Linux E X P R E S

Facebook

Německý parlament se staví proti softwarovým patentům

dvatydny.gif

Canonical bude rozdělovat vybrané peníze na Ubuntu prospěšné programy. Mandriva má dalšího potomka – nadace OpenMandriva vydává první alfa verzi své distribuce. Jižní Tyrolsko volí open source – tisíce počítačů ve státní správě a zdravotnictví přejdou na LibreOffice. A Němci bojují proti softwarovým patentům, které se nám nenápadně usazují na dvorku.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Canonical začne přerozdělovat vybrané dary

Již na podzim loňského roku začala společnost Canonical (která stojí za vývojem Ubuntu a také jej masivně dotuje) na stránkách pro stažení Ubuntu vyzývat k jeho finanční podpoře. Zajímavé na tom bylo, že je umožněno si vybrat, na co darované peníze půjdou. Kromě takových věcí, na něž má Canonical přímý vliv (hardwarová podpora, výkon při hrách nebo uživatelské prostředí), je možné podpořit také přímo komunitu, ostatní „ubuntí“ projekty, jako Kubuntu nebo Xubuntu, a také upstreamové projekty. O tom, jak budou rozdělovány finance v těchto oblastech, bylo rozhodnuto až nyní.

Z peněz vybraných za půl roku budou moci členové Ubuntu následující půl rok čerpat na konkrétní projekty „hodnotné“ pro Ubuntu a jeho odnože. O jednotlivých žádostech bude rozhodovat Community Team společnosti Canonical. Na konci každého půlročního cyklu bude zveřejněno podrobné vyúčtování včetně všech podpořených projektů. Případné zbylé peníze budou převedeny do dalšího období.

Otázka pro čtenáře: Darovali jste někdy peníze na vývoj Ubuntu? Jste zvědaví, jak a na co bude jejich část nakonec použita?

OpenMandriva žije a přichází s alfa verzí

Situace po definitivním krachu francouzské společnosti Mandriva S.A. se opět stává poněkud nepřehlednou. Minule jsme informovali, že noví vlastníci, ruská společnost ROSA, vydala ROSA Desktop, svůj fork mrtvého Mandriva Linuxu.

Tento týden se k nim přidala nadace OpenMandriva, která měla podle původního plánu vytvořit pokračovatele Mandriva Linuxu pro koncové uživatele, což se jí téměř po roce od svého založení konečně podařilo a světlo světa spatřila první alfa verze distribuce OpenMandriva Lx/2013.0, v níž nalezneme například KDE ve verzi 4.10, LibreOffice 4.0.3 nebo Firefox 21. Sami tvůrci však tuto verzi označují jako určenou pro testování a vychytávání bugů. První betaverze, která by již pravděpodobně měla být „použitelnější“ i pro běžné uživatele, je naplánována na 30. července.

OpenMandriva a KDE 4.10.4 Zdroj: openmandriva.org OpenMandriva a KDE 4.10.4 Zdroj: openmandriva.org


Pokud si chcete vyzkoušet již toto „alfa-vydání“, můžete si jej stáhnout ze stránek openmandriva.org.

OpenMandriva to určitě nebude mít lehké – její „konkurence“ v podobě komunitní distribuce Mageia má již slušný náskok v podobě nedávno vydané třetí verze a rozsáhlé aktivní komunity. I tak ale budeme držet palce a kdoví, třeba si OpenMandriva své místo na výsluní najde.

Open data & gov

Jižní Tyrolsko přejde na LibreOffice

Vláda italské provincie Jižní Tyrolsko oznámila, že do tří let tamní úřady kompletně přejdou na kancelářský balík LibreOffice. Změna se bude týkat sedmi tisíc počítačů na úřadech a dalších několika tisíc ve zdravotnických zařízeních. Po třech letech, až bude přechod kompletní, se také počítá s tím, že se ODF stane výchozím formátem pro výměnu dokumentů v administrativě.

