapitola takto rozrostla, musel se prostor ubrat jinde. Kapitola Vybrané linuxové aplikace prošla (dle mého názoru potřebnou) revizí - byly vypuštěny části týkající se různých utilit (kupříkladu Převod CD na MP3 nebo OGG), nebo systémových nastavení (Práce s telefonem pomocí Bluetooth). Podobné informace najdete buď u příslušné "vybrané linuxové aplikace", nebo se probírá v části věnované Nastavení systému.

Poinstalační nastavování Linuxu je to, co Mandrivu od jiných linuxových distribucí odlišuje nejvíc. Ovládací centrum Mandriva Linuxu zastřešující více než osmdesát nástrojů pro nastavení jednotlivých součástí systému či hardwaru. Jde o komplexní a vyzrálý systém s minimem nedostatků. Právě těmto nástrojům se podrobně věnuje kapitola Nastavení systému. Uživatel nemusí nic vědět o /etc a jiných systémových adresářích, ale pokud potřebuje

  • nastavit grafickou či zvukovou kartu, 3D efekty, tiskárny, připojení k netu,
  • spravovat uživatele či skupiny, síťové profily, disky a diskové oddíly,
  • využívat sdílení dat a služeb v rámci sítě,
  • vytvořit a používat sdíleny disk,
  • provést základní nastavení některých serverů,
  • zajistit bezpečnost systému (firewall), a mnoho dalších věcí

...pomoc najde v Ovládacím centru. Informace, návody k použití, tipy, triky - to vše je obsahem tohoto oddílu knihy.

Další oddíl je věnovány Správě software. Zatímco možnosti správy systému v Mandriva Linuxu jsou srovnatelné s komfortem ve Windows, správa softwaru možnosti, které znáte z Windows, vysoko převyšuje. Popsána je jak filozofie celého systému, tak i jednotlivé kroky, které se před a při instalaci programů provádějí. V souladu se zaměřením Mandrivy se nemusíte bát příkazového řádku (vše je možné naklikat), ale alternativní možnosti instalace v příkazovém řádku jsou popsány také.

V oddílu Základy práce v příkazovém řádku přibyla kapitola Diagnostika systému. Dozvíte se, jak v něm nastavit české prostředí, probrány jsou některé základní příkazy, připomenuta je práce se správcem souborů Midnight Commander, práce s archivy a řada dalších postřehů.

Část Praktické návody a FAQ je opět o něco delší než dříve. Z celé knihy, ale zejména z této kapitoly, je cítit, že autoři jsou úzce navázáni na komunitu a internetové fórum uživatelů Mandriva Linuxu. Smysluplné nebo často opakované dotazy uživatelů diskutované na fóru se díky tomu dostávají do knihy a vy máte možnost využívat ověřené a funkční postupy pro řešení nejrůznějších potíží. Jen namátkou: Tvorba virtuální DVD mechaniky. Nastavení myši pro leváky. Jak obnovit zavaděč Windows. Jak obnovit smazané soubory. Popis adresářové struktury. Změna hesla uživatele root, nebo úvaha o licenční politice (Kdy mohu používat programy i komerčně).

Knize se zcela nevyhnul tiskařský šotek (zkomolený odkaz v rámečku na straně 255), nebo překlepy (chybně uvedený příkaz guzip (správně má být gunzip) na straně 340. Rovněž by byl užitečný popis významu ikon v aktualizačním dialogu (probíráno na straně 298). To jsou ale drobnosti, které celkový vynikající dojem z publikace neruší.

Při čtení této příručky je zřejmé, že jde o vyzrálý produkt s velmi vysokou užitnou hodnotou. Na své si přijdou jak noví uživatelé Mandriva Linuxu (pro ně jde bez přehánění o povinnou literaturu, která jim ušetří jak nervy, tak i hodiny a hodiny práce), tak staří kozáci (zejména popis nových vlastností v prostředích či aplikacích a některé vychytávky).

Pokud si knihu koupíte na stránkách Liberixu, podpoříte jeho konkrétní aktivity, mimojiné rozvoj LinuxEXPRESu, jenž je ve správě Liberixu. Utržené finance jdou na autorské honoráře, překlady a další zcela konkrétní aktivity.

Zcela nejdůležitější a nejcennější je na knize její praktičnost. Jsou v instalátoru Mandriva Linuxu chyby? Ano, a zde se dozvíte jaké a jak je obejít/vyřešit. Začátečník bez těchto informací nemá šanci a zkušený uživatel se zapotí. Co a proč instalovat. Doporučované programy jsou ověřené, vybrané z mnoha dostupných a autory vyzkoušených alternativ. Nic se nezastírá, nic se nelakuje, ale jak věci jsou, tak se o nich píše. Informace jsou spolehlivé, proložené letitými zkušenostmi a hlubokými znalostmi. Upřímně lituji, že jde jen o příručku "na půl roku".

O knize

brožovaná vazba
formát knihy: 167 mm x 225 mm
432 stran černobílých
Přiložen 4 x DVD-ROM
Datum vydání: listopad 2009
Nakladatel: Computer Press
Doporučená cena: 597 Kč
ISBN: 978-80-251-2825-1
EAN: 978-80-251-2825-1

Diskuze (0) Nahoru