Nyní se mi do ruky dostalo nejnovější, 4. aktualizované, vydání dokumentačního projektu. Přestože jsem ho stránku po stránce celý znovu nepřečetl, ale kapitolami se probíral dle zájmu, musím říct, že ač je název knihy stále stejný, obsah reflektuje znatelný vývoj Linuxu. Z informací uvedených na přebalu knihy se lze dozvědět, že se oproti předchozí verzi z roku 2003 liší o více než 80%. Je to dost.
Kniha je rozdělena celkem do 5. částí, příruček, které jsou dále členěny na kapitoly.
První zhruba 190stránková část nazvaná Úvod do Linuxu vás v celkem deseti kapitolách a dvou přílohách seznámí s Linuxem. Pokud s Linuxem delší dobu děláte, kapitolu pouze prolétnete. Pokud je ale pro vás systém Linuxu nový a rádi byste se dostali někam dál než jen k používání grafických klikacích obrazovek, bude pro vás tato kapitola tím pravým vstupem do linuxového světa.
Po zodpovězení základní otázky Co je Linux? budete podrobně seznámeni se soubory a souborovými systémy. Dozvíte o velmi důležitých věcech ze světa procesů. Bude vám představen mocný mechanismus přesměrování vstupu, výstupu a chybového výstupu. Ve zkratce vám budou představeny základní linuxové editory Ed, GNU Emacs a Vi(m). Naučíte se konfigurovat uživatelské rozhraní. Následně se ve velmi krátké kapitole dozvíte o tiskárnách a tisku dokumentu. Nakonec jsou probrány techniky zálohování a sítě. První příloha ukončující první část je pak věnována doporučením, kam se pro linuxové informace ubírat dál. V druhé příloze jsou pak shrnuty běžné funkce shellu.
Druhá přibližně 120stránková část je rozdělena celkem do čtrnácti kapitol, jedné přílohy a nese název Příručka správce operačního systému. Tato část popisuje ty aspekty používání operačního systému, které se vztahují k jeho správě. Je určena všem těm, kdo o správě operačního systému Linux moc nebo vůbec nic nevědí.
Příručka vám nejprve podá přehled o Linuxu. Budou vám představeny jednotlivé části Linuxu a stručně popsány nejdůležitější služby v Unixovém systému. Samostatná kapitola je pak věnována uspořádání adresářové struktury. Dále pak jsou probrány hardwarové nástroje, disky a další média. Následně je popsána správa paměti, sledování systému, spouštění a zastavování systému, proces init, přihlašování a odhlašování, správa uživatelských účtů, zálohování, časové údaje a nápověda. V příloze pak naleznete slovníček věnovaný slovním definicím pojmů, které jsou spojované s Linuxem.
Třetí část nazvaná Bash pro začátečníky čítá téměř 140 stran rozdělených do dvanácti kapitol. Určená je začátečníkům i pokročilým uživatelům, kteří si chtějí v Linuxu usnadnit práci. Jednotlivé kapitoly jsou koncipovány jako učební text. Každou kapitolu zakončuje cvičení, na kterém si ověříte připravenost na další kapitolu.
V úvodní kapitole třetí části se dozvíte informace o samotném Bashi. Druhá kapitola vás uvede do základů psaní skriptů, tvorby a jejich ladění. Dále pak bude probráno prostředí Bashe, velmi užitečné regulární výrazy, řádkový editor Sed a základy programovacího jazyka Awk. Probrány budou podmíněné příkazy, vytváření smyček, práce s proměnnými. Naučíte se vytvářet interaktivní skripty a funkce.
Čtvrtou, zhruba 140stránkovou, část nazvanou Linux na cestách tvoří dvanáct kapitol a jedna příloha. Tato část se týká mobilních počítačových zařízení, tedy laptopů, notebooků, PDA a mobilních telefonů.
Úvodem se tato část zabývá vhodným výběrem notebooku a následně linuxové distribuce k němu a její instalace. Dále jsou pak probírány palmtopy, PDA, HPC, tabletová PC, Pen PC, mobilní telefony a pagery. Opomenuty nezůstaly digitální fotoaparáty, kalkulačky a příslušenství jako PCMCIA karty, USB a další. Závěrem je řečeno něco málo o jádře a probrány jsou nejčastější požadavky, se kterými se můžete setkat na cestách. Například je ukázáno, jak se připojit k internetu nebo si nastavit mail. V příloze pak jsou ve zkratce shrnuty známé operační systémy.
Pátou, rozsahem nejobsáhlejší, část knihy tvoří návody. Na celkem 651 stránkách naleznete dvacet praktických návodů. Jejich záběr je skutečně široký. Od návodu k editoru Emacs, který je psaný pro začátečníky, přes softwarový RAID, Sambu, šifrování, tisk v Linuxu, IPv6, webkameru, až po přiblížení herního Engine GLQuake, IRC, řešení potíží se spamem a ekologickým zamyšlením.
Praktické návody nejsou koncipovány pro čtení od první kapitoly k poslední. Jejich obsah nejčastěji využijete při řešení konkrétních problémů.
I přes vyšší cenu, která však plně odpovídá rozsahu, mohu říct, že se kniha vám, kdo to s Linuxem myslíte vážně, vyplatí. Linux - Dokumentační projekt vám vydrží skutečně na hodně dlouho.
Kolektiv autorů: Linux Dokumentační projekt, 4. aktualizované vydání. Computer Press, 2008. 1336 stran černobílých. ISBN: 978-80-251-1525-1. Cena 1290 Kč/64,40 €