Na počátku běhu událostí byla stížnost rakouského studenta práv Maxe Schremse, že firma Facebook sbírá pro americkou vládní agenturu NSA informace o uživatelích a poskytuje jí přístup ke svým serverům v USA, kam přenáší data uživatelů z EU. Firma popřela, že by sloužila zájmům NSA. Irský komisař pro ochranu dat (do jehož působnosti záležitost spadá, protože evropské zastoupení Facebooku je právě v Irsku) vyhodnotil Schremsovu stížnost jako neoprávněnou, s tím, že přenos dat do USA probíhá v rámci dohody o „bezpečném přístavu“ (Safe Harbour) mezi EU a USA.
Schrems se proti rozhodnutí odvolal a věc se dostala k Soudnímu dvoru EU, který byl irským soudem požádán o vyjádření. Generální advokát Yves Bot, jenž dostal věc na starost, vydal nyní stanovisko, že USA nesplňují podmínky pro ochranu dat občanů EU a neměly by být dále považovány za bezpečný přístav. Stanovisko generálního advokáta sice není pro soudce SDEU závazné, ale obvykle se k němu přiklánějí.
Rozhodnutí by mělo závažné dopady na provoz mnoha nadnárodních internetových služeb v EU, protože by data občanů EU už nemohla být přenášena na servery v USA. Své znepokojení už vyjádřilo například sdružení DIGITALEUROPE, jehož členy jsou kromě jiného firmy Google, Apple nebo Cisco.