Komise pro produktivitu australské vlády před časem představila návrh, jak změnit australské pojetí autorského a souvisejícího práva. Jeho součástí je zejména zavedení výjimky „fair use“ (vymezení určitých užití děl, která se nepovažují za zásah do práv) a také výslovná legálnost používání VPN k obcházení geoblockingu.
Fair use je konstrukt angloamerického práva. Kontinentální právo, včetně českého, výjimky z ochrany práva stanovuje jiným způsobem – přiklání se k taxativním výčtům povolených zásahů do autorských a souvisejících práv.
Některé skupiny z oblasti vykonavatelů práv (kupříkladu IFPI nebo koalice australských televizí a tvůrců videoobsahu) návrh ostře kritizují. Říkají, že současná silná ochrana práv je zásadní pro přežití tvorby obsahu. „Licencování, ne výjimky z copyrightu, pohání inovace. Inovací se nejlépe dosahuje licenčními smlouvami mezi vlastníky práv a uživateli, včetně technologických inovátorů,“ tvrdí například IFPI. Podle televize Foxtel „fair use zavádí do australského práva významnou a nepotřebnou nejistotu.“
Zaznívají ale i opačné hlasy. Firma Google říká, že obavy z právní nejistoty jsou zveličené. Americké sdružení MPAA, které obvykle razí linii silné ochrany práv, ovšem také výjimku podporuje: „Naši členové se o doktrínu fair use opírají každý den, když tvoří své filmy a televizní pořady – zvláště se to týká parodie, zpráv a dokumentárních pořadů.“