Nejinak je tomu u knih, které z pera Thomase Kytea vzešly. V zahraničí vím o třech. U nás z těchto tří o jedné. A to právě o nyní recenzované „Oracle – návrh a tvorba aplikací“. Na kterou, abych se přiznal, jsem se v návaznosti nad znalostí existence již zmiňovaného diskuzního fóra AskTom velmi těšil.
Jazyk Thomase Kytea je velmi živý. A tak i přes svou značnou technickou náročnost zainteresovaného čtenáře nenudí. Navíc jednotlivé kapitoly knihy nejsou na sobě nijak závislé, a tak ničím neomezený čtenář může dle obsahu nebo rejstříku ihned přejít k oblasti, která ho nejvíce zajímá.
Velkým přínosem pro čtenáře je pak obrovské množství nabízených řešení a rad k probíraným tématům. Pro názornost si teď z knihy dovolím ocitovat dvě rady, které se týkají webového vyhledávání s funkcí stránkování.
„Moje rada ke zpracování webových vyhledávačů, u kterých je nutné stránkovat výsledky, zní: nikdy neudávejte přesný počet výsledků. Chcete-li uživatelům předat informaci o počtu N výsledků, použijte odhad.“ „Moje druhá rada k tomuto typu aplikací je: nikdy neposkytujte tlačítko poslední stránka a ani neumožňujte uživatelům výběr z více než deseti stránek najednou. Podívejte se na standard v této oblasti – web www.google.com – a postupujte stejně.“
Abychom o knize nemluvili pouze v obecné rovině, přibližme si teď ve stručnosti její obsah. Nosné pilíře knihy tvoří deset kapitol s mnoha podkapitolami. První kapitola je věnována správnému přístupu k vytváření aplikací. Přestože je v této kapitole probíráno mnoho všeobecně známých a stále omílaných zásad, měl jsem při čtení pocit, jako by mi autor mluvil z duše. A čas strávený nad touto zhruba stostránkovou kapitolou rozhodně nepovažuji za ztracený.
V druhé kapitole se čtenář dozví o výkonné sadě nástrojů (SQL*Plus, Explain Plan, Autorace, TKPROF, …), které by se pro práci vývojáře měly stát nezbytnými pomocníky. Relativně krátká třetí kapitola se zabývá otázkou architektury. Čtvrtá kapitola čtenáři přiblíží důležité funkce, jejichž používání usnadní množství prováděných úkolů, které jsou spojeny se správou databáze. Tématem páté, pro vývojáře velmi důležité, kapitoly, je zpracování SQL příkazů. Šestá kapitola popisuje optimalizátor CBO a zabývá se jeho nastavením. V sedmé kapitole se čtenář dozví, jak efektivně navrhovat schémata. V osmé pak jak tvořit efektivní SQL příkazy. Tématem deváté kapitoly je efektivní programování v jazyce PL/SQL. Kratičká desátá kapitola se pak zaměřuje na řešení potíží, neboli co dělat, když dojde k havárii.
Pokud se nyní zamyslím nad tím, co bych měl knize vytknout, musím upřímně říct, že mě nic záporného nenapadá. Samozřejmě, ne vše jsem v knize 100% pochopil. Jsou místa, v kterých se naprosto ztrácím, ale myslím, že to není způsobeno knihou, nýbrž tím, že jsem se s těmito věcmi v praxi doposud nesetkal. A knize jsem vděčný za to, že si toto věci mohu pomalu začít osvojovat. A k nepochopeným částem se v budoucnu opět vrátit.
Přesto, že se cena knihy může v řeči absolutních čísel zdát na první pohled dost vysoká, myslím, že vzhledem k přínosu, jaký pro vývojáře aplikací s využitím produktů ORACLE má, je zanedbatelná. Navíc je téměř jisté, že si knihu čtenář nepřečte pouze jednou, nýbrž se k ní bude neustále vracet.
CP Books, a.s., 2005, vydání první. Počet stran 694 černobílých. Doporučená cena: 990 Kč nebo 1480 Sk.