Linux E X P R E S

Facebook

Recenze knihy Softwarové pirátství bez záhad

softwarove_piratstvi.jpg

Ačkoliv se u nás v České republice drží dle statistik BSA míra softwarového pirátství na vysokých 38% (rok 2008), málokdo si pod ním představí víc než stahování a používání nelegálně získaných programů. Kdo ale za pirátstvím stojí, jaké motivy k pirátství skutečné piráty vede, jak se proti pirátům brání softwarové firmy a jaké postihy pirátům hrozí, už mnoho lidí neví.


Kniha Softwarové pirátství bez záhad vám velmi poutavou formou všechny tyto otázky zodpoví a seznámí vás z mnoha zajímavosti z pirátského prostředí.

V úvodu knihy vás autoři krátce uvedou do světa pirátství a formou krátkého rozhovoru vám představí čtyři lidi ze scény.

Poté následuje krátký souhrn z dějin softwarového pirátství. Pokud je vám více než 30 let, jistě vám spousta informací z této kapitoly bude nostalgicky známá.

Další kapitola knihy se věnuje dodavatelům softwaru. Dodavatelé jsou lidé, kteří v co nejkratším termínu, často i před vydáním, dodávají software pirátským skupinám. Jsou to jak lidé přímo z prostředí vývojářských firem, tak lidé sociálně zdatní, kteří se k software dostanou různými podvody. Mimo samotné specifikace dodavatelů se dočtete o motivech, které je k dodávání software vedou. Seznámíte se s přísnými kritérii pro dodávaný software. Na závěr pak autoři představí techniky získávání nového softwaru.

Od dodavatelů putuje většinou nelegálně získaný software k crackerům, jejichž úkolem je zbavit ho ochrany. Crackerům a různým druhům ochran je věnována samostatná větší kapitola. Mimo detailního seznámení s crackerem s přezdívku Fre0n jsou čtenářům představeny jednotlivé softwarové ochrany a metody, jak je odstranit. Celkem vás autoři seznámí s osmi druhy ochran.

Po odstranění ochrany softwaru následuje jeho zabalení a vydání, tj. rychlé umístění sajtu. Jde o místo, odkud si ho ostatní mohou stáhnout. Stejně jako dodavatelé a crackeři musí výbornou práci odvádět i baliči a majitelé sajty. Jednou z velmi rozšířených fám je, že při stahování pirátského softwaru můžete svůj počítač nakazit viry. U skutečných „profesionálů“, kterými opravdoví piráti jsou, je opak pravdou. Vir si nestáhnete, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Mimo sajt je pár stránek věnováno i výměnným P2P sítím.

Posledním článkem celého pirátského procesu je distribuce. Zde se autoři mimo softwaru věnují i filmům a muzice. Kapitola je stejně jako kapitoly předešlé proložena mnoha čtivými a zajímavými rozhovory.

Závěr „pozitivního“ pirátského povídání autoři ukončují kapitolou Pirátská scéna, ve které se s nadhledem snaží popsat pirátskou scénu dnešních dnů. Mimo samotného softwaru se v této kapitole zaměřují na konzolové hry, filmy, muziku a elektronické knihy.

Poslední třetina knihy je věnována negativním vlivům pirátů. Celkem ji tvoří dvě kapitoly a čtyři dodatky.

Kapitola Pirátství a zákon se pirátstvím zabývá z pohledu zákona. Bohužel amerického, který na náš český není naštěstí 100% aplikovatelný. Dále je v kapitole čtenářům přiblíženo několik skutečných velkých policejních případů, kdy byli piráti chyceni, soudně usvědčeni a potrestáni.

V poslední kapitole Budoucnost pirátství se autoři zamýšlí nad budoucností pirátství a dochází k celkem logickému závěru:

„Aby vývojáři piráty skutečně vymýtili, musí si vytvořit své vlastní postupy. Tvůrci technologií se musí od pirátů poučit, a postavit jim pak takové překážky proti kopírování, které nikdo z nich nezdolá. Doposud se pirátům podařilo překonat každou z nich. Až nepůjde překonat technologie, nepůjde ji ani zcizit.“

Závěrečné dodatky se zamýšlí nad přístupy a důvody pro pirátský software. Snaží se najít odpověď na otázku, proč se krade software. Uživatele pirátského software seznamují s možnými riziky. Tvůrce softwaru pak s možnosti obrany proti pirátům.

Kniha je velmi svižně napsána, jako čtenáře mě v žádném momentě nenudila. Co se pirátské scény týká, autoři šli skutečně do detailů a já nemám co vytknout. Snad, jen to, že kniha mohla být o něco delší. Rozhovorů s reálnými piráty měli jistě daleko víc, než kolik nakonec do knihy zařadili. Pokud vás pirátská tématika zajímá, knihu vám mohu vřele doporučit.

Název: Softwarové pirátství bez záhad
Autoři: Paul Craig, Ron Honick, Mark Burnett
Přeložil: Tomáš Hlaváč
Nakladatelství: Grada Publishing, a.s.
ISBN: 978-80-247-1765-4
Počet stran: 224
Doporučená cena: 199 Kč

Diskuze (5) Nahoru