Začátek LinuxExpa 2008 byl věnován tiskové konferenci, které se účastnili: Jolana Jakoubková (Exponet), Filip Molčan (OSS Alliance), Martin Malý (Servodata), Petra Popluhárová (Google), Petr Havlík (IBM Česká republika), Jan Ladin (Ministerstvo vnitra ČR) a Michal Franěk jako ředitel společnosti Exponet.
Skupinová fotografie účastníků LinuxExpo 2008 - sekce "Free & Open Zone"
Michal Franěk (ředitel společnosti Exponet) na úvod konference LinuxExpo ozřejmil motto letošního LinuxExpa, jímž bylo "Open source software v praxi" a okolo kterého se celý program konference točil. Též panelová diskuse a prezentace projektů byly cíleně zaměřeny na svobodný software v praxi. Rozsah výstavy dokumentuje fakt, že na LinuxExpo vystavuje 40 subjektů.
Sekce výstavy věnovaná "Free & Open Zone"
Petra Popluhárová představila projekty společnosti Google, z nichž je nejznámější internetové vyhledávání na webových stránkách po celém světě. Open-source software zmíněná společnost podporuje zejména proto, že vývojáři a též Petra Popluhárová používají Linux a programovací jazyky, jako jsou Python, Java, PHP, a svobodný software.
Stánek obecně prospěšné společnosti Liberix
Jan Ladin na sebe prozradil, že se stal fanouškem open source na Ministerstvu informatiky, protože všichni se ke svobodnému softwaru otáčeli zády. Tak vznikl v roce 2007 program eGovernment (sekce informatiky Ministerstva vnitra). Mimo jiné dodal, že s lobbisty se vedou zajímavé rozhovory a že open source znamená nesmírnou svobodu a interoperabilitu. Zmínil též významnou roli EU při harmonizaci našeho právního řádu ohledně svobodného softwaru.
Filip Molčan zodpověděl řečnickou otázku „Co se OSS podařilo?“ tak, že se v uplynulém roce daleko více obcí, městských úřadů a organizací obracelo na OSS Alliance kvůli projektu Czech POINT postaveném na svobodném softwaru.
Miniaturní notebook Asus Eee PC s operačním systémem Linux
Dotazů následovalo několik a snad nejzajímavější byla odpověď Petry Popluhárové na otázku Petra Krčmáře z webu Root.cz: Jaká je „cena“ za spolupráci Google a open source? „Kontrola vlastního softwaru - můžeme si opravit software, jak chceme. Rovněž je to adaptabilita (například skupina utilit pro kryptografii). Také máme určitý pocit vlastnictví - můžeme hrdě tvrdit, že kód, který píšeme, je náš. Dává nám to úžasnou svobodu,“ uvedla Petra Popluhárová.
Další dotaz zněl, zdali vysoké školy podporují open source (výuku), Linux (výuku o něm), případně jak? Petra Popluhárová za Google Analytics sdělila, že se Google zapojuje do výuky na školách v USA ("Google University") v Seattlu. Filip Molčan doplnil, že ČVUT vyučuje jak platformu Windows, tak platformu Linux, neboli učí, aby studenti uměli pracovat s jakýmkoliv operačním systémem, což je bezesporu v naší společnosti velkým přínosem.
Program konference a výstavy Linuxexpo byl doslova nabitý a záběr konference byl značně široký: od linuxových distribucí, jako je například OpenSuSE, Ubuntu anebo Slax, přes linuxové projekty jako Jabbim anebo vývoj linuxových aplikací pro PDA (Hacking & Development) až po Ubuntu pro nevidomé (František Žána, firma Adaptech a programátor Petr Řehák), které po celou dobu výstavy přitahovalo zájemce o tuto málo známou oblast používání svobodného softwaru v praxi.
Přednáška Jaroslava Krejčího "Linux na základní škole"
Na závěr prvního dne konference byly uspořádány dvě oficiální akce, a to VIP Party a Mandriva Party. Na druhé jmenované akci se hovořilo samozřejmě hlavně o linuxové distribuci Mandriva, ale řeč přišla i na Linux obecně, jeho úskalí a výhody, možnosti jeho propagace anebo rozdíly mezi distribucemi. Velkým přínosem byla možnost potkat na LinuxExpu i ty uživatele operačního systému Linux, které člověk znal jenom prostřednictvím internetu.
Stánek projektu "Ubuntu pro nevidomé" (BlindUbuntu) a Petr Řehák, zaštítěný firmou Adaptech
Je na místě poděkovat pořadatelům – zejména firmě Exponet s.r.o. a všem, kteří jakýmkoli způsobem přispěli k úspěšnému průběhu a realizaci výstavy LinuxExpo 2008. Obecně prospěšná společnost Liberix se bude na organizaci dalšího ročníku ráda podílet, protože LinuxExpo je přínosem pro obecné povědomí o svobodném softwaru a Linuxu jako takovém.
Mgr. Anna Taliánová
Tisková
mluvčí Liberix o.p.s.
anna.talianova@liberixcz
Liberix o.p.s.
Kateřinská
107/5, 772 00 Olomouc
Tel: +420 585 221 026
http://www.liberix.cz