Linux E X P R E S

Facebook

Recenze knihy Virtuální počítač, Praktická řešení pro domácí uživatele

virtualni_pocitac.jpg

Recenze knihy Virtuální počítač s podtitulem Praktická řešení pro domácí uživatele od autora Michala Šiky. Obsahem knihy jsou postupy pro virtualizaci systémů a aplikací i pro začátečníky v aplikacích Microsoft Virtual PC, VirtualBox, VMware Player a Wmware Workstation.


O virtualizaci

Virtualizace již dnes není pojem pouze správců výpočetní techniky ve firmách, ale dostává se čím dále více k pokročilejším uživatelům, studentům, programátorům apod. Ti jí čím dál více používají pro vyzkoušení nových operačních systémů, aplikací a jejich nastavení.

Všeobecně a velmi zjednodušeně se dá říci, že virtualizace je způsob, jak přistupovat ke zdrojům jinými způsoby, než které fyzicky existují. V případě počítačů tak můžeme například instalovat operační systémy prostřednictvím vhodného nástroje i bez přímých zásahů na pevný disk – na něm se totiž chovají jako jakákoliv ostatní data.

O knize

Kniha Virtuální počítač s podtitulem Praktická řešení pro domácí uživatele přináší podle oficiálního marketingového popisku praktické postupy vhodné i pro úplné začátečníky v oblasti virtualizace operačních systémů a aplikací.

Titulní strana knihy Titulní strana knihy

Hned na úvod je nutné říci, že to skutečně kniha obsahuje a navíc přináší i něco více. Začátečníkem je zde rozhodně myšlen virtualizací ještě nepolíbený, ale jinak pokročilý počítačový uživatel. Těžko lze počítat s tím, že cílovou skupinou budou běžní uživatelé používající počítač maximálně tak pro elektronickou komunikaci, fotky a Facebook. Přeci jen k virtualizaci se přikloní uživatelé anebo třeba studenti, kteří k tomu mají pádnější důvod.

Název: Virtuální počítač
Podtitul: Praktická řešení pro domácí uživatele
Autor: Michal Šika
Nakladatelství: Computer Press
Počet stran: 256
Formát: 167 × 225 mm, brožovaná lepená

Celková koncepce knihy je tedy zcela jasná – vysvětlit virtualizaci operačních systémů a dát čtenáři základní úvod do ní, potažmo do aplikací určených k virtualizaci. Autor vcelku srozumitelně vysvětluje základní postupy (vytvoření virtuálního stroje, instalaci, přizpůsobení atd.) ve všech výše zmíněných virtualizačních nástrojích. K tomu pak přidává i velmi užitečné postupy a rady týkající se například snímků stavů a sdílení dat mezi hostem a hostitelem. Prostě všechny základní informace, které by měl nový zájemce o virtualizaci znát.

Autor také v bodech vyjmenovává všechna možná využití a následně je stručně vysvětluje. Namátkou se jedná o testování operačních systémů, aplikací, využití pro spuštění v daném počítači „nepodporovaných“ aplikací, ale také k prohlížení nebezpečných webových stránek.

Závěr publikace je pak vedle jiného věnovaný emulaci počítače Commodore C64 a dále také MS-DOS. To mohou ocenit nejen nostalgicky se vracející uživatelé, ale také správci výpočetní techniky ve firmách, z nichž celá řada ještě využívá různé programy postavené právě na DOSu.

Kapitoly:

  1. Virtualizace – co bude potřeba

  2. Vytváříme virtuální počítač pro Windows

  3. Vytváříme virtuální počítač pro ostatní operační systémy

  4. Instalace operačního systému na virtuální počítač

  5. Snímky stavů, nastavení sítě a sdílené složky

  6. Omezení virtuálních počítačů a na co si dát pozor

  7. Využití virtuálního počítače

  8. Emulátory a virtualizace aplikací

Zmínit rozhodně musím styl, jakým je kniha napsána. Jednotlivé postupy jsou napsané v rámci žánru, ale hlavně srozumitelně. Prvky a nastavení jsou v textu zvýrazněny tučně, jak je již dnes takřka zvykem, takže není třeba číst každý popis až do posledního písmene.

Samozřejmě je ke čtení potřeba využívat počítač a postupy si vyzkoušet (alespoň z části). Přeci jen je kniha prakticky orientovaná, navíc na konkrétní nástroje a operační systémy. Samozřejmě v rámci postupů narazíte na celou řadu konkrétních a obecných pojmů, ale ty jsou vysvětlovány v souvislosti s obsahem.

O autorovi

Michal Šika v současnosti pracuje ve firmě Ness Czech, s. r. o, jako systémový specialista a konzultant systému EMC Documentum. Na volné noze působí také jako systémový specialista: spravuje IT infrastrukturu živnostníkům, malým a středním firmám, a to jak na platformě Windows, tak i na Linuxu. S virtualizací má bohaté zkušenosti z praxe: zákazníkům virtualizuje část infrastruktury, využívá virtuální servery a počítače pro testování aplikací a operačních systémů a poskytuje virtuální infrastrukturu zákazníkům pro testovací účely. (Převzato z knihy.cpress.cz.)

Hodnocení

Celkově kniha splňuje, co slibuje. Začátečníka (co se týče virtualizace) opravdu kompletně provede nastavením a i zatím virtualizace neznalý uživatel může na svém počítači virtualizovat. Tedy alespoň za předpokladu, že zná základní pojmy ze souvisejících oblastí.

Na druhou stranu obsahuje i trochu nepochopitelně některá vysvětlení vícekrát a lze jen diskutovat, zda úplný začátečník bude pro vyzkoušení jediného systému například studovat celou knihu. V opačném případě si přečte jen část a zbylý obsah zůstane nedotčen. U pokročilejších počítačových uživatelů a správců lze zase předpokládat, že některé popisy budou příliš jednoduché a rady se budou prostě opakovat. Zvláště pak boxy Důležité.

Knihu tak lze doporučit například studentům se zájmem o tuto problematiku a všem, kteří se nechtějí zdržovat hledáním návodů na internetu nebo si chtějí své základní znalosti virtualizace sesumírovat a doplnit. Rozhodně se jedná o dílo, které svou kvalitu má, a záleží na tom, zda si pro sebe najde čtenáře.

Doporučená cena knihy činí 297 Kč s DPH. Lze ji však zakoupit za 214–288 Kč.

Diskuze (0) Nahoru