Pro pohodu posluchače při přehrávání skladeb uložených na disku v souborových formátech MP3, MP4, OGG, FLAC nabízí běžné funkce, které dále rozvíjí dalšími přístupy, s nimiž se v té či oné podobě lze setkat i u řady dalších softwarových přehrávačů.
Lollypop má přinášet, jak mnozí očekávají, jednoduché a intuitivní rozhraní, které je v souladu s GNOME HIG (Human Interface Guidelines). Barevnost se mění ve vztahu k obalu právě přehrávaného alba.
Jedním ze způsobů nalezení písniček je procházení sbírky buď podle žánru/obalu, nebo podle žánru/umělce/obalu. Vyhledávání v hudební sbírce se provádí podle umělce, alba a názvu. Používá se hlavní seznam skladeb, což v jiných programech je seznam k přehrání zařazených skladeb.
Ve večírkovém režimu, neboli režimu při kterém nevynakládáte skoro žádnou námahu spojenou s obsluhou přehrávání, protože necháte stroj, aby něco pro vás našel za vás, jsou automaticky vybrány seznamy skladeb hodící se k tomuto druhu společenského povyražení. Dojde ke ztmavení rozhraní, po opuštění večírkového režimu rozhraní zase zesvětlá. Vedle toho stojí volba, kdy si vybíráte ze světlého (výchozího) a tmavého vzhledu.
Zobrazení na celou obrazovku umožní lidem s očima v pořádku přístup k přehrávači, i když zrovna nesedí u počítače na židli, ale například se válejí na pohovce (díky podpoře HiDPI). Lollypop samozřejmě podporuje srovnání hlasitostí přehrávaných skladeb.
Ani další schopnosti programu nejsou neobvyklé. Snad pomůže rozšířit obzory, vylepšit zážitek, když se postará o podrobnější popis ke skladbám a nabídne pěkné zobrazení něčeho souvisejícího s jejich vznikem. Pokud mu to informační zdroje k tomu účelu zřízených služeb umožní, rád natáhne zpěvní texty, životopisy umělců a postahuje obrázky obalů (z Last.fm, Itunes a Spotify). Máte-li telefon, který používáte k témuž, seřídí obě zařízení, počítač se zařízením majícím v sobě OS Android nebo jakékoli MTP zařízení (synchronizace přes MTP).
Máte-li rádi posílání záznamů o tom, co s Lollypopem děláte, někomu dalšímu, tím někým jsou Last.fm, Libre.fm a ListenBrainz. K něčemu to zřejmě je, jinak by to tam nebylo. Nechcete-li, podívejte se, jestli je políčko zaškrtnuto, případně zrušte svůj souhlas (viz okno s volbami pro přehrávání, kde určujete, zda alba opakovat, míchat a tak podobně - je to úplně dole). Ve výchozím nastavení, jak umožníte připojení k internetu (zase je můžete vypnout), je volba povolena. Lollypop rovněž podporuje poslech rádií, automatickou instalaci kodeků, Tunein a další.
Chce to si rozhraní nějakou dobu ohmatávat a zažít, zapsat si za uši, kam co tak vede, pokud máte rychle najít to, co jen někdy chcete. Jak nechat přehrávač přejít do zobrazení na celou obrazovku, jak z něj ukazovat jen základní nástroje a údaje o přehrávání s obrázkem obalu.