Linux E X P R E S

Facebook

Martin Herodek: Android jednoduše

android_jednoduse.png

Ovládáte svůj telefon či tablet s Androidem čistě intuitivně, nebo jste si o tom něco přečetli? Pro ty, kdo s Androidem začínají, případně chtějí objevit jeho dosud nepoznaná zákoutí, je určena útlá kniha od českého autora.


Patří to sem vůbec?

Přestože je Android operačním systémem založeným na Linuxu, svoji „linuxovost“ moc najevo nedává. A především se jeho podstatou nechlubí ani Google, ani výrobci mobilních přístrojů. Toto jsou také důvody, proč se tu Androidu příliš nevěnujeme.

Má tedy smysl tu psát recenzi knihy, která se věnuje navíc jen základům systému? Tuto otázku jsem si pokládal dlouho, ale nakonec zvítězil postoj, že to smysl má. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že když se člověk připravený na linuxovou podstatu Androidu s tímto systémem setká v praxi, může od něj očekávat trochu něco jiného, než mu Android doopravdy nabídne.

Kniha tenká...

Kniha „Android jednoduše“ od českého autora Martina Herodka vyšla už ve druhém (aktualizovaném) vydání a je na obálce označována za bestseller. Přímo tamtéž slibuje naučení se (Androidu) za víkend. To nemusí být tak úplně nereálné, kniha má totiž pouhých 128 stran. Je poměrně bohatě vyplněna černobílými obrázky, především screenshoty; na text tedy v deseti kapitolách mnoho prostoru nezbývá.

Teď trochu přeskočím – pro jakou verzi systému Android je vlastně kniha určena? Autor to řeší tak trochu šalamounsky. Tvrdí, že „většinu postupů lze aplikovat na Android 4 a vyšší“, s tím, že u starších verzí může být odlišností víc, ale že „by čtenář ani tady neměl tápat“.

Je to samozřejmě relativní, některé věci se mezi verzemi liší dost. Na druhou stranu, někteří výrobci (například Samsung) si prostředí systému dost zásadně upravují, a proto i mezi různými přístroji se stejnou verzí mohou být větší rozdíly než mezi různými verzemi neupraveného systému.

Kapitoly

Kniha začíná úvodem s „prerekvizitami“ (tedy co je potřeba mít před začátkem). Samozřejmě, že ne všechno je vždy nutné (například platební karta nebo mobilní datový tarif), ale autor uvádí všechno, co se může hodit. Dále zde kromě jiného vyzývá čtenáře ke zpětné vazbě.

První kapitola je obecným seznámením s Androidem, ale také tak trochu s mobilními přístroji vůbec. Tohle je možná vůbec nejdůležitější kapitola, protože kdo si dobře osvojí ovládání systému (které lze jakžtakž zvládnout i intuitivně nebo podle návodů k přístrojům, ale není to ono), dokáže s ním pak pracovat velmi efektivně a snadno přijde i na další věci.

Kapitola druhá je vysloveně o službách firmy Google. Mohou si ji přečíst i ti, kdo Android nepoužívají, ale mají zájem se o službách jako Gmail nebo Google Apps dozvědět víc. Na to navazuje další kapitola věnovaná „obchodu“ Google Play a obecně instalaci aplikací do zařízení. Autor popisuje i jiné způsoby instalace aplikací než přes Google Play, včetně alternativních obchodů. Proto zamrzí, že se – na rozdíl od obchodů výrobců – ani slovem nezmiňuje například o obchodě F-Droid, který obsahuje výhradně svobodné aplikace a potěší tedy uživatele, kteří této kategorii softwaru dávají přednost.

Čtvrtá kapitola je zaměřena na síťová připojení, přístup k úložišti (paměti v přístroji a na paměťové kartě) a správu aplikací. Mezi způsoby komunikace najdete WiFi, Bluetooth, mobilní data a USB. Dnes již poměrně běžná komunikace NFC je zmíněna jen stručně v počátku kapitoly, ale jinak se o ní moc nedozvíte.

Kapitola č. 5 je nazvána „Každodenní pomocníci“, řeč je o základních aplikacích dostupných i v jinak holém systému: budík, kontakty, e-mail, kalendář a další. Po přečtení této kapitoly by měl být každý schopen se orientovat ve všem, co je běžně v telefonu či tabletu k dispozici.

Šestá kapitola se věnuje internetové komunikaci, a to jak oblasti webových prohlížečů, tak i instant messagingu (a internetové telefonii – zde je to sdruženo pod „komunikační platformy“), sociálním sítím a disku/dokumentům Google. Autor zmiňuje i další cloudová úložiště, která lze používat. Někdo by zde možná očekával i ownCloud, ale to už je možná věc trochu mimo rámec této publikace, jakkoli zajímavá a užitečná.

Dostáváme se ke kapitole sedmé, zaměřené na multimédia a elektronické knihy/časopisy. Část kapitoly se zabývá i používáním fotoaparátu vestavěného v přístrojích s Androidem. Vše je popsáno jen stručně, zřejmě by ale nikdo neměl mít potíže věci pochopit.

Pokud nevíte, co kde jak nastavit, najdete to v kapitole 8. Ta začíná nastavením přístupu k síti (již částečně popsanému dříve), pokračuje přes různá nastavení zvuku, displeje, zamykání a dalších věcí, zabývá se i zálohováním a naopak také možnostmi ohledně vzdáleného prozvonění či dokonce vymazání přístroje (typicky pro případ ztráty či odcizení).

Nabíječky, kabely, paměťové karty atd. – v deváté kapitole není vůbec nic o systému Android, zato se tam můžete dozvědět základní informace o hardwarovém příslušenství mobilních přístrojů. Je otázka, zda to do této knihy patří, ale stručné informace asi neuškodí.

Desátá kapitola je taková třešnička na dortu. Autor pro vás vybral spoustu aplikací, které považuje za zajímavé. O každé z nich se můžete něco ve stručnosti dozvědět a hned si ji také nainstalovat – u každé je totiž uveden i QR kód. Ostatně tyto kódy najdete i v předchozích kapitolách, pokud je zmíněna nějaká konkrétní aplikace.

Zhodnocení

Pokud jste zatím nepoužívali žádné zařízení s Androidem, pořízením této knihy současně s novým telefonem či tabletem rozhodně chybu neuděláte. Můžete číst a rovnou zkoušet. Ušetříte si případná uvíznutí ve slepých uličkách a hledání řešení „zapeklitých problémů“ (která přitom mohou být zcela triviální) různě po webu.

Kniha může posloužit i ostřílenému uživateli systému, protože třeba o některých způsobech ovládání dosud neví a jejich objevení mu zefektivní práci. Naopak zklamán může být pravověrný „linuxák“, který by se rád dozvěděl i věci z oblastí jemu bližších (některé už jsem zmiňoval) a bude je v knize hledat marně.

Diskuze (2) Nahoru