Dosud v řadě zemí Evropské unie (včetně Česka) platí tzv. svoboda panoramatu. Ta umožňuje svobodně vyobrazit (fotografií, videozáznamem, kresbou apod.) autorské dílo umístěné na veřejném prostranství a takto pořízené vyobrazení dále užít. Každý tak může například dům, sochu či nějaké jiné venku umístěné dílo třeba vyfotit a snímek použít jak nekomerčně (například do rodinného alba), tak i komerčně (např. pro reklamu). Některé státy mají tuto svobodu ještě volnější (kupříkladu se vztahuje i na interiéry – Rakousko), jiné ji naopak vůbec nebo skoro vůbec nemají (Francie, Belgie...).
Francouzský europoslanec Jean-Marie Cavada před týdnem navrhl na jednání Výboru Evropského parlamentu pro právní záležitosti, aby bylo do zprávy o autorských právech zařazeno doporučení pro Evropskou komisi, aby byla svoboda panoramatu na celém území EU omezena tak, že by bylo povoleno pouze nekomerční užití pořízených vyobrazení. Výbor zprávu i s tímto doporučením schválil.
V médiích a na sociálních sítích se okolo záležitosti rozpoutala diskuse, která stále sílí a která poukazuje na různé aspekty návrhu. Kritici například upozorňují na dalekosáhlé dopady například na svobodné fotografie (shromažďované například v rámci Wikimedia Commons; omezení na nekomerční užití se s principem svobodných děl neslučuje), na sdílení na sociálních sítích (kde ke komečnímu užití často dochází, aniž by si to třeba uživatelé uvědomovali), ale na druhou stranu také na nesprávné informace ohledně unijního legislativního procesu (kdy ještě v podstatě není nic schváleno – Evropský parlament nemůže sám připravovat legislativní návrhy, toto právo přísluší pouze Evropské komisi, která je následně předloží EP).
Připravujeme na toto téma podrobnou analýzu, přineseme vám ji během příštích dnů.