Roberto Bizzo, ministr pro inovace a informační technologie, si od tohoto kroku slibuje ukončení závislosti na jednom dodavateli, podporu místních malých a středních dodavatelů ICT služeb a samozřejmě také úspory na licencích, které by se mohly během již zmíněných prvních tří let pohybovat kolem 600 000 eur.

Přejeme do Jižního Tyrolska mnoho štěstí a budeme doufat, že jim jejich nadšení pro open source vydrží. Kéž by i naše úřady v brzké budoucnosti vsadily na otevřené formáty.

Německý parlament proti softwarovým patentům

Ačkoli v Evropě softwarové patenty neplatí a Evropský patentový úřad by neměl takové patenty vůbec přijímat (to, že je přesto často přijímá jako „technická vylepšení“ nebo „postupy“, je věc jiná), stále se objevují snahy je i u nás prosadit. Proti takovým snahám se nyní postavil Německý spolkový sněm, který vyzval spolkovou vládu, aby přijala takové kroky, které zajistí, že jediným zákonným prostředkem ochrany pro počítačové programy bude autorské právo, které tvůrcům softwaru dává dostatečné možnosti obrany před neautorizovaným využíváním jejich děl.

Rozhodnutí předcházela několikaměsíční odborná diskuse a většina zúčastněných komisí i expertů se shodla na tom, že softwarové patenty brání inovaci a zmíněno bylo i nebezpečí pro tvůrce svobodného a otevřeného softwaru.

Toto rozhodnutí Bundestagu kladně přijali jak zástupci německých ICT společností, tak evropská pobočka Free Software Foundation. Kompletní znění usnesení spolkového sněmu si v anglickém překladu můžete přečíst na stránkách Spolkového svazu pro informační a komunikační technologie.

Úkol pro zvídavé: Zjistěte, kolik softwarových patentů jste porušili jen přečtením tohoto článku. (Nedělejte to, patentované je všechno včetně nul a jedniček, klikání myší a dýchání.)

Doufáme, že softwarové patenty se nejen nikdy v Evropě neusadí, ale také, že co nevidět zmizí v propadlišti dějin na celém světě.

Zajímavé distro

IPFire – otevřený firewall

Linuxových distribucí je možná jak máku, ale zdaleka ne všechny jsou jen tisícím a prvým klonem Ubuntu. Dnes si představíme zajímavou specializovanou distribuci IPFire. Již z názvu lze usoudit, že se jedná o distribuci určenou pro použití jako firewall, ale využít ji můžete také jako proxy server nebo pro filtrování internetové komunikace. IPFire lze plně ovládat a nastavovat přes webové rozhraní, kde také můžete například sledovat aktivní spojení a v případě potřeby přidávat další pravidla firewallu.

Sledování aktivních spojení v IPFire. Zdroj: www.ipfire.org Sledování aktivních spojení v IPFire. Zdroj: www.ipfire.org


Německá firma Lightning Wire Labs poskytuje pro IPFire komerční podporu a prodává i hardwarová zařízení přímo s touto distribucí, která stačí zapojit a rovnou používat.

Jednou větou

  • Česká distribuce Slax se dostala až do slunného Španělska, kde pohání informační obrazovky v barcelonských autobusech.
  • Německá Open Source Business Alliance a francouzská Conseil National du Logiciel Libre oznámily rozsáhlou spolupráci, chtějí koordinovat své kampaně na celoevropské úrovni a připravují i spolupráci s dalšími evropskými organizacemi kolem otevřeného softwaru.
  • Red Hat oznámil finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Oproti loňsku si v příjmech polepšil o patnáct procent na 363 milionů dolarů.
  • Ne vždy se daří, Berlín nakonec na opensource nepřejde. Místo toho bude prosazovat blíže nespecifikované otevřené protokoly umožňující plynulou výměnu dokumentů mezi různými platformami.
  • Vyšel LibreOffice 4.0.4, vylepšuje podporu formátů MS Office, do dokumentů můžete embedovat fonty a přináší i další drobná vylepšení.

Diskuze (0) Nahoru