Linux E X P R E S

Facebook

Londýnská burza přechází na Linux, Red Hat drží 75% trhu

dvatydny.gif

Londýnská burza přechází na Linux. Motorola utíká od LiMo k Androidu. Red Hat: Máme 75 % trhu. WikiReader. Open Source Initiative ztratila status neziskové organizace. Acer uvádí netbook s Androidem i Windows. Hulu už i pro Linux. Banshee 1.5.1. Gentoo 10.0.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Londýnská burza přechází na Linux

Jistě si dobře pamatujete na přechod London Stock Exchange na platformu Windows. Stala se z něj jedna z nejvýrazněji propagovaných případových studií na stránkách Get the facts. V této případové studii usmívající se CEO burzy David Lester prohlašoval, že zvážili všechny platformy, ale Windows Server byla jasná volba. Oproti Linuxu prý dostala přednost především kvůli spolehlivosti. Tentýž člověk dnes úsměvem oznámil přechod na řešení postavené na Linuxu, které je podle jeho slov svižnější, lehčí a jednodušší na instalaci.

Nestává se často, aby společnost po dvou letech prakticky odepsala řešení, do kterého investovala 65 milionů dolarů. První pochybnosti nad tím, že řešení postavené na .NET, Windows Server a MS SQL na burze vydrží, vyvstaly poté, co londýnská burza prožila doslova katastrofu v podobě sedmihodinového výpadku a ztráty obchodů za tři miliardy liber. Poté, co byl odvolán vedoucí celého projektu, pochybnosti ještě více zesílily a začalo se šuškat, že problémem je také latence tradingového systému.

Burza zvažovala 20 řešení a nakonec vybrala technologii postavenou na operačních systémech Linux a Solaris. Dodavatelem se stala společnost MillenniumIT ze Srí Lanky, kterou Londýnská burza celou odkoupila. Nové řešení by mělo stát 30 milionů dolarů, tedy o polovinu méně než předchozí, a ročně by se mělo na provozu ušetřit až 15 milionů dolarů. David Lester hájí dřívější rozhodnutí s tím, že přechod není zapříčiněn přímo dosavadním řešením (ačkoliv má latenci 2,7 ms, oproti 0,4 ms u MillenniumIT), ale že nové řešení je prostě levnější, umožňuje lepší kontrolu, vývoj a inovace.

Na řešení od MilleniumIT přejde také dceřiná společnost LSE Borsa Italiana a norská Oslo Børs, i když měla podle dohody s LSE přejít v únoru 2010 na řešení postavené na Windows. Jedinou významnější burzou zůstávající na Windows a .NET je Johannesburg Stock Exchange, která však podle slov svého CEO bude taktéž zvažovat nové řešení. Microsoft se k celé záležitosti nevyjádřil.

Motorola utíká od LiMo k Androidu

S mobilními platformami, postavenými na Linuxu, se v poslední době roztrhl pytel a mnozí analytici tvrdí, že je tento stav neudržitelný a dojde k určité konsolidaci. Nechci malovat čerta na zeď, ale vypadá to, že tím, komu zůstane Černý Petr v ruce, je platforma LiMo. Přitom v začátku vypadalo LiMo velmi silně, postavila se za něj celá řada výrobců mobilních telefonů. Cestu mu však zkřížil Android, který je mohutně podporován společností Google a momentálně na vzestupu.

Důkazem toho je také postup Motoroly, která patřila k zakládajícím a donedávna velmi aktivním členům sdružení, které se o vývoj LiMo staralo. Nyní však oznámila, že se vzdává křesla v radě a ponechává si pouze status normálního člena. Důvodem je orientace na Google Android. Podle vyjádření zástupce společnosti byla Motorola vždy pro otevřený a komunitní vývoj postavený na linuxové platformě, což splňuje i Android a společnost navíc cítí lepší základy se silnou podporou, ekosystémem a vývojáři.

Ačkoliv je odchod Motoroly negativním znamením, LiMo má stále silnou podporu. Stále jej podporují společnosti jako Vodafone, Teléfonica, Verizon, LG nebo Panasonic a na trhu je více než 40 mobilních telefonů s touto platformou. To vše se však může zhroutit jako domeček z karet. Samsung nedávno uvedl na trh první zařízení s Androidem a Verizon se k tomu chystá.

Red Hat: Máme 75 % trhu

redhat.jpgMinule jsem psal o zlepšených hospodářských výsledcích společnosti Red Hat. O tom, že se tomuto gigantovi na poli linuxových společností daří, není pochyb, ale mnohé mohlo překvapit vyjádření viceprezidenta Paula Cormiera, který prohlásil, že Red Hat momentálně drží 75 % trhu s placeným Linuxem. Kromě toho drží jednu třetinu trhu s middleware díky divizi JBoss. Zbylé dvě třetiny zabírají neplatící zákazníci JBoss a WebSphere od IBM.

Toto prohlášení se příliš nelíbilo Ianu Brucemu, PR manažeru Novellu, podle něhož je Novell mnohem významnějším protivníkem Red Hatu, než by se mohlo z prohlášení Paula Cormiera zdát. Odkazuje se přitom na zprávu společnosti IDC ze srpna tohoto roku, podle které má Red Hat 62 % trhu a Novell 28 %. To však nic nemění na faktu, že tyto dvě společnosti ovládají prakticky celý trh s placeným Linuxem.

S růstem Red Hatu se také spekuluje o tom, jestli společnost nebude expandovat na další trhy. Hovoří se o trhu s databázemi. Po převzetí Sunu Oraclem je budoucnost MySQL stále nepříliš jasná a místo pro tvůrce open source databáze by se na trhu našlo. Podle Jima Whitehursta, CEO Red Hatu, se chce společnost v budoucnu zaměřit pouze na současné produkty.

WikiReader

Společnost OpenMoko, která se zabývá vývojem mobilních zařízení v duchu svobodného software, uvedla na trh čtečku encyklopedie Wikipedia pod názvem WikiReader. Jedná se o malé zařízení s černobílým dotykovým displayem a je poháněno energií z dvou tužkových baterií. Podle vyjádření výrobce vydrží na jedno nabití až jeden rok při používání 15 minut denně.

WikiReader obsahuje 3 miliony článků z anglické Wikipedie a v přípravě jsou i další jazykové mutace. Čtečka stojí 99 dolarů a uživatel může aktualizovat informace tak, že si je buď stáhne ze stránek WikiReaderu, kde má k dispozici 4GB stažení zdarma, nebo si objedná jednou za půl roku miniSD kartu za 29 dolarů. Očekává se kreativita komunity kolem OpenMoko, která by se mohla postarat o další rozšiřování funkcí a dat, které lze ve čtečce zobrazit.

WikiReader, zdroj openmoko.czWikiReader, zdroj openmoko.cz

WikiReaderu se věnují i české stránky o OpenMoko.

Open Source Initiative ztratila status neziskové organizace

Open Source Initiative, organizace, která schvaluje open source licence na základě tzv. Open Source Definition, ztratila status neziskové organizace. Podle Secretary of State státu Kalifornie, kde OSI sídlí, je opravdu činnost organizace pozastavena. Detaily důvodů, proč se tomu tak stalo, nejsou známy, samotná OSI se k tomu na svých stránkách nevyjadřuje. Neoficiálně vedení přiznalo, že důvodem je účetnictví, které nesplňovalo zákonné požadavky na neziskovou organizaci. Dopady tohoto stavu mohou být nepříjemné. Podle kalifornských zákonů nemůže organizace legálně fungovat na území státu Kalifornie, ztrácí obchodní jméno, nemůže vykonávat právní kroky atd.

Acer uvádí netbook s Androidem i Windows

Acer je prvním výrobcem počítačů, který na své netbooky předinstalovává kombinaci Windows 7 a Google Android. Proč se společnost k tomuto duálnímu řešení rozhodla objasňoval její viceprezident Jim Wong v Londýně během uvedení netbooku. Podle něj netbook znamená mobilní internet a uvedení Androidu na netbooky je jedním ze způsobů, jak zákazníkům vysvětlit, co mobilní internet je. Na trhu prý není poptávka po další verzi Linuxu, přesto se nevzdávají, ale situaci se přizpůsobili tak, že nabízejí Android společně s Windows 7. Jedním z důvodů, proč jsou na netbooku kromě Androidu i Windows 7, je Internet Explorer, který podle Wonga i nadále dominuje online světu a je pro něj stále optimalizována celá řada webů.

Acer uvádí netbook s Androidem i Windows, zdroj gizmologia.comAcer uvádí netbook s Androidem i Windows, zdroj gizmologia.com

Novinky ze světa softwaru

Hulu už i pro Linux

S rostoucí popularitou internetu se na něj přesouvá také čím dál více aktivit tradičních televizních společností. Jedním z největších takových projektů, za kterým stojí američtí televizní obři NBC, Fox a ABC, je Hulu. Jedná se de facto o internetovou televizi, která streamuje nejen seriály a filmy tří zmíněných společností, ale také celé řady dalších studií a dokonce i uživatelů.

Hulu pro LinuxHulu pro Linux

Ke sledování multimediálního obsahu je potřeba program Hulu Desktop, který byl dosud určený pouze pro Windows a Mac OS X. Nyní však Hulu uvedlo i verzi pro Linux. Konkrétně jsou k dispozici balíčky pro Ubuntu a Fedoru, ale poradit by si s nimi měli i ostatní distribuce, pokud obsahují glib 2.16+, GTK+ 2.12+, LIRC 0.8.2+ a FlashPlayer 9.0.124+. Nepříjemnou informací je, že Hulu je limitováno pouze na území USA, takže uživatelé ze zbytku světa sice mohou brouzdat nabídkou, ale žádné video se jim nepřehraje. Blýská se však na lepší časy, Hulu totiž míří i do Evropy, první na řadě by mělo být Spojené království a Irsko.

Banshee 1.5.1

Mezi KDE hudebními přehrávači jasně kraluje Amarok, ale mezi přehrávači pro GNOME už situace tak jasná není a na pomyslný trůn si dělá zálusk hned několik přehrávačů. Jedním z nich je i Banshee, který je psán v C# a využívá Mono. Vyvíjen je především dvěma vývojáři z Novellu, který jej společně s backendem Helix používá jako multimediální přehrávač v SUSE Enterprise Desktop Linux.

Nedávno vývojáři oznámili, že zamýšlejí udělat z Banshee multimediální platformu, která bude mít mnohem širší záběr než jen jako správce hudby. V minulé verzi byla přidána podpora pro přehrávání videa za pomoci backendu GStreamer a v plánu je i rozšíření o správce fotografií.

Banshee 1.5.1Banshee 1.5.1

Nová verze však zatím nic takového nepřináší a zaměřuje se především na zlepšování správce hudby. Přibyly nové možnosti zamíchání skladeb, podporovány jsou zařízení s WebOS a telefon s Adroidem od Samsungu. Přidána byla i bublinková nápověda. Obdobou dynamických playlistů z Amaroku je Auto DJ. Na stránkách projektu je přehrávač dostupný ve zdrojovém kódu, ale nová verze už objevuje v repozitářích nových vydání distribucí.

Novinky ze světa distribucí

Gentoo 10.0

Po více než dvou letech byla vydána další verze Gentoo, i když je to vydání je v uvozovkách. Gentoo je totiž tzv. rolling updates distribuce, která nemá žádné zmrazování repozitářů a nové verze softwaru se do ní přidávají postupně. Proto jakékoliv vydání je vlastně jen snímkem repozitářů k určitému datu. Z tohoto důvodu si vývojáři řekli, že je zbytečné vydávat pravidelné roční verze a místo toho jednou týdně vytvoří obraz aktuálního systému. Tentokráte však udělali výjimku, je tomu totiž právě 10 let, kdy vývoj této specifické distribuce započal, a Gentoo 10.0 je vydáním k tomuto jubileu.

Vydání obsahuje kernel 2.6.30, Bash 4.0, glibc 2.9, GCC 4.3.2, KDE 4.3.1, GNOME 2.26.3, Xfce 4.6.1, OpenOffice.org 3.1.1, GIMP 2.6.4. Vydání je k dispozici na ve dvou verzích – hybridní x86/x86_64 edice a x86_64 edice.

Diskuze (1) Nahoru