Linux E X P R E S

Facebook

Linux 3.7 a Steam pro každého

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Steam pro Linux už si může vyzkoušet každý. Linux 3.7 vylepšuje podporu ARM. Linux Journal: V roce 2012 zabodovalo Raspberry Pi. Enlightenment 0.17. Humble Indie Bundle 7


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Steam pro Linux už si může vyzkoušet každý

Linuxový klient herní platformy Steam se posouvá do další fáze. Po uzavřeném testování pro pár tisíc vyvolených si ho od teď může vyzkoušet každý uživatel Linuxu. Stále se však jedná o betaverzi. Další změnou je, že chyby týkající se klienta, ovladačů, ale i samotných her, se nově hlásí na službě GitHub. Hry pro Linux už také dostaly vlastní kategorii v katalogu. V současné době tam najdete cca čtyřicet kousků a každým dnem přibývají další. Nedávno přibyl například aktuální indie hit FTL: Faster Than Light.

Steam pro Linux Steam pro Linux

Steam několikrát do roka pořádá velké výprodeje, v nichž můžete hry pořídit za zlomek původní ceny. Právě teď probíhá vánoční výprodej, což je ideální příležitost se Steamem začít. Prakticky všechny hry z katalogu jsou zlevněny alespoň o 25 procent a v akcích na den se dočkáte slev až o 75 procent. Vánoční výprodej bude trvat až do 5. ledna.

Linux 3.7 vylepšuje podporu ARM

Linus Torvalds oznámil vydání nové verze linuxového jádra 3.7. Nejvýznamnější novinky se týkají podpory procesorové architektury ARM. Situace kolem ní je poměrně komplikovaná tím, že se výrobci neřídí nějakými standardy a každý to dělá trochu po svém. Dosud proto bylo potřeba jádro upravovat pro konkrétní procesor. Verze 3.7 je první „univerzální“, jedno sestavení jádra tedy dokáže spolupracovat s více procesory bez dalších úprav. Zatím jde hlavně o serverové procesory, mobilní a další nejspíš budou následovat. Další důležitou novinkou je podpora 64-bitových čipů ARM (přesněji AArch64, ARMv8). S těmi se v praxi zatím nesetkáte, ale měla by jim patřit budoucnost. Na jejich vývoji už pracuje několik předních výrobců čipů ARM.

Tradičně se vylepšení dočkala také podpora souborových systémů, konkrétně EXT4, JFS, Btrfs a NFS. Hardwarové šifrování pomocí Intel AES-NI by nyní mělo být znatelně rychlejší. Mezi další novinky patří například možnost podepisování modulů nebo podpora technologie TCP Fast Open, která zrychluje načítání webových stránek.

Linux Journal: V roce 2012 zabodovalo Raspberry Pi

Magazín Linux Journal tradičně vyhlašuje anketu, ve které nechá své čtenáře rozhodnout, které projekty patří na piedestal svobodného softwaru. Za uplynulý rok 2012 už byly zveřejněny výsledky. Hlasovalo se ve více než padesátce kategorií, takže si pojďme projít alespoň ty nejzajímavější.

Digitální časopis Linux Journal Digitální časopis Linux Journal

Linuxovou distribucí roku bylo zvoleno Ubuntu, grafickým prostředím možná trochu překvapivě KDE. Co se týče linuxového desktopu, další překvapení už se nekonají. Web si čtenáři nejraději prohlížejí v prohlížeči Mozilla Firefox, maily čtou v Thunderbirdu, dokumenty tvoří v kancelářském balíku LibreOffice a s grafikou pracují v GIMPu. Přehrávač VLC si kromě vítězství v kategorii přehrávačů videa připsal také titul nejlepší hudební přehrávač. Za nejlepšího správce souborů čtenáři zvolili Nautila z prostředí GNOME, a to i přesto, že se na něj v poslední době sneslo hodně kritiky. Z nových komerčních aplikací byl oceněn herní Steam.

Americký Dell si připsal vítězství v kategorii „prolinuxových“ výrobců notebooků i stolních počítačů. Není se čemu divit, když nedávno uvedl první oficiálně podporovaný ultrabook s Ubuntu Dell XPS 13. Nejlepším výrobcem smartphonů a tabletů byl zvolen Samsung a nejlepším výrobcem grafických čipů Nvidia, která se blýskla podstatným vylepšením ovladačů pro Linux. Nejúspěšnější byl v anketě levný minipočítač Raspberry Pi, který zvítězil v kategoriích linuxový gadget, nový open-source projekt a produkt roku, což je v podstatě hlavní cena.

Enlightenment 0.17

Je to k neuvěření, ale je to opravdu tak. Po dlouhých dvanácti letech vyšla stabilní verze správce oken Enlightenment 0.17, který se často také označuje prostě jako E17. Enlightenmentem můžete nahradit správce oken v jiném prostředí, ale rovněž ho lze použít i jako samostatné prostředí.

Enlightenment by se ve stručnosti dal charakterizovat slovy lehký, nenáročný, modulární a konfigurovatelný. Zkrátka je určen především pro pokročilejší uživatele, kteří ví, co chtějí, a prostředí si chtějí uzpůsobit podle svých představ. Jednotlivé konfigurace prostředí se často téměř vůbec nepodobají. Základními prvky E17 jsou pracovní plochy a panel (tvůrci označován jako shelf – polička), na kterém naleznete přepínač pracovních ploch, zástupce aplikací a applety. Applety se starají o zobrazování času, sledování stavu baterie či monitorování frekvence procesoru. Novinkou v E17 je také velmi jednoduchý správce souborů.

Správce oken Enlightenment 0.17 ve výchozí konfiguraci Správce oken Enlightenment 0.17 ve výchozí konfiguraci

Humble Indie Bundle 7

Projekt Humble Bundle nezahálí a po krátkém čase nabízí další multiplatformní hry za férovou cenu. Jakou? To je na vás. Stejně tak je na vás, jak částku rozdělíte mezi vývojáře, charitativní organizace a organizátory projektu. Tentokrát jsou v nabídce logická plošinovka Snapshot, akční RPG The Binding of Isaac, další logická plošinovka Closure a mlátička Shank 2. Potěší také bonus v podobě filmu Indie Game: The Movie, který se zaobírá radostmi i strastmi tvorby nezávislých her.

Pokud zaplatíte alespoň průměrnou částku, obdržíte také hry Dungeon Defenders (mix žánrů tower defense a RPG) a oldschoolové RPG Legend of Grimrock. Nabídka platí do 2. ledna. Za zmínku určitě stojí fakt, že všechny hry z balíčku dostaly linuxovou verzi až ku příležitosti této akce. To jen dokazuje, jak velký pozitivní vliv má projekt na hraní na Linuxu a jak dokázal rozhýbat stojaté vody.

Jednou větou

Klient Ubuntu One pro OS X vyšel ve stabilní verzi.

Framework Qt (základ prostředí KDE) vychází ve verzi 5.0.

Už i minipočítač Raspberry Pi má vlastní obchod s aplikacemi.

Kolaborativní a synchronizační nástroj Sparkleshare se dočkal verze 1.0.

Open-source licence Evropské unie bude kompatibilní s GPLv3.

Klasické RPG Baldur's Gate se dočká linuxové verze.

Hříčka SuperTuxKart má ve verzi 0.8 lepší umělou inteligenci a novou hudbu.

Zvukový server PulseAudio je tu s novou verzí 3.0.

Aplikace pro datové schránky Datovka od verze 3.0 zrychluje načítání zpráv.

Diskuze (1) Nahoru