Linux E X P R E S

Facebook

Myslíme v jazyku PERL

Jazyk PERL vznikl v roce 1986 původně za účelem efektivního zpracování textu a dálkového řízení počítačů (Practical Extraction and Reporting Language). Jeho autor - Larry Wall - spolu s dalšími spolupracovníky postupně PERL doplňovali a obohacovali a v dnešní době se tak řadí k plnohodnotným programovacím jazykům, disponuje vlastním kompilátorem, řadou rozšíření a knihoven a ohromným množstvím podpůrných programů sdílených v rámci CPAN - Comprehensive Perl Archive Network.


PERL využijete při běžné práci k automatizaci mnoha drobných úkolů, je v něm napsáno mnoho skriptů v systému, někteří skalní nadšenci v něm píší dokonce i hry a grafické aplikace. Zejména je však v dnešní době uznávaným standardem pro vyvíjení webových aplikací. Široké možnosti využití a bohaté softwarové vybavení jazyka se odrážejí také v rozsahu této publikace.

Kniha je rozdělena do tří desítek různě obsáhlých kapitol. V úvodních pasážích se perlovští nováčci seznámí se stavbou, charakterem a prvky jazyka, jeho kontexty, datovými typy, způsobem zápisu proměnných. Následují sekce věnované základním příkazům a detailnímu popisu operátorů. Lahůdku představuje padesátistránková kapitola o regulárních výrazech, díky nimž je PERL při zpracování textu tak silný.

Velmi hodnotnou a nanejvýš užitečnou část knihy představuje popis více než dvou set standardních funkcí (chcete-li příkazů) PERLu, jež takto představuje přehlednou referenční příručku. Cenný je také komentovaný seznam standardních a pragmatických modulů.

V dalších kapitolách se naučíte vytvářet odkazy a pomocí nich složitější datové struktury, objevíte podprogramy a balíky, naučíte se využívat rozsáhlé bohatství modulů. Na řadu přijde také objektově orientované programování a PERL vám ukáže, že to opravdu nic není. Dále se naučíte pracovat se soubory a adresáři a komunikovat s příkazovým interpretem a ostatními procesy.

Pro pokročilé programátory bude jistě zajímavá kapitola věnující se CGI programování, vytváření dynamických HTML stránek, formulářů a použití modulu CGI pro PERL. Publikaci pak uzavírají kapitoly věnující se stručněji databázím, SQL a najdete zde také komentovaný příklad webové aplikace pracující s databází. Nakonec se ještě dozvíte, jak je možné ladit perlivé skripty a regulární výrazy.

Velmi praktickou záležitost představuje podrobný rejstřík pro rychlé vyhledávání výrazů v textu publikace a dále seznam se stručným popisem manuálových stránek a další rozsáhlé elektronické dokumentace, kterou máme na disku k dispozici spolu s jazykem.

František Dařena, toho času odborný asistent Ústavu informatiky Provozně ekonomické fakulty na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, se zabývá výukou předmětů souvisejících s programováním, algoritmizací a informačními systémy, což se pozitivně odráží na přehlednosti a strukturalizaci textu, jakož i srozumitelnosti použitého jazyka.

Kniha má kvalitní, pevnou vazbu. Rovněž sazba je velice kvalitní, ačkoli strohá, je velmi přehledná a pro daný účel maximálně efektivní, v textu se výborně orientuje.

Publikaci bych nedoporučil těm, kdo chtějí s programováním začít. Ne snad kvůli způsobu, jakým je koncipována, ale kvůli jejímu vlastnímu obsahu - PERL opravdu není vhodný jazyk pro začínající programátory (ti nechť se poohlédnou po disciplinovanějších jazycích, jako jsou např. Pascal či C), vede totiž ke zlozvykům, jako jsou lenost, netrpělivost či přílišné sebevědomí. Naopak vy, kdo to s PERLem myslíte jen trochu vážně, byste ji ve své knihovně rozhodně neměli postrádat.

Myslíme v jazyku PERL, František Dařena, Grada Publishing, a.s., 2005, první vydání, 700 stran černobílých, 690 Kč/ 1060 Sk.

Tomáš Hanusek

Diskuze (0) Nahoru