Co se děje ve světě Linuxu a open source
LibreOffice míří na web a mobilní platformy
Na konferenci kancelářského balíku LibreOffice v Paříži byly oznámeny dva zajímavé projekty, které mají LibreOffice zajistit místo v „cloudové budoucnosti“. Tím prvním je možnost používat LibreOffice uvnitř webového prohlížeče, což by mělo být možné díky podpoře HTML5, se kterou nedávno přišla nová verze toolkitu GTK+ 3.2. Ostré vydání webového LibreOffice sice přijde nejdříve za rok, ale už dnes nevypadá marně, jak se můžete přesvědčit na videu.
Druhým zajímavým projektem je port LibreOffice pro mobilní operační systémy, konkrétně pro Google Android a iOS. Podle vyjádření na blogu Document Foundation se v první řadě zaměří na tablety, o podpoře menších zařízení zřejmě zatím není jasno. Tablety a smartphony se však postupně sbližují a brzy bude představen Android 4.0 Ice Cream Sandwich, který už bude pouze v jedné verzi společné jak pro tablety, tak pro smartphony. Pro zajímavost: Port má na starosti Tor Lillqvist, který kdysi úspěšně portoval grafický editor GIMP na Microsoft Windows. Tak snad to opět bude stát za to.
Zemřel Dennis Ritchie, autor jazyka C a Unixu
Nedlouho poté, co svět opustil Steve Jobs, odešla další persona, která zásadně ovlivnila současnou podobu informačních technologií. Dennis Ritchie, spoluautor programovacího jazyka C a operačního systému Unix, zemřel 12. října ve věku 70 let. Ritchie sice nebyl znám široké veřejnosti, ale s výsledky jeho práce se většina z nás setkává každodenně: Když používáme programy napsané v C (nejrozšířenější programovací jazyk) nebo třeba jen brouzdáme po internetu (unixový systém Linux je nejrozšířenější systém na serverech). Dlouholetým spolupracovníkem Ritchieho byl Ken Thompson – právě s ním v Bell Laboratories vytvořil C a Unix. Společně také obdrželi dvě významná ocenění, a to Turingovu cenu (něco jako „Nobelova cena“ informatiky) v roce 1983 a americkou Národní medaili za technologii (1998).
Pánové Ritchie (uprostřed) a Thompson při přebírání Národní medaile za technologii
LinuxCon 2011 v Praze
Ve dnech 23. až 28. října bude Praha hlavním městem Linuxu. Uskuteční se tam totiž tři prestižní mezinárodní konference: LinuxCon Europe, Linux Kernel Sumit a Embedded Linux Conference Europe. Jejich lokálním partnerem je Liberix, o. p. s. Na akce se sjedou významní představitelé důležitých linuxových společností a společností, které s Linuxem nějakým způsobem spolupracují. Přijede dokonce i otec Linuxu Linus Torvalds. Celá akce je určena hlavně „insiderům“, veřejnost se sice také může zúčastnit, ale ceny vstupenek se pohybují v řádech stovek dolarů. Proto bude lepší, když se podíváte třeba na konferenci LinuxAlt, která se uskuteční dva týdny poté.
Grafickému prostředí KDE už je patnáct let
Psal se 14. říjen 1996 a německý student Matthias Ettrich oznámil, že se spolu se skupinkou dalších nadšenců pustí do vývoje nového grafického prostředí s názvem K Desktop Environment (KDE). V té době používal svět Microsoft Windows 95 a pro Linux žádné podobné prostředí neexistovalo. Cílem Ettricha a spol. bylo tuto situaci změnit. Povedlo se jim to a necelé dva roky poté Linux poprvé dostává svobodné grafické prostředí, které dokáže konkurovat těm proprietárním, hlavně co se týče použitelnosti pro běžné uživatele. Vzhledem i rozložením ovládacích prvků se Windows 95 velmi podobal. Koncept prostředí se výrazně nezměnil celých deset let, až v roce 2008 přišlo revoluční KDE 4, které přineslo mnoho novinek. Sice nemáme žádné statistiky, ale obecně se předpokládá, že KDE je druhé nejpoužívanější prostředí hned za GNOME, které vzniklo o rok později. Podrobněji se historii KDE věnuje článek Grafické prostředí KDE slaví patnáct let.
KDE 1.0 (KDE development team, Wikipedia)
Paraguay nasadí open source ve státní správě
Pronikání open source technologií do státní správy je sice pomalé, ale dá se říct, že jisté. Dalším odvážným státem je Paraguay, která chce všechny úřady během příštího roku převést na svobodný software. Důvodem přechodu jsou jako obvykle finance. Nicolás Caballero, který má projekt na starosti, říká, že jen ministerstvo zdravotnictví a sociální péče by tak mělo ušetřit kolem čtyř miliónů dolarů. Zprávu přinesl server OSOR.eu.
Novinky ze světa softwaru
Flash Player 11, poprvé i 64bitová verze pro Linux
Společnost Adobe vydala jedenáctou verzi svého Flash Playeru. Ta je pro nás zajímavá tím, že je to vůbec první stabilní verze vycházející ve 64bitové variantě. Mezi hlavní novinky patří podpora grafické akcelerace na zařízeních s NVidia VDPAU a Broadcom Crystal HD a využití formátu H.264 při kompresi videa z webkamery. Další menší novinky naleznete v poznámkách k vydání. Nový Flash už je obsažen například v Ubuntu 11.10 a prohlížeči Google Chrome 14. Vy ostatní můžete stahovat z Get.Adobe.com.
Novinky ze světa distribucí
Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot
Půlrok rychle utekl a opět je tu nová verze nejoblíbenější linuxové distribuce. Oneiric Ocelot alias Snový ocelot je založený na GNOME 3.2 a nabízí na výběr hned čtveřici prostředí: Unity 3D, Unity 2D, GNOME Classic a z repozitářů můžete doinstalovat GNOME Shell. Unity se dočkalo několika vylepšení, tím hlavním je asi možnost filtrovat výsledky vyhledávání v dashi. Centrum softwaru přišlo s novým designem a funkcí hledání alternativ (místo Winampu automaticky nabídne například Audacious). Co se týče aplikací, ve výchozí instalaci již nenajdete správce balíčků Synaptic. Naopak přibyl zálohovací nástroj Déjà Dup. O elektronickou poštu se nově stará Mozilla Thunderbird, klient pro sociální sítě Gwibber byl přepsán a Ubuntu One je dostupné pro více platforem (nově Microsoft Windows, Google Android a iOS) a zdarma nabízí 5GB úložiště. Mimoto prošlo rozhraní systému mnoha menšími změnami. Více se dočtete v obsáhlé recenzi. Sdružení Ubuntu ČR vás srdečně zve na Ubuntu Oneiric Release Party, která se uskuteční 29. října v Hradci Králové.
CyanogenMod 7.1
Vyšla nová verze zřejmě nejoblíbenějšího „upraveného Androidu“ CyanogenMod 7.1. Přináší hromadu novinek, z nichž nejvýznamnější je zřejmě možnost sdílet internetové připojení přes Bluetooth. Pro nás je navíc zajímavé i počeštění nastavení CyanogenMod.
S CyanogenMod souvisí i další novinka. Sony Ericsson se rozhodl podporovat vývojářskou skupinu FreeXperia, která připravuje CyanogenMod právě pro smartphony od Sony Ericsson. Vývojáři teď mají zařízení na testování i technické know-how. Tato zpráva sama o sobě není tak důležitá, ale jde o jeden z prvních kroků ve sbližování výrobců a komunity. Dosud vztahy mezi nimi nebyly moc příznivé.