Trocha teorie na začátek
Úvod vás provede stručnou historií vývoje webu a hlavně tím, co se za poslední roky změnilo. Třeba, že při vývoji webových stránek je potřeba počítat s tím, že na ně budou návštěvníci přistupovat z obrovského množství různorodých zařízení a ke každé kategorii jsou uvedena některá fakta, které je dobré si při vývoji uvědomit.
V první kapitole naleznete spoustu teoretických informací a popis struktury HTML dokumentu. Tuto část mohou čtenáři, kteří už nějaké zkušenosti s tvorbou stránek mají, přeskočit. Zajímavější už je druhá kapitola knihy, kde se naučíte o nových elementech jazyka HTML5 (article
, section
a další). Naučíte se zde také používat mikroformáty a přistupovat k nim s pomocí jQuery.
Responzivní webdesign a rozvržení
Této v poslední době čím dál tím důležitější oblasti vývoje je věnována celá třetí kapitola knihy. Naučíte se používat dotazy na médium a také nový element picture
. Ve čtvrté kapitole jsou pak popsány různé způsoby rozvržení stránky – sloupcové, flexbox a mřížkové (grid). Je podle mě obrovská škoda, že chybí zmínka o systému rozvržení Bootstrap Grid, který je pro začátečníky snadno pochopitelný a navržení takového webu je velice rychlé a přímočaré.
JavaScript
Pátá kapitola knihy je věnována JavaScriptu, resp. jeho nejnovějším funkcím. V druhé části se pak dozvíte o těch nejznámějších knihovnách, za vše zmíním jQuery a Modernizr. U každé z uvedených knihoven je i příklad jejího použití, ale pokud se některou z nich rozhodnete na svých projektech používat, tak to stačit určitě nebude. A jestli se třeba chcete naučit pracovat s jQuery, tak k tomu vám nejlépe poslouží seriál, který od prosince na LinuxEXPRESu vychází.
„Mobilní“ API a další kapitoly
Celá kapitola je věnována aplikačním rozhraním, která se dají většinou využít na mobilních zařízeních – třeba API k informacím o stavu baterie, poloze, orientaci a nebo třeba ovládání vibrací. Kromě toho se naučíte zacházet s Local Storage API a využívat Drag&Drop. V knize se dále naučíte používat nové formáty formulářů (třeba formulář výběru barvy), pracovat s obrázky ve formátu SVG, vkládat na web videa skrze HTML5 (element video, bez použití Flashe samozřejmě) a na závěr kniha nabízí zajímavý pohled do budoucnosti.
V závěrečné části knihy se také nachází blok s informacemi o podpoře jednotlivých prohlížečů pro každou kapitolu zvlášť. Vzhledem k tomu, že byl ale aktualizován v březnu 2013, tak se spousta věcí změnila a je vhodnější využít některý z online testů webového prohlížeče (třeba skvělý html5test.com).
Závěr
Knihu bych s klidným svědomím doporučil každému, kdo se chce do vývoje čehokoliv „online“ pouštět. Nabízí ucelený přehled všeho možného, co se může při vývoji hodit. Je však potřeba si dát pozor na to, že spousta věcí se v této oblasti mění raketovým tempem, a to, co si přečtete v knížce, se už může v praxi dělat úplně jinak. A ještě jedna poznámka na závěr – ač se publikace tváří, že je vhodná pro úplně kohokoliv, tak to tak opravdu není a bez solidního základu v oblasti HTML, CSS a JavaScriptu z knihy vytěžíte zlomek toho, co doopravdy může nabídnout.
Název knihy: | Moderní web |
Autor: | Peter Gasston |
Nakladatelství: | COMPUTER PRESS (Albatros Media a.s.) |
Počet stran: | 240 |
Doporučená cena: | 399 Kč |