Francouzská republika dlouhodobě podporuje svobodný a open-source software ve své veřejné správě. Mezi obecně známé patří například nasazení Linuxu v četnictvu, poštovního klienta Mozilla Thunderbird v armádě, PostgreSQL ve správě sociálního zabezpečení nebo systémů GLPI a OCS na ministerstvu vnitra. Svůj postoj země promítla i do zákona.
Nyní byl představen nový systém Etalab, který má za cíl zajistit přístup k otevřeným datům veřejné správy. Vznikl jako přizpůsobená verze systému CKAN, který je napsán v jazyce Python a rozšiřován pod licencí AGPL (použití této licence znamená, že i k softwaru Etalab musí být dostupné zdrojové kódy, byť by ho francouzský stát aktivně nešířil). CKAN se pro otevřená data používá například v USA, Austrálii, Velké Británii nebo Nizozemsku.
V dalších státech se využívá CKAN prostřednictvím centrální databáze Datahub. Týká se to i České republiky, kde sice neexistuje žádný systematický přístup ke zveřejňování dat, nicméně některá data jsou zveřejněna pod hlavičkou Czech Republic, další jdou přes iniciativu OpenData.cz a jiná zveřejňuje Fond Otakara Motejla.
V systému Etalab jsou již nyní k dispozici některá data z centrálních státních orgánů (ministerstva vnitra a zemědělství, Ústav pro koně a jezdectví), z místních organizací státu a finanční data obcí. Představitelé projektu přepokládají, že prostředky investované do systému by se měly vrátit (formou poklesu nákladů) již během jediného roku.