Linux E X P R E S

Facebook

Peter Gašparovič: Hry v Linuxu

Lubomír Čevela - Váš oblíbený operační systém na pět písmen se stává kromě jiného herní platformou. Nevěříte? Možná mi vás pomůže přesvědčit kniha Petera Gašparoviče Hry v Linuxu. Všichni, kdo hádají, že tato kniha nějakým způsobem souvisí se seriálem Gamesárium, který před nějakým časem vycházel ve slovenském jazyce na portálu LinuxZone.cz od stejného autora, hádají správně. Kniha vznikla přepracováním a výrazným doplněním obsahu seriálu. Na atraktivnosti jí oproti seriálu též přidává kvalitně provedený překlad do češtiny.


Už její název - Hry v Linuxu - musí v téměř každém příznivci operačního systému Linux vyvolat přinejmenším zvědavost a zájem. Linux postupně přichází na počítače domácích uživatelů a ti si chtějí hrát. Spousta z nich je už při instalaci kýžené hry zaskočena a odrazena potížemi s instalací softwarových balíčků a chybějícími knihovnami. Především pro ně je určena úvodní část knihy obsahující přehled většiny běžně používaných knihoven a toolkitů (SDL, zlib, OpenGL, MESA, FreeType) v oblasti her a multimédií v Linuxu. A to včetně jejich kompilace a instalace. Když už jsme u té kompilace programů nebo instalace balíčků s linuxovým softwarem, i pro ně se našlo hned v první kapitole místo.

Jak už sám autor v úvodu knihy uvádí, bylo těžké z nabídky linuxových her vybrat ty, kterým bude v textu dán prostor. Některé zajímavé tituly v jednotlivých žánrech: Akční hry Abuse-SDL, DOOM LeGACY, Pingus, Tux Racer. Logické hry LMarbles, Ltris, Gem Drop X. Plošinové hry Arcade Voleyball, BzFlag, Chromium B.C.U., LBreakOut. Stolní hry gGo, GL Chess, XMahjongg. Strategické hry Atakks! Freeciv, LGeneral. Simulátory Emilia Pinball, FlightGear. Hry pro děti Hangman, Mad Bomber. Vzdělávací hry Scramble, Tux Math. Komerční hry Quake 3 Arena, Unreal Tournament 2004. Karetní hry Ace of Penguins, Xfreecell.

Ke každé hře přináší autor knihy velice stručnou recenzi, snímek obrazovky, návod k instalaci a stručný popis způsobu ovládání. V textu najdete mnoho odkazů na další doplňující zdroje na Internetu. Z praktických poznámek autora je zřejmé, že všechny popisované hry opravdu instaloval a hrál. Přidanou hodnotu knihy zvyšují dvě CD, na nichž najdete většinu z her v knize uvedených.

Při prolistování knihy je zřejmé, že je koncipována spíše jako obsahově hutný manuál a textové omáčky v ní příliš mnoho nenajdete. Díky tomu je doslova nabita kvalitně připravenými informacemi, jejichž množství by odpovídalo publikaci nejméně dvakrát silnější. Jde o v českém jazyku unikátní publikaci, která si rozhodně zaslouží doporučení pro všechny, kdo se zajímají o oblast linuxových her a multimédií.

Computer Press, 2004, vydání první. Počet stran 208 černobílých. Doporučená cena 269 Kč nebo 399 Sk.

Diskuze (0) Nahoru