K čemu je to dobré?
Už se vám někdy stalo, že jste četli článek nebo studovali návod k použití a setkali jste se s výrazem, který jste neznali nebo vám nebyl až tak jasný? Potom vám nezbylo nic jiného než otevřít internetový vyhledávač nebo se zeptat někoho zkušenějšího.
Díky této knize již nemusíte nikde hledat, stačí jen nalistovat potřebné heslo a vysvětlení máte před sebou.
Díky abecednímu pořadí je orientace v knize snadná a rychlá. Každé heslo obsahuje český překlad (pokud existuje), původ slova a popis místa či způsobu využití a fungování, jeho synonyma nebo antonyma a v mnoha případech je součástí i fotografie či odkaz na příslušné webové stránky. Jestliže je heslo nebo informace o něm propojena s dalším heslem nebo důležitým odkazem, je na konci popisu odrážka s popiskem a číslem strany, kde tuto informaci najdete.
Součástí knihy je i anglicko-český slovník, výklad některých symbolů užívaných v informačních technologiích. Nechybí ani popis přípon souborů či instrukce příkazového řádku. V případě instrukcí musím podotknout, že se jedná pouze o příkazy používané v Microsoft Windows a DOS.
Propracované a detailní
Tak by se dal nazvat způsob, jakým jsou v knize zpracována jednotlivá hesla. Je jednoznačné, že autorský tým, který byl sestaven z odborníků v daných oborech, odvedl opravdu pečlivou práci.
Ostatně posuďte sami třeba zpracování hesla:
OpenOffice.org
OpenOffice.org je kancelářský balík šířený jako svobodný software pod licencí LGPL. OpenOffice.org zahrnuje následující komponenty:
-
Writer (zpracování textu)
-
Calc (tabulkové kalkulace)
-
Draw (grafika)
-
Base (databáze)
-
Math (tvorba matematických vzorců)
OpenOffice.org lze použít pro všechny důležité operační systémy. Formát souboru je částečně kompatibilní s Microsoft Office.
-
Viz Microsoft Office; Office 2007
Tímto způsobem jsou popsána všechna hesla, která jsou v knize obsažena, a pokud vám to nepřipadá dost zajímavé, můžete se třeba začíst do výrazů ze slangu chatu a hackerů. Pak se dozvíte třeba to, co znamená výraz „rtfm“.
Nic není věčné
Kniha působí velmi uceleným dojmem, ale má jednu velkou nevýhodu, už do ní nikdy nikdo nic nepřidá.
Hledáte-li třeba výraz bootovací manažer, dostanete se postupně přes odkazy až k položce LILO. Budete-li však hledat výraz GRUB, tak vás čeká zklamání. Prostě v knize není. Stejným způsobem se dá přijít i na další a další běžné výrazy a zkratky. Určitě je každému jasné, že jak půjde čas, tak takových hesel bude přibývat. Za pár let bude tato kniha pro většinu uživatelů technologií nepotřebná a zastaralá.
Přesto si určitě našla a bude nacházet pozornost a místo v knihovnách nadšenců a fandů technologií.
Jo a mimochodem: „rtfm“ je zkratka pro read the f*cking manual. Tuto zkratku si uživatel přečte vždy, když položí hloupou otázku, která se dá zodpovědět nahlédnutím do příručky. Alespoň tak to popisuje Velký počítačový lexikon.
Titul: Velký počítačový lexikon
Podtitul: Co je co ve světě počítačů
Autor: Peter Winkler
Formát knihy: 167 mm x 225 mm, pevná vazba, 520 stran černobílých
Datum vydání: listopad 2009
Nakladatel: Computer Press
ISBN: 978-80-251-2331-7