Co se děje ve světě Linuxu a open source
Další zvrat v případu ClassMate PC pro Nigérii
Nedávno svět oběhla zpráva, že nigerijská vláda sice v rámci pilotního projektu nakoupí 17 tisíc notebooků ClassMate s předinstalovanou distribucí Mandriva Linux pro své žáky, ale že na ně okamžitě nainstaluje Windows XP. Na tuto nečekanou zprávu reagoval otevřeným dopisem Stevu Ballmerovi CEO Mandrivy François Bancilhon, který v něm neskrývá velké rozčarování.
Nicméně v posledních dnech došlo podle ComputerWorld UK opět k obratu a představitel vládní agentury, která má tento projekt na starosti, se nechal slyšet, že Mandrivu ponechají a že si vyhrazují právo rozhodovat o tom, která platforma je pro nigérijské děti nejlepší. Za onou náhlou změnou totiž neměla stát vládní agentura, ale dodavatel. Navíc se provalilo, že ona dodavatelská firma měla slíbeno 400 tisíc dolarů na marketingové aktivity, pokud počítače dodá s Windows.
S vysvětlením těchto praktik přispěchal server LinuxToday, který píše, že Microsoft by musel výrazně snížit cenu svého softwaru, aby přímou cestou konkuroval Linuxu, tím by však dokázal, že Linux je srovnatelný produkt a to se mu nehodí do strategie, která se snaží budit dojem, že Linux je produkt méněcenný. Proto se Microsoft uchyluje k podpoře svých produktů cestami jako je tato. Jenom dodám, že cena nabízená Microsoftem není známa, Mandriva si řekla za upravenou verzi pro Nigérii méně než 10 dolarů za licenci včetně podpory.
Dell bude v Číně prodávat počítače se SLED 10
Společnosti Dell a Novell oznámily, že budou v Číně nabízet počítače Dell OptiPlex 330 a 755 s předinstalovaným SUSE Linux Enterprise Desktop 10. Pro Dell to znamená další rozšíření jeho linuxových aktivit, v USA již totiž prodává desktopy s Ubuntu a s Novellem již spolupracuje na poli serverů. Dočkáme se někdy přeindstalovaného Linuxu na počítačích Dell i u nás?
Nová herní společnost
Zahájení provozu oznámila newyorská společnost Sixth Floor Labs, která se chce zaměřit na vývoj kvalitních her pro Linux, které potom bude podle "ransom modelu" uvolňovat pod licencí GNU GPL. Ransom model spočívá v tom, že poté, co se vybere určitá částka od uživatelů, je jim produkt vydán jako open source. Bohužel tato zpráva pravděpodobně bude jen velká bublina, protože první hra společnosti, vesmírná střílečka Alexandria, je podle většiny názorů na hony vzdálená termínu kvalitní moderní hra (posuďte sami podle tohoto screenshotu). Společnost stanovila částku, za kterou hru uvolní jako open source, na 40 tisíc dolarů. Podle mnohých však tuto částku nikdy nezískají, protože hra není o nic kvalitnější než průměrná open-source hra. Navíc částka 40 tisíc dolarů je příliš malá na to, aby s ní dal zafinancovat vývoj opravdu kvalitní hry. Nechme se překvapit.
Novinky ze světa softwaru
Skype pro Linux konečně i s videohovory
Po dlouhém čekání se uživatelé Linuxu dočkali podpory videohovorů v oblíbeném komunikačním programu Skype. Podle autorů byla aplikace kompletně přepsána a přidávání dalších modulů by mělo být snadnější, časem by se tak měl ostraňovat nešvar, že linuxová verze svojí funkčností výrazně zaostává za verzí pro Windows. Pokud bez videohovorů nemůžete vydržet, můžete ze stránek Skypu stahovat novou betaverzi.
EVE online konečně i pro Linux
Známá MMORPG (Massive(ly)-Multiplayer Online Role-Playing Game) hra je konečně i pro Linux a MacOS X. Zatímco verze pro MacOS X je nativní, verze pro Linux je pouze upravenou verzí pro Windows využívající technologii Cedega. Uživatelé Linuxu tak mají k dispozici další kvalitní hru. Na oficiálních stránkách naleznete ke stažení klienta v balíčcích pro různé distribuce. K dispozici je 30denní trial období, poté již člověk musí platit předplatné, které činí nemalých 131,40 eur ročně.
TIP - Hudební přehrávač Sonata
Hledáte rychlý a přehledný hudební přehrávač? Možná se vám bude líbit Sonata. Má přehledné uživatelské rozhraní, umí všechny základní funkce pro přehrávání a správu hudby a z paměti vám mnoho nevezme. Jedná se o GTK+ klienta napsaného v Pythonu, který je určený pro MPD (Music Player Daemon). Více na stránkách projektu.
Novinky ze světa distribucí
Vyšla Fedora 8. A už se objevují plány pro další verzi
Minulý týden byla uvolněna již osmá verze distribuce Fedora. Novinek je jako vždy mnoho, mezi nejvýznamnější patří: KDE 3.5.8, Gnome 2.20, zvukový démon PulseAudio, který přináší nové možnosti při práci se zvukem, CodecBuddy pro jednoduchou instalaci multimediálních kodeků, nový grafický konfigurátor firewallu, vylepšená správa tiskáren teď automaticky najde ovladač a nastaví připojenou tiskárnu, o 3D akcelerovaný desktop se stále stará Compiz, ale v repozitářích už je k dispozici i Compiz Fusion, vývojáři také výrazně zapracovali na podpoře notebooků.
Ještě se nová Fedora ani neohřála na počítačích uživatelů a už se objevují plány pro další verzi. Celkově se návrhy nesou v duchu evoluce, ne revoluce; jedinou revoluční změnou by mělo být KDE4. Mezi další změny patří kompletní náhrada stávajícího ovladače hlasitosti zvuku PulseAudiem nebo přepracování přihlašovací obrazovky.
Finální verze českého PCLinuxOS 2007.1 je venku
V pondělí 13.listopadu byla zveřejněna finální verze PCLinuxOS 2007.1 CZ. PCLinuxOS je jedničkou na Distrowatch a ačkoliv ta statistika pravděpodobně lehce nadhodnocuje jeho skutečnou rozšířenost, nelze mu upřít to, že je dynamicky se rozvíjející distribucí, která si získává čím dál více uživatelů i u nás. Jeho předností je snadnost používání, jedinou kaňkou na kráse byla donedávna špatná podpora češtiny. To se však rozhodli vyřešit čeští nadšenci, kteří vytvořili počeštěnou verzi. Co nového tentokrát přináší? Potěší nové jádro 2.6.22, o 3D akcelerovaný desktop se již stará Compiz Fusion, opět zlepšená lokalizace do češtiny a opraveno bylo mnoho chyb. Více informací se dozvíte a stahovat můžete na českých stránkách distribuce.
Distribuce Kororaa končí
Autoři distribuce, která se proslavila především v souvislosti s 3D akcelerovaným prostředím, na stránkách projektu oznámili, že pomalu utlumí všechny aktivity kolem distribuce. Důvod? Kororaa je podle jejích autorů nyní zbytečná. Byla to první live distribuce, která demonostrovala 3D akcelerovaný desktop, ten však dnes má většina distribucí, navíc skvělou práci podle nich odvádí Gentoo a Sabayon, který stejně jako Kororaa z Gentoo vychází.
Ubuntu bude mít nový vzhled
Ubuntu čeká na jaře po dvou letech opět významný milník, další verze 8.04 Hardy Heron totiž bude ta s prodlouženou podporou a její podoba určí směřování Ubuntu na další dva roky, proto vývojáři k této verzi přistupují s rozvahou a každá změna je pečlivě diskutována. Je tomu i v případě nového vzhledu. Ten se stal jedním z tématů nedávno proběhlého setkání vývojářů - Ubuntu Developer Summit - v Mountain View v Kalifornii. O připravovaných novinkách se toho již napsalo hodně, ale nový vzhled zůstával neznámou. Na setkání se grafici a vývojáři dohodli na tom, že vzhled Ubuntu musí být výrazně oživen a že téma Human s převažující hnědou pravděpodobně nahradí kombinace oranžové a černé. Za výchozí GTK téma bude zvolen buď dosud používaný Clearlooks nebo Murrine. Při tvorbě sady ikon se budou grafici i nadále řídit pokyny stylu Tango. Výrazných změn má doznat i přihlašovací obrazovka